Forum Forum prawneCywilne

podatek od najmu, pilne !

podatek od najmu, pilne !

Fiodor88 / 2011-05-20 10:18
Witam.
Mam pytanie. Wynajmujemy mieszkanie od 8 miesięcy i chcemy się z niego przed wakacjami
wyprowadzic (spisana umowa jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem
wypowiedzenia). Po wstępnych oględzinach mieszkania nasz pan właściciel stwierdził, że
mieszkanie jest zbyt zniszczone i nie odda nam ani złotówki z naszej dwutysięcznej
aukcji, mimo tego, że jest w stanie takim jakie je dostaliśmy jesienią (dodam, że
liczyliśmy na zwrot pełnej kwoty). Słyszałem, że jeżeli kopia umowy najmu nie jest
podbita pieczątką Urzędu Skarbowego, to nasz pan właściciel wcale tego podatku nie
odprowadzał. Mam w takim razie pytanie czy jest to prawdą czy nie, ponieważ naprawdę
zależy nam na tej kasie, a to może byc jakimś argumentem przeciwko temu krętaczowi więc
chyba warto do sprawdzic, bo po zachowaniu tego gbura wygląda na to, że lubi sobie przy
chachmencic. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
wiwan / 2011-05-20 11:26
Nie ma wymogu zgłaszania, podbijania umowy najmu w US. Wynajmujący mieszkanie ma obowiązek opodatkowywać uzyskiwany z niego przychód/ dochód.
Obowiązek informacyjny wobec US ma tylko przy wyborze 1 z 2 form opodatkowania oraz przy zgłoszeniu, że to on, a nie małżonka będzie opodatkowywał dochód z najmu lokalu, który jest we współwłasności małżeńskiej.

Dopiero w razie ewentualnej kontroli US co do prawidłowości obliczonego podatku, powinien wykazać dokumentami kosztów i przychodów- a więc znów raczej nie umową, a przelewami, pokwitowaniami i fakturami.

Zgłoszenia te nie dotyczą samego faktu wynajmowania, ale kwestii podatkowych.

Co więcej umowa zgodnie z KC może być ustna.
Reasumując- nie macie wiedzy o tym, czy właściciel opodatkował najem za rok 2010, i US tej informacji Wam nie udzieli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak dla sportu US poinformować, że pan X czerpie przychody z najmu w okresie takim, w wysokości takiej.

W walce o zwrot kaucji- można spróbować użyć tego jako "szantażu". Inaczej- tylko w postępowaniu cywilnym ( sąd ).

Najnowsze wpisy