Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
avellana / 89.76.65.* / 2008-01-25 14:07
jestem studentka.Otrzymuje rente rodzinna,po zmarłym rodzicu i w zwiasku z tym nie moge przekroczyc pewnej kwoty dochodu. Na wakacjach pracowalam legalnie w Anglii. Pracodawca po skonczonej pracy nie dostarczyl mi P45. odprowadzalam tam podatek.Pytanie: Czy tu w Posce musze rozliczyc sie z pracy za granica?Jak moge to zrobic nie majac P45?czy musze zglosic cos ZUSowi?
Tiinna / 84.189.2.* / 2009-09-02 13:10
Czy osoba mieszkajaca w Niemczech na stale i pobierajaca w Polsce rente rodzinna, od ktorej odprowadzany jest podatek musi sie rozliczac w Polsce tzn skladac jakies zeznanie podatkowe jesli renta rodzinna jest jedynym dochodem a osoba podlega opodatkowaniu w Niemczech?
belladonna / 2009-09-02 17:41 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli osoba ma dochody niemieckie, to podlega opodatkowaniu w Niemczech, jeśli ma tez dochody polskie, to one podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednak co do rozliczania, to istotne gdzie ta osoba ma rezydencję podatkowa, bo tylko w jednym z tych państw ma nieograniczone obowiązki, czyli rozlicza się ze wszystkich dochodów :)
Rafal CHMIELEWSKI / 195.225.121.* / 2008-02-28 23:43
Jezeli skladasz PIT w Polsce to powinnas uwzglednic w nim swoje brytyjskie dochody. Nie znaczy to, ze zaplacisz podwojny podatek! POwinnas sie rozliczyc za rok 2007 na formularzu PIT36 oraz PIT/ZG.
Wiecej szczegolow w moim darmowym przewodniku po PIT 36 i podwojnym opodatkowaniu: www.PodwojneOpodatkowanie.pl
Danielsen01 / 2008-03-25 00:00
Jeżeli pracowałem przez 2 miesiące wakacji w Szwecji a na co dzień jestem nauczycielem, czy muszę rozliczać się z tego dochodu. Jeśli został już tam odciągnięty ? Czy ten dochód muszę uwzględnić w rozliczeniu za 2007 pit 37? Podobnie jeżeli córka, która jest uczennica liceum, czy ona też musi się z tego dochodu rozliczyć? pozdrawiam
Rafał CHMIELEWSKI / 195.225.121.* / 2008-04-01 21:48
Nie, ale przy rozliczaniu dochodu polskiego na PIT36 (!) i PIT/ZG (juz nie na PIT 37!), musi Pan uwzglednic dochod szwedzki. Szczegolow dowie sie Pan z mojego darmowego przewodnika na www.PodwojneOpodatkowanie.pl
Co do corki, to - jezeli nie uzyskala w pl zadnego dochodu - nie musi sie rozliczac z dochodu szwedzkiego. Pozdrawiam.
mol książkowy / 81.190.178.* / 2008-01-23 12:57
Pracujesz za granicą?
Jakie masz obowiązki wobec polskiego fiskusa, czy powinieneś złożyć deklaracje podatkowe, a jeśli tak, to jakie deklaracje?
Jak prawidłowo obliczyć podatek i wypełnić deklaracje PIT/ZG i PIT-36? http://pit36.zlotemysli.pl/wiedza21wieku/
znakenw / 83.22.161.* / 2008-01-04 15:33
Pracowałam legalnie w Hiszpanii, wrociłam teraz do Polski rozumiem ze za okres jaki pracowalam zagranicą nie musze płacić w Polsce podatku?
Rafal CHMIELEWSKI / 195.225.121.* / 2008-02-28 23:48
To zalezy. Generalnie nie ma obowiazku skladania deklaracji podatkowej jezeli Twoje roczne dochody pochodza TYLKO z Hiszpanii. Natomiast jezeli uzyskalas w roku 2007 dochody w Hiszpanii oraz w Polsce to powinnas zlorzyc PIT 36 i uwzglednic te dochody z zagranicy. Nie znaczy "opodatkowac je". Wiecej informacji w moim darmowym przewodniku po PIT 36 i podwojnym opodatkowaniu:
www.PodwojneOpodatkowanie.pl
taszka777 / 2008-03-26 17:55
witam,widze że ma Pan pewne informacje na temat podatków,a pracy za granicą.I tu moje pytanie czy jak pracowałam przez miesiąc w Danii i nigdy nie pracowałam w Polsce to czy musze się rozliczać w Polsce.Prosze o odpowiedz
szczupak2000 / 2007-12-25 14:34
Mam pytanie wyjeżdżam do Norwegii pracować legalnie więc tylko tam odprowadzam podatek czy w Polsce fiskus też mnie dopadnie ??? I jak to się ma do stażu pracy i emerytury ??? Jeśli będę pracował 10 lat za granicą to kto będzie mi płacił emeryturę ??
ewamalina / 84.40.133.* / 2008-04-23 14:38
a ja mam taki problem.w 2007 dochód uzyskałam tylko w Norwegii,ale moje 17-letnie dziecko uzyskało dochód w Polsce.mogę się z nim rozliczyć razem?czy muszę odliczać diety za pracę za granicą(po odliczeniu diet,nie będę miała czego rozliczać)?czy mogę skorzystać z ulgi rodzinnej,bo w Norge zabrali mi 50% podatku(więc mogłabym choć część odzyskać,bo sama wychowuję 3 dzieci)
Rafał CMIELEWSKI / 195.225.121.* / 2008-02-28 23:53
Jezeli Twoje roczne dochody beda pochodzily wylacznie z Norwegii to nie musisz sie rozliczac w PL. Bedziesz musial jednak złożyć PIT 36 w tym roku, w ktorym rowniez osiagniesz dochod w polsce. Jest to zgodne z umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania zawarta miedzy PL a NWG. Po wiecej szczegolow zapraszam do mojego darmowego przewodnika po podwojnym opodatkowaniu na: www.PodwojneOpodatkowanie.pl
LG / 86.12.238.* / 2008-04-04 13:55
A co jesli osiagam dochod i w PL i w UK, czy sa one traktowane zupelnie niezaleznie ?
makler_amator / 2007-12-15 21:29
Proponuje utworzyć kampanie na rzecz likwidacji podwójnego opodatkowania w UE. Moim zdaniem jest ono niezgodne z Europejskim Prawem Wspólnotowym. Przede wszzystkim jest niezgodne ze swobodu przepływu ludzi.
Ktoś. / 213.192.67.* / 2007-11-29 09:37
Wysyłamy e-maile do Ministerstwa Finansów - kancelaria@mofnet.gov.pl z prośbą o jak najszybszą abolicję podatkową zapowiadaną ostatnio przez premiera Tuska.

1. W państwie prawa nie może być tak, żeby o losie człowieka decydowała INTERPRETACJA INTENCJI PODATNIKA dokonywana przez urzędnika skarbowego.
Znane są przypadki interpretacji korzystnej jak i niekorzystnej dla podatnika.
Patrz punkt ostatni tego listu - uzasadnienie prawne. Abolicja podatkowa rozwiąże ten problem.

2. Wszyscy obywatele Polski, niezależnie od kraju w którym pracują, muszą być tak samo traktowani. Wiadomo, że w latach 2004-2006 inaczej traktowani byli pracujący w Niemczech czy Irlandii, a inaczej pracujący w Wielkiej Brytanii. Abolicja podatkowa rozwiąże ten problem.

3. Powrót Polaków z zagranicy przyniesie tak wielkie korzyści państwu polskiemu, że nawet pieniądze które będą musiały być zwrócone tym, którzy już zapłacili podatek
od pracy zagranicą, z OLBRZYMIĄ NAWIĄZKĄ państwu Polskiemu się zwrócą. Jakie to korzyści? Nowe przedsiębiorstwa zatrudniające ludzi i płacące podatki! Pieniądze przywiezione przez ludzi przybywających z zagranicy!


Uzasadnienie punktu 1.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art. 4a ustawy, art. 3 ust. 1 i 2a należy stosować z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Stosownie do art. 4 ust. 1 polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej
miejsce pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona; określenie to nie obejmuje osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód ze źródeł w nim położonych.

Z powyższego wynika, iż definicja "miejsca zamieszkania" odnosi się bezpośrednio do określenia "miejsca zamieszkania" przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw będących Stronami umowy i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które
we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.

W przepisach polskiego prawa podatkowego pojęcie "miejsca zamieszkania" nie zostało zdefiniowane. Definicja miejsca zamieszkania znajduje się w art. 25 ustawy z dnia
23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której
osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Warunek przebywania w danym miejscu ma charakter obiektywny i nie ma problemów dowodowych w wykazaniu, że dana osoba przebywa lub nie w danej miejscowości. Zamiar stałego pobytu w danej miejscowości ma natomiast charakter subiektywny, ponieważ odnosi się do woli osoby.

Ta wola osoby jest dowolnie interpretowana przez urzędy skarbowe!

-------- koniec listu -----------
vermillion / 212.76.37.* / 2007-10-25 02:39
Największą firmą w Polsce zajmującą się zwrotami podatku za pracę za granicą jest EuroTax. Warto się do nich zwrócić.
edubuntu / 213.134.160.* / 2007-11-15 22:35
zgodze się z Tobą.
naprawde porzadna firma. I nie dzialajaca na zasadzie 'zedre z osła co tylko mogę'.
pozdrawiam :)
osłek / 213.158.196.* / 2007-11-18 14:42
O przepraszam bardzo wypraszam sobie. Osły nie pozwalają nic z siebie zdzierać (no prawie nic ;) )
A tak bardziej na serio: Firma jest polecana i rzetelna. Nie bierze żadnych opłat wstępnych ani zaliczek tylko procent od odzyskanej kwoty.
janiol / 213.158.196.* / 2007-12-07 09:58
a czy to nie jest teraz standard?
john28 / 77.113.76.* / 2007-12-11 08:53
Jeśli chodzi o inne firmy to nie zawsze musi być standard. Ale o Euro-Taxie słyszałem same dobre opinie.
uczynny / 83.19.211.* / 2007-12-11 08:58
To prawda co mówi "john28". To profesjonalisci. I wcale nie jest u nich tak drogo.
kammyk / 87.206.234.* / 2007-12-12 15:00
To jest jedyne wyjście zlecić to firmie. Np. ja się w ogóle nie orientuję jakie dokumenty do tego są potrzebne.
kszoker / 87.205.83.* / 2007-10-19 20:51
witam forumowiczów! pracowałem w szkocji przez niespełna 2 lata. miesiac temu wróciłem z zagranicyi teraz mam pytanie. Rozliczyłem sie za rok 2005/2006 2006/2007 i 2007/2008 w wlk brytanii. Teraz znalezłem pracę w Polsce od pazdziernika czyli automatycznie pojawiają mi się dochody i w Polsce (od 2005 nie pracowałem w Polsce i wyjechalem po studiach). Nie posiadam w Polsce rodziny,nieruchomości. Składałem na wiosne formularz (nie pamietam nazwy, z cyfra 3) w której prócz nowego numeru wymienionego dowodu osobistego umiesciłem informacje ze pracuję w Szkocji.
Nie posiadam certyfikatu rezydencji podatkowej bo nigdy Inland Revenue nie odesłał nic takiegom a z tego co pamietam przed pierwsza pracą wypełniałem P86 co do formularza DOM1 nie mam tej pewności. Czy jest możłiwość otrzymania jeszcze certyfikatu z Wlk Brytanii? Jak rozliczyć się za rok 2007?jest jakieś wyjście aby nie płacić podatku? albo o jakies pomniejszenie zapłaty? z góry dziekuje za pomoc
gaaazu / 83.19.211.* / 2007-10-25 22:51
Zwróć się do Eurotaxu Oni pomagają i są kompetentni.
fufu / 84.234.63.* / 2007-11-17 08:49
Ile biorą za swoje usługi?
Zbyszek.S / 89.76.214.* / 2008-12-30 05:34
Witam, mam troche nietypowa sprawe. Przepracowalem w Iraku prawie 5 lat pracujac dla amerykanskiej firmy na terenie bazy wojskowej - tam nie placilem podatkow bo ich nie bylo. Pieniadze dostawalem na reke gdyz w Polsce nie mieszkalem od kilku lat i nie mialem konta bankowego. Teraz kupujac mieszkanie czy musze sie, lub bede musial sie z us rozliczac. Mam papiery z firmy potwierdzajace moja prace. Z tego co mi wiadomo to tam ludzie zarabiali pieniadze ktore nie byly opodatkowane ze wzgledu na strefe wojenna.
Dziekuje i bardzo prosze o odpowiedz.
Zbyszek
oslek / 213.158.196.* / 2007-11-18 14:59
Procent od tego co odzyskają.
RCH / 195.225.121.* / 2007-10-22 21:51
Witam! Z tego co Pan pisze moze wynikać, iż nie był Pan polskim rezydentem podatkowym będąc w UK, wiec być może nie powinien się Pan rozliczać z urzędem skarbowym od dochodow zagranicznych. Ale by to stwierdzic z całą pewnością, musiałbym znać więcej szczegółów. W razie wątpliwości zapraszam do swojego portalu www.centrumprawaeuropejskiego.eu
Rafał Chmielewski
joanna27 / 130.208.204.* / 2007-10-13 19:06
a co jesli mam staly zaslek przedemerytalny i zaczne pracowac na Islandii?? Czy tez bede musiala sie rozliczac w PL?? zaczynam prace legalna w poniedzialek.
ralfco / 195.225.121.* / 2007-10-22 22:15
Czesc! Zajrzyj na www.centrumprawaeurpejskiego.eu Tam jest jakis koles, co sie specjalizuje w takich problemach i ma krotkie porady gratis.
Qub / 81.137.200.* / 2007-08-14 14:05
Niby nie ma czegos takiego jak podwojne opodatkowanie a jednak i tak podatek placic musimy, nie rozumiem!!! A moze jak postaram sie o obywatelstwo w Anglii nie bede musial placic podatku w Polsce, bo i tak tam nie mieszkam i nic tam nie mam.
against the odds / 2007-05-30 12:21 / "Spadająca gwiazda"
kaszle na fiskus, niech mnie szukaja,jestem wymeldowany w polsce,mam rezydenta w uk,i slowacka nazeczona a do polski jezdze raz do roku na 2 tyg na wakacje, kase inwestuje na slowacji lub w czechach bo sie bardziej oplaca a mniej utrudniaja miejscowe urzednicy a tak w ogole dwa lata temu wpadlem na glupi pomysl i postanowilem wrocic do polski na jakis czas kiedy poszedlem do UP zarejestrowac sie jako bezrobotny,pani z urzedu kiedy dowiedziala sie ze pracowalem 2 lata za granica wypalila: a po co pan wrocil?ja na pana miejscu juz bym wracala?i to byl osoba ktora powinna mi pomoc:)pomoga wrocilem do uk,i jest super za dwa lata jade na Slovacje i otwieram wlasny biznes,pozdro
iszu30 / 83.27.18.* / 2007-06-18 13:26
przylecisz do kraju na wakacje , a tu na lotnisku " a kuku"
aresztują cię za nieplacenie podatku.
Miroslaw Warczynski / 83.26.29.* / 2007-05-29 21:25
Jeśli ktos chce poczytac o metodach rozliczen, odliczaniu diety i takich tam to polecam strone

http://www.dzak.topworld.org/
ktos opisal swoje rozliczenia i wrzucil na stronke
KubaZformuly1 / 83.26.29.* / 2007-05-29 21:50
hmm nawet spoko opisane ale strona jakas brzydka :P bys sie postaral o ladniejsza :P
thomas81 / 2007-05-09 22:54
jestem samozatrudniony w uk wyjechalem 4 lata temu i od tej pory pracuje tylko w uk czy musze zaplacic?chce wrocic ale panstwo mi pracy za gr pl na tacy nie podalo iec za co mam tym h.... zaplacic.chcialbym zainwestowac cos w pl ale boje sie ze fiskus wpadnie mi do domu na grilla i go zabierze w ramach roznicy podatkowej i bedzie lipa
jerzyk xxxx / 86.136.24.* / 2007-05-21 16:43
Niemam Zadnego meldunku w polsce, musialem wymeldowac sie z wlasnego mieszkania, czy musze placic podatek w polsce jazeli tak to zaco?
khuler / 213.134.160.* / 2007-11-15 22:37
pewnie za zywota.
a co do firm zajmujacych sie zwrotami polecam euro-tax.
przynajmniej renomowana.
dim_GR / 87.203.203.* / 2007-05-09 07:51
Ale ja mam własną działalność. Jak wygląda to w świetle przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania ?
thomas81 / 2007-05-09 23:14
popieram wiele osob nie placmy moze wkoncu ue sie tym zajmie badz tos inny .przciez nie zamknal kilkuset tysiecy osob .chyba niema tylu miejsc w naszych wiezieniach.niepoto tu oszczedzalem zeby teraz to kaczkom oddac.chcialem zrealizowac marzenia po powrocie a teraz czekam z rodzina bo niewiem czy wroce w najblizszym czasie.jak to obejsc moze ktos juz cos wie?pozdrowionka

Najnowsze wpisy