Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Delamore / 78.88.203.* / 2013-05-26 17:46
Witam,

w 1999 roku odziedziczyłem 50% mieszkania po dziadku, w 2008 roku dostałem darowiznę kolejnych 50% tego mieszkania od babci - nie byłem w mieszkaniu zameldowany

Sprzedałem właśnie to mieszkanie, czy i jaki podatek zapłacę?
Wyświetlaj:
Anna2601 / 94.40.76.* / 2015-06-30 20:38
Witam, mam pytanie - kupuję dom w Polsce za 130 tyś. zł, sprzedająca ma obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, twierdzi, że zapłaci aż 30 tyś. podatku od takiej kwoty. chciałam się zapytać czy to możliwe? Proszę o pomoc.
wiwan / 2015-07-01 10:37
Jak rozumiem sprzedająca nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, jest nierezydentem w rozumieniu ustaw podatkowych. Sprzedaż następuje w 2015 r.

Moim zdanie na podstawie art. 7 umowy RP-USA o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce sprzedaż ta będzie podlegała polskim zasadom- czyli regulacjom PIT.

Znaczenie więc ma to, kiedy nieruchomość była nabyta przez sprzedającą. Jeśli przed 2010 r.- w ogóle nie podlega to PIT.
Jeśli później- podatek wynosi 19% od dochodu. Nawet zakładając zerowe koszty uzyskania (czyli np. nieruchomość nie była kupiona, tylko darowana/odziedziczona, nie ma też innych kosztów np. notarialnych o których w tym wątku już napisano) dawałoby to kwotę 24 700 zł.

Pomijam kwestię możliwości uniknięcia tego podatku (inne cele mieszkaniowe) przez sprzedającą.
alex258 / 87.59.52.* / 2013-09-03 17:53
Witam mam podobna sytuacje moje pytanko czy moze ktos mi pomoc? w 2001 zakupilem wraz z zona dzialke budowlana rok pozniej zaczelismy budowac dom budowa ustala w 2004 na etapie stanu surowego w 2011 sie rozwiedlismy i podzielilismy majatkiem ja otrzymalem dom byla zona mieszkanie czyli zostalem jedynym wlascicielem tego domu teraz chce go sprzedac czy bede musial zaplacic podatek? prosze o pomoc z gory dziekuje
belladonna / 2013-05-26 21:09 / Tysiącznik profesjonalny
19% od 1/2 (bo co do 1/2 po dziadku podatku nie ma). Ponieważ nabycie 50% nastąpiło darowizną (brak kosztów nabycia) to dochód będzie wysoki :)
Podatek do wykazania w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38) :)
Gdybyś sprzedał w 2014 podatku by nie było (5 lat od nabycia minęłoby z końcem 2013) :)
Delamore / 78.88.203.* / 2013-05-26 21:15
ok czy mogę wliczyć w koszty coś? czy poprostu 19% z połowy ceny mieszkania?
belladonna / 2013-05-27 16:11 / Tysiącznik profesjonalny
Kosztem będą koszty notarialne poniesione przy umowie darowizny (bo kosztem też jest podatek od darowizny, ale jak babcia darowała w 2008 to korzystało to ze zwolnienia na podst. art. 4a, więc zapewne podatku nie było).
Kosztem może być:
koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników, koszty ogłoszeń w prasie, wydatki związane ze sporządzeniem umowy przez notariusza, koszty i opłaty sądowe.
Które poniósł sprzedający :)

Kosztem będą nakłady poniesione w okresie kiedy byłeś właścicielem (np remont - udokumentowane FV itp., bo one zwiększyły wartość nieruchomości).
Przychód minus koszty = dochód
19% dochodu (podatek) do wykazania w zeznaniu. Niestety wg przepisów z 2008r. (a te obowiązują tutaj) jedyną ulgą jest ulga meldunkowa :)
katechineseeyes / 2013-06-02 11:23
Witam,
mam podobna sprawe i bardzo by mi zalezalo na fachowej opinii. Rodzice podarowali mi dzialke z budynkiem mieszkalnym 02.01.2009. i calosc planuje wkrotce sprzedac. Czy 19% dochodu bede musiala zaplacic, jesli sprzedac nastapi przed 02.01.2014. (po uplywie 5 lat), czy takze w ciagu nastepnego roku kalendarzowego? Pytam, poniewaz znajomy poinformowal mnie, ze pierwszy rok od momentu podpisania umowy nie liczy sie dla US i w zasadzie po 6 latach, nie 5, mozna dom sprzedac.
katechineseeyes / 2013-06-02 11:28
Chcialabym dodac, ze w momencie sprzedazy domu planuje bezzwlocznie nabyc mieszkanie (czyli w okresie 2 lat)- czy jest to metoda unikniecia podatku?
belladonna / 2013-06-02 16:56 / Tysiącznik profesjonalny
Źródło przychodu jest jak sprzedajemy nieruchomość przed upływem 5 lat liczonych od końca roku kiedy nabyliśmy.
Jak nabycie było w styczniu 2009, to do końca 2014 trwa pięcioletni okres. Sprzedaż od 1 stycznia 2015 by nie rodziła źródła przychodu.

Do tej sprzedaży (przed upływem 5 lat) mają zastosowanie najnowsze przepisy, czyli PIT-39 składany do końca kwietnia roku następnego oraz możliwość wydatkowania na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat liczonych od końca roku kiedy była sprzedaż :)
Czyli jak sprzedasz w 2013, to możesz wydatkować od dnia sprzedaży do końca 2015 roku :)
katechineseeyes / 2013-06-02 17:03
Jestem totalnym zoltodziobem, jesli chodzi o podatki- czy to znaczy, ze kiedykolwiek dom sprzedam przed uplywem 5 lat mam tak jakby te extra 2 lata na zakup nowej posiadlosci (mieszkania) i musze sie rozliczyc z ewentualnej niewydanej kwoty po 2 latach? Czy tez bede musiala podatek uiscic, a pozniej domagac sie zwrotu?
Nie mieszkam w Polsce i nie mam tu dochodow, rozliczam sie w Austrii. Czy w dalszym ciagu bedzie to PIT-39?
Juz przeogromnie dziekuje za dotychczasowa porade :) Wielka pomoc! :D
belladonna / 2013-06-02 17:18 / Tysiącznik profesjonalny
Zdanie "nie mieszkam w Polsce" mnie zastanowiło. W PIT-39 podajesz adres zamieszkania, więc? polski nie będzie?

Po sprzedaży musisz złożyć PIT-39 (do końca kwietnia roku następnego). Jak planujesz wydatkować cały przychód na własne cele mieszkaniowe to określisz w 39 i podatku nie ma. Jednak jak nie zdołasz wydatkować całego przychodu (w US trzeba to później rozliczyć) oprócz podatku dochodzą ewentualne odsetki, bo termin płatności się nie zmienia (koniec kwietnia roku następnego).
katechineseeyes / 2013-06-02 17:25
Nie mieszkam w Polsce od 6 lat, moi rodzice mieszkaja we wspomnianym domu, a ja tylko dla celow paszportowo-dowodowych jestem zameldowana w PL (w dalszym ciagu wladze naszego panstwa nie znalazly najlepszego rozwiazania dla Polakow mieszkajacych za granica, jesli chodzi o meldunek w celu posiadania paszportu lub DO; kazdy urzednik mowi co innego).
Dziekuje najmocniej za wszystkie informacje, jest nadzieja :)

Najnowsze wpisy