Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatki ulga rehabilitacyjna

podatki ulga rehabilitacyjna

ROMANCH57 / 2009-03-31 11:36
czy posiadając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można odliczyć kwotę 2280 bez dokumentowania rachunkami?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-31 21:07 / Tysiącznik profesjonalny
Ulgi z limitami 2280 dokumentuje się w inny sposób, ale ponieważ jest ich 3, to zapytaj o konkretną :-))
ROMANCH57 / 2009-04-02 05:39
Pytanie zadałem wydaje mi się dobrze chodzi o ulgę rehabilitacyjną dla orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czyli II stopniu inwalidztwa.
belladonna / 2009-04-02 19:06 / Tysiącznik profesjonalny
Ok, aby odliczać ulgi rehabilitacyjne trzeba ponieść wydatki, a nie jedynie mieć stopień niepełnosprawności. Chcesz ogólną odpowiedź, to masz :-))
ROMANCH57 / 2009-04-04 06:53
Poco ta irytacja, chciałem się tylko dowiedzieć w jaki sposób mogę odliczyć sobie od dochodu kwotę 2280 mając umiarkowany stopień niepełnosprawności bez wykazywania rachunków?
belladonna / 2009-04-04 07:39 / Tysiącznik profesjonalny
Bo są 3 ulgi limitowane (do limitu 2.280 zł) i każda ma inne wymogi, więc zapytałam o konkrety. Dla mnie Twoje pytanie jest zbyt ogólne i odnoszę wrażenie, że nawet nie wiesz jakie to są te ulgi limitowane, tylko chcesz odliczyć 2.280 zł, bo masz stopień niepełnosprawności. A od dochodu (co do ulg rehabilitacyjnych) możemy jedynie odliczać PONIESIONE WYDATKI i tyle :-))
ROMANCH57 / 2009-04-04 19:35
Oczywiście masz rację rzeczywiście nie wiem jakie są to ulgi. Proszę więc o wyjaśnienie z góry dziękuje.
belladonna / 2009-04-04 20:35 / Tysiącznik profesjonalny
To 3 ulgi limitowane:

• opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa - w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
• utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika -w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
• używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,

Do żadnej z tych ulg nie trzeba dowodów w postaci np faktur, ale...
- w przypadku pierwszej US ma prawo poprosić osobę niepełnosprawną o wskazanie przewodnika (jego danych personalnych), bo przewodnik z otrzymanego dochodu miał się rozliczyć (ale Ty masz II grupę i jak niewidomym nie jesteś, to ta ulga Ciebie nie dotyczy).
- w przypadku drugiej ulgi trzeba mieć psa (ta też Ciebie nie dotyczy pewnie),
- w przypadku trzeciej oprócz własnego samochodu trzeba mieć skierowania na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne lub kartę takich zabiegów.

A po to w tych ulgach jest limit, że się odlicza od dochodu rzeczywiste poniesione wydatki, ale nie więcej niż 2.280 zł.
ROMANCH57 / 2009-04-05 08:12
Dziękuję za wyjaśnienia, myślałem że jest to prostsze ale się pomyliłem, jeszcze raz serdeczne dzięki i życzę ci wesołych świąt wielkanocnych oraz smacznego jajka, mokrego dyngusa.
ROMANCH57 / 2009-04-06 07:54
Powrócę do tematu jeżeli mam samochód ale jest zarejestrowany na syna który mieszka z nami , posiadam również kartę parkingową dla niepełnosprawnych oraz karty zabiegów rehabilitacyjnych (m.in. pobyt w sanatorium) czy na tej podstawie mogę odliczyć kwotę 2280?
belladonna / 2009-04-07 17:53 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu. W przypadku kiedy samochód jest żony (w dowodzie jest żona) to jest też męża (wspólność majątkowa). Ale samochód syna nie jest Twój. Jedynie by był gdyby syn Ci część podarował lub odsprzedał. No ale mamy już 2009 rok. A syn mógłby odliczyć od swojego dochodu tę ulgę gdybyś był na jego utrzymaniu. Ale aby być na jego utrzymaniu, to Twój dochód roczny nie mógłby przekroczyć kwoty 9.120 zł :-))

Najnowsze wpisy