Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
Melono / 2012-02-01 18:13
Witam,
Moja sytuacja wyglada nastepujaco:
Od grudnia 2004 roku mieszkam i pracuje z zona na stale w WB, nie posiadam zadnych zrodel dochodu w Polsce. W marcu 2007 roku zakupilem dzialke budowlana (sfinansowana w 100% kredytem hipotecznym). Od lutego 2010 roku posiadam 50% mieszkania wlasnosciowego darowanego mi przez mojego brata. 
W 2011 roku wraz z zona kupilismy lokal uzytkowy (sfinansowany z oszczednisci uzyskanych z pracy w WB), ktory planujemy wynajmowac. W polowie 2012 roku planujemy ruszyc z budowa nieruchomosci na wczesniej zakupionej dzialce budowlanej. Celem tejze inwestycji jest jej poznejsza sprzedaz z zyskiem.
W 2012 planuje sprzedaz mieszkania wlasnosciowgo. 
Mam nastepujace pytania: 
Chcialbym potwierdzic czy dobrze rozumie w jakiej jestem sytuacji:
- jezeli nie uzyskuje zadnych dochodow w Polsce to nie musze sie rozliczac z US
- jezeli uzyskuje dochod w Polsce z wynajmu lokalu uzytkowego to place tylko 9% ryczaltu do US z dochodow uzyskanych z wynajmu lokalu uzytkowego. 
- wiem ze przy sprzedazy mieszkania wlasnosciowego jestem zwolniony z zaplaty podatku poniewaz jestem w nim zameldowany dluzej niz 12 m-cy, ale czy jest taka mozliwosc ze US bedzie chcial podatek od dochodow  uzyskanych w WB
- w momencie uzyskania dochodow ze sprzedazy nieuchomosci w Polsce musze zaplacic podatek do US w Polsce od dochodow z Polski jak i WB.  
Z gory dziekuje za komentarze.
belladonna / 2012-02-01 18:29 / Tysiącznik profesjonalny
Od 2007 nie musimy składać PIT, jeśli mamy tylko dochody z UK (czyli w grę wchodzi ewentualnie 2006, bo wcześniejsze przedawnione),
najem będzie na 8,5% ryczałt, o ile to zgłosicie w odpowiednim czasie, czyli do 20 następnego miesiąca kiedy uzyskacie 1 przychód (trzeba złożyć oświadczenie w US.... też takie, ze tylko jedno z Was to opodatkuje, bo inaczej od 1/2 płacicie podatki i rozliczacie). I takie oświadczenie składacie co roku do 20 stycznia.
Sprzedaż nieruchomości nabytej w 2007 lub 2008 korzysta z ulgi meldunkowej, a Ty masz chyba od 2010?, czyli o uldze meldunkowej mowy nie ma :)
Melono / 2012-02-01 21:34
Dziekuje za szybka odpowiedz:-)

Mam dwa pytania:
- czy jezeli uzyskuje dochod w Polsce z wynajmu lokalu uzytkowego i place podatek ryczaltem 8,5% to czy musze rowniez zaplacic w Polsce podatek od dochodow uzyskanych w WB?
- czy przy sprzedazy mieszkania wlasnosciowego w Polsce i oplaceniu podatku 19% musze rowniez zaplacic podatek od dochodow uzyskanych w WB?

Dziekuje za odpowiedz
siwus30 / 2012-02-01 00:47
witam pracuje we Francji przebywam tam prawie cały rok od lutego 2011 do końca roku 2011 mam żonę w Polsce nie pracuje i córkę 4lata będę się rozliczał we Francji pytanie czy w Polsce będę się musiał tez rozliczać jeśli tak to jak to wygląda chce narażie zostać trochę popracować we Francji wiec potrzebuje takich informacji z góry dzięki
belladonna / 2012-02-01 16:46 / Tysiącznik profesjonalny
Jak masz zonę w PL, to jesteś polskim rezydentem podatkowym. Jeśli za rok 2011 będą jedynie dochody francuskie z pracy nie ma obowiązku składać PIT w PL. Jeśli będą inne to dochody francuskie wykazuje się do stopy. A inne dochody uzyskane w PL, to jakiś zasiłek, zlecenia, renta, praca itp (ale na to dostaje się od płatnika PIT do końca lutego) :)
siwus30 / 2012-02-01 19:59
styczeń i połowę lutego 2011 pracowałem jeszcze w polskiej firmie i były dochody polskie za to muszę się rozliczyć w pl. ,a od polowy lutego we francuskiej firmie i teraz czy rozliczając dochód za te półtora miesiąca w PL mam dodatkowo wykazać dochód uzyskany we Francji ( gdzie za ten dochód zapłacę podatek we Francji) żeby nie płacić dwa razy podatku za prace we Francji
newrosik / 2012-01-31 15:20
Witam,
pracowałem prawie pół roku u armatora niemieckiego i z Niemczech na moje konto przychodziło wynagrodzenie. Z uzyskiwanych co miesiąc sprawozdań wypłaty na konto widzę, że pracodawca nie odprowadził żadnych podatków w Niemczech i tu moje pytanie, jestem studentem i jaki iż w reszcie roku nie osiągałem żadnych innych dochodów w Polsce czy muszę odprowadzić podatki w Polsce? Czy nie muszę tego robić wedle wyłączenia z progresją jaka jest między Polską a Niemcami.
Serdecznie dziękuję za pomoc.
belladonna / 2012-01-31 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
Wygląda na to, że to dochody niemieckie... a skoro w PL innych nie było, to w PL ich nie musisz rozliczać. Co jednak będzie chciał US niemiecki, to nie wiem.... nie znam ich prawa :)
Bartek181 / 84.14.104.* / 2012-01-26 11:27
Witam,
niedlugo podejme prace w firmie, w ktorej bede zarejestrowany w Singauprze i tam tez beda odprowadzane moje podatki. Czy ktos byl tam zatrudniony, czy ten kraj ma podpisana umowe o podwojnym opodatkowaniu?
Z gory dziekuje za pomoc
Bartek.
belladonna / 2012-01-26 17:03 / Tysiącznik profesjonalny
A od czego masz Internet?
umowy są tutaj:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=150&id=9741

Singapur to wyłączenie z progresją, czyli jeśli innych dochodów w roku podatkowym nie będzie, nie rozliczasz się w PL, a jeśli będą to dochody zagraniczne wykazujesz do stopy :)
krzysztof2012 / 46.76.252.* / 2012-01-23 15:21
Witam..w okresie od stycznia do marca 2011 odbywałem staż finansowany przez UP potem od maja do listopada pracowałem w Wielkiej Brytanii. Była to praca legalna od której miałem odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za okres pracy w Anglii nie miałem odprowadzonego podatku od dochodu a tzw tygodniówki miałem wypłacane w gotówce ,,na rękę'' na podstawie karty pracy. I tu mam pytanie....w jaki sposób..na jakiej podstawie i czy wogóle rozliczyć się z fiskusem??
belladonna / 2012-01-23 20:30 / Tysiącznik profesjonalny
Staż z PUP może być zwolniony z podatku... zależy z jakich środków. Jak dostaniesz PIT-11 z PUP, to musisz rozliczyć się w PIT-36 plus PIT/ZG wykazując też dochody z UK do stopy. Metoda wyłączenia z progresją. Wpisz w Google i poczytaj :)
kinga 20 / 164.127.34.* / 2012-01-23 14:50
WITAM! W 2011R. UZYSKAŁAM WYŁĄCZNIE DOCHODY Z PRACY WE FRANCJI CZY W ZWIĄZKU Z TYM MAM OBOWIĄZEK SKŁADAĆ PIT DO US?
belladonna / 2012-01-23 20:25 / Tysiącznik profesjonalny
nie, dochody francuskie z pracy najemnej nie podlegają opodatkowaniu, więc nie mając innych PIT w PL składać nie musisz :)
kinga 20 / 164.126.216.* / 2012-01-25 11:13
a jeśli bym chciała złożyć to pit wyjdzie zerowy czy będę musiała coś zapłacić?
kinga 20 / 164.126.216.* / 2012-01-25 11:15
bo kupiłam teraz działkęi nie chce żeby urząd się przyczepił skąd mam pieniądze, więc chce sięz tych dochodó francuskich rozliczyć.
belladonna / 2012-01-25 18:51 / Tysiącznik profesjonalny
I prawidłowo, bo będą wiedzieć, że masz dochody francuskie.
W Twojej sytuacji PIT sprowadzi się do wykazania dochodu francuskiego w PIT-36 (poz. 166-indywidualny) i PIT/ZG (poz. 8 kolumna b).... czyli PIT BEZ PODATKU :)
kinga 20 / 46.112.234.* / 2012-01-26 10:34
dziękuje bardzo za upewnienie mojej wiedzy też tak zrobiłam, w pit-36 mam tylko dochód z francji w poz. 166 i reszta sąto zera a w pit/zg w poz. 8. lepiej od razu wykazać dochody niżpóżniej nie potrzebnie się tłumaczyć:)
basia6891 / 2012-01-22 18:47
Witam, moje pytanie dotyczy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy w Holandii. Wyjeżdżam tam do pracy na wakacje, na miesiąc ewentualnie dwa. W Polsce do wakacji studiowałam dziennie i nie uzyskiwałam żadnego dochodu, natomiast po wakacjach od października byłam na 9-miesięcznym stażu z Urzędu Pracy, za który otrzymywałam stypendium. Czy powinnam rozliczyć się z polskim fiskusem? I w jaki sposób?Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.
belladonna / 2012-01-22 20:44 / Tysiącznik profesjonalny
Wg umowy międzynarodowej dochody z pracy najemnej z Holandii podlegają opodatkowaniu w PL. Czyli nawet nie mając innych musimy się z tego rozliczyć.
Co do stażu z PUP. Znam sytuację, że jak to były środki z UE, to PUP PIT-11 nie wystawiał (to było zwolnione z podatku). Ale w innych przypadkach wystawia. Czekasz do końca lutego na PIT-11 z PUP, jeśli ma wystawić.

Rozliczysz to w PIT-36 z PIT/ZG wg metody proporcjonalnego odliczenia :):)
mixxxerowa / 83.22.170.* / 2012-01-20 16:06
zapomniałam dodać że po skończeniu pracy w marcu chce wrócić na wyspe i tam pracować jeszcze nie wie przez jaki okres czasu
mixxxerowa / 83.22.170.* / 2012-01-20 16:04
witam serdecznie, mój mąż pracował na wyspie Jersey UK i płacił tam podatki od pazdziernika 2005r do marca 2011r, nastepnie zaczął pracować w Polsce od 1 maja 2011 i chce przepracować do końca marca 2012r. Czy w tym przypadku obowiązuje go zapłacenie podatku w Polsce, gdzyż przed wyjazdem na wyspe konsultował się z radca prawnym, który zapewnił go że nie ma się czym martwic ponieważ nie jest zobowiązany do podwójnego opodatkowanie. Aczkolwiek niedawno Jersey podpisało jakąś umowe odnosnie taxu właśnie z wyspa Jersey i obawiam sięjednak powinien odprowadzic podatek w Polsce. proszę o porade, dziekuje
belladonna / 2012-01-20 17:09 / Tysiącznik profesjonalny
Unikanie podwójnego opodatkowania to jedno, a zagadnienie, czy trzeba składać PIT w PL, czy nie, to drugie.
No ale, wg tego:
http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/od_osob_fizycznych/akty_prawne/16_05_2005_pit.pdf

Jersey (pkt 17) jest RAJEM PODATKOWYM... i tutaj zaczynają się schody, bo to nie są dochody z UK.

Warto to przeczytać:
http://www.podwojneopodatkowanie.pl/2010/02/04/opodatkowanie-dochodow-z-rajow-podatkowych/

w porównaniu do tej osoby, to ja ze swoimi wiadomościami jestem amator (jedynie mam tzw. "konika" na punkcie dochodów zagranicznych) :)
PS. Jak czegoś nie zrozumiesz pytaj... ja mam styl tłumaczenia pt. "jak krowie na rowie" :)
mixxxerowa / 83.10.65.* / 2012-01-21 11:27
dziękuje bardzo za szybką i konkretna odpowiedz, dołączone artykuły dużo rozjaśniły mi w głowie a jednocześnie zaszokowały! nigdy wcześniej nie przykładałam wagi do tego typu spraw tym bardziej że radziliśmy się radcy prawnego, który jak się okazuje wprowadziła nas w niemały błąd........bardzo mnie ta sytuacja martwi bo i mam nadzieje ze jakoś to będzie się dało wyprostować....w sumie gdyby nie praca w Polsce to problemu mogłoby nie być ale cóż teraz będzie trzeba dobrze się zastanowić jak to właściwie załatwić bez zbędnego ponoszenia dodatkowych kosztów.
belladonna / 2012-01-21 19:10 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem czy Ty pracujesz, czy nie. Ale jeśli jeden z małżonków ma dochody polskie, a drugi zagraniczne lub mieszane czasami wspólny PIT jest niekorzystny. Dlatego przed złożeniem warto pobawić się w rozliczanie indywidualne oraz wspólne, aby to sprawdzić :)
rrrrrrr22222 / 178.42.228.* / 2012-01-20 09:48
bardzo ciekawy atrykuł jak również komentarze
baaaart / 46.113.25.* / 2012-01-16 23:31
Witam, jestem uczniem i chcę wyjechać na wakacje do pracy do Niemiec. Chciałem się dowiedzieć czy wystarczy, że rozliczę się tylko tam czy będę musiał także w Polsce?Gdybym musiał się rozliczać także tu to przekroczy i mama nie dostanie świadczenia rodzinnego. Dodam, że na pewno w Polsce nie osiągnę żadnego dochodu.
belladonna / 2012-01-17 23:09 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w całym roku podatkowym będą tylko dochody z pracy z Niemiec nie ma obowiązku rozliczania tego.
Co do ulgi prorodzinnej, to jak dziecko osiągnie dochód powyżej 3 089 zł rodzic traci prawa do ulgi (nie ma znaczenia z jakiego kraju). Co do świadczeń rodzinnych dochody zagraniczne też powinny być zgłaszane :)
mika / 78.8.31.* / 2012-01-16 09:11
Witam. Kolezanki corka pracowala przez 1,5 miesiaca w krajach Skandynawskich. Przez okres wakacji. W Polsce corka ta studiuje dziennie. I moje pytanie brzmi: czy kolezanka moze odliczyc sobie corke od podatku na podstawie ulgi na dziecko? Czy jest to zgodne z prawem? A jezeli nie to dlaczego i jakie sa konsekwencje odliczenia tej ulig?
belladonna / 2012-01-16 16:34 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem o jakim kraju konkretnie mówimy, więc temat ewentualnego obowiązku rozliczenia się z tego pomijam.
Jeśli dziecka dochód brutto, nie ważne w jakim kraju uzyskany przekroczy magiczne 3089 zł, to rodzic nie ma praw do ulgi :)
waldiw70 / 81.141.236.* / 2012-01-11 21:17
witam mam dwa pytania ad1)pracuje od 2009 w UK tam płace podatki i sie rozliczam ,rodzine mam w PL,moi znajomi twierdza że nie musze składac zadnego zeznania PIT w PL ,ale bedac na urlopie dzwoniłem do mojego US i pani powiedziała że powinienem składać co roku pit zerowy poniewaz jestem rezydentem polskim jak to wlasciwie wygląda, powienienem składac zeznanie w US czy nie? ad2)mam problem z 2008 mianowicie chodzi o to że pracowałem jeszcze w PL ,od listopada 2008 zacząlem prace w UK. w PL rozliczyłem podatki ale nie podałem dochodu z UK jak wyprostować to teraz tzn jak złozyc korekte?
belladonna / 2012-01-11 21:43 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa PIT (art. 27 ust.8):

"8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:559)

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym".

Czyli jeśli w roku 2008 były dochody z PL oraz z UK, to należało rozliczyć się w PIT-36, a dochody zagraniczne wykazać do stopy (kolumna b PIT/ZG -poz. 8 dochód z UK).
Trzeba skorygować PIT i to szybko, bo ewentualne odsetki lecą.

Jeżeli w roku podatkowym osoba ma WYŁĄCZNIE dochody z pracy z UK, to ma WYŁĄCZNIE dochody NIEPODLEGAJĄCE opodatkowaniu w PL, a z takowych się nie musi rozliczać.

Wiesz co? co do tego "obowiązku" składania zerowego PIT, to zadzwoń jutro do US i poproś o podstawę prawna, bo ja takowej nie znam. A mój US udziela informacji, ze w takiej sytuacji nie ma obowiązku składania PIT (osoba ma wyłącznie dochody, które wg umowy międzynarodowej nie podlegają opodatkowaniu w PL), aczkolwiek jak ktoś ma życzenie, to może złożyć. Np buduje się, składa VZM, więc chce pokazać skąd ma na to dochody (żeby było wszystko jasne na dzień dobry) :)
jakubbbb / 109.155.148.* / 2012-01-09 18:33
Dzień dobry, podbnie jak moja poprzedniczka wyjechales do Uk w lipcu 2011 roku i niebawem wracam do Polski, przed wyjazdem do Uk byłem zatrudniony, w jaki sposob powinienem sie roliczyc ?
justysikaaa / 109.155.148.* / 2012-01-09 18:31
Witam mam następujące pytanie: w lipcu 2011 wyjechałam do Anglii gdzie pracowałam prze ok 3 miesiace, wczesniej w Polsce nie pracowalam ze wzgledu na studia, kilka dni temu wrocilam do Polski, w jaki sposob powinnam sie rozliczyc w Pl z pracy w Uk ?? dodam ze w Anglii pracowałam przez agencje pracy.

Najnowsze wpisy