Forum Forum podatkoweOdliczenia

Dochodowy podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej pomiędzy 2007 a 2008

Dochodowy podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej pomiędzy 2007 a 2008

chrisik / 194.146.120.* / 2013-06-03 14:21
A może ktoś mi wyjaśni moje wątpliwości? Dziękuje z góry

Mieszkanie w drodze postępowania spadkowego po śmierci taty w 2008 należy się po 1/6 mi, siotrze i mamie. Druga połowa należy do mamy. Chcemy teraz sprzedać mieszkanie. ja i siotra nie zapłacimy podatku bo ona była przed 3 lata zameldowana a ja do teraz jestem.

Czy jak zapiszemy w akcie notarialnym, że 5/6 sprzedajemy odrazu, a 1/6 po 1 stycznia 2014 to zapłacimy podatek dochodowy czy też nie? Sprzedaje mieszkanie dla Szwagra więc zgodzi się na taki zapis.

Czy takie zbycie ułamkowe nieruchomości posiadanej na zasadzie spadku zostanie zakwestionowane przed Urząd?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-06-03 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
1/6 to rozumiem mamy po tacie, czyli mama nie była tam zameldowana na pobyt stały nigdy? Bo czegoś nie kumam :)
chrisik / 2013-06-03 22:59
Tak, Mama nie była zameldowana tylko my z siostrą. Mama i Tata kupili to mieszkanie mi i siostrze ale na siebie. Czyli Mama ma 1/2+1/6 po tacie a my z siostra po 1/6. Ja z Siostrą tam mieszkalismy razem na okres studiów, ale teraz chcemy sprzedać mieszkanie. Ale tylko nad częścią 1/6 mojej Mamy wisi konieczność zapłaty podatku i chcmey go uniknąć. I wymyśliliśmy, że akt notarialny lub umowa przedwstępna będzie mówiła o częsciowej sprzedaży części mieszkania 5/6, która nie podlega opodatkowaniu a w roku 2014 nastapi zapłata za 1/6 którą posiada Mama. Czy to nam coś da, czy nic nie da? A jak nic nie da to jaka jest na to rada?
belladonna / 2013-06-05 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
Dla US istotny dzień przeniesienia własności (co wynika z aktu). Jak przeniesienie własności 1/6 nabytej w spadku mamy nastąpi po 5 latach podatku nie ma. Ale jak to zrobić to już temat dla notariusza, tym bardziej, że sprawa się komplikuje, iż mama ma 4/6, więc skąd wiadomo, iż w 2013 sprzedała te "szóste" kiedy minęło 5 lat, a nie z 1/6 otrzymaną w spadku?
Wg mnie, klarowna jest sprzedaż w 2013 waszych części, bo mamy już nie bardzo :)

Najnowsze wpisy