Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
oluś / 62.89.84.* / 2006-07-14 11:01
Kochani!!!!!!!!!
Pomóżcie i oświećcie mnie.
Jak wygląda kwestia podwójnego opodatkowania w przypadku legalnej pracy w Szwecji
Czy są jakie kolwiek sposoby na uniknięcie okradania mojej skromnej osoby przez nasze Państwo - brudnymi łapami urzędów skarbowych.
Za ewentualną pomoc wielkie dzięki. Pozdro!!!!!!
magda87 / 217.99.89.* / 2006-07-13 18:24
jaka jest kwota wolna od podatku dla pracowników sezonowych w norwegii? podobno została znacznie obniżona
cynik / 2006-07-06 09:21
Z Holandią obowiązuje identyczna bandycka umowa! Ten sam problem. Zapraszam na moją stronę:
http://republika.pl/podwojne_opodatkowanie
BANDYCTWO skarbówki jest przerażające!
cynik / 83.24.166.* / 2006-07-06 09:18
Z Holandią obowiązuje identyczna bandycka umowa! Ten sam problem. Zapraszam na moją stronę:
http://republika.pl/podwojne_opodatkowanie
BANDYCTWO skarbówki jest przerażające!
mackop / 212.46.154.* / 2006-06-21 23:06
od dwoch lat pracuje w uk. w Polsce nie mialem zadnej pracy stalej, zarejestrowanej. Podczas rejestracji samochodu musialem wyrobic nr NIP. Przez caly okres pobytu w UK rozliczalem sie tylko z angielskim US. Zastanawiam sie teraz, czu fiskus bedzie chcial sciagnac podatek z moich zarobkow? Moj znajomy wrocil do kraju po 1,5 roku pobytu w UK. Nie wiem jak on to zrobil, ale na rzecz fiskusa, z 45 000 zl, ktore udalo mu sie zaoszczedzic(tak przynajmniej mowil) zabrali mu 17 000 zl podatku!!! Czy to nie jest chore???
Walker66 / 212.219.229.* / 2006-07-10 13:35
Za zadne Skarby nie oddam kasy zarobionej za granica, lepiej niech cos zrobia zeby praca byla w Polsce i lepsze zarobki. Zlodzieje
wyrzuceni z polski / 83.176.86.* / 2006-07-13 14:05
masz racje!!!!! nalezy natychmiast zalozyc klub poszkodowanych przez urzedy skarbowe .zatrudnic najlepszych adwokatow i bronic sie przed tymi lotrami!!.Nie dajmy sie pokonac ,poniewaz oni nie dzialaja w interesie Polski bagnet na bron!
wyrzuceni z polski / 83.176.86.* / 2006-07-13 14:05
masz racje!!!!! nalezy natychmiast zalozyc klub poszkodowanych przez urzedy skarbowe .zatrudnic najlepszych adwokatow i bronic sie przed tymi lotrami!!.Nie dajmy sie pokonac ,poniewaz oni nie dzialaja w interesie Polski bagnet na bron!
ralph / 2006-07-10 01:34
Masz racje stary to jest chore jak wszystko w kraju a szczególnie rząd.Ja siedze już troche w USA i chcąc wrócić do Polski muszę się liczyć z tym że US zabierze mi 19% moich oszczędności na które musze charować w pocie czoła.Ale na pewno da się to jakoś ominąć.
cynik / 2006-07-06 09:28
w Unii obowiązuje zasada równości, jeśli Polak który pracował w Unii w Niemczech jest inaczj traktowany niż Polak, który pracował w Unii w Angli to jest to podstawa do wojny w Stasbourg'u. więcej na mojej stronie:

http://republika.pl/podwojne_opodatkowanie
ankakasi@op.pl / 81.155.204.* / 2007-01-17 20:22
masz absolutnie racje do trybunalu sprawiedliwosci z tym trzeba jak najszybciej nie dajmy sie oskubac fiskusowi
ankakasi@op.pl / 81.155.204.* / 2007-01-17 19:34
masz absolutnie racje do trybunalu sprawiedliwosci z tym trzeba jak najszybciej nie dajmy sie oskubac fiskusowi
ankakasi@op.pl / 81.155.204.* / 2007-01-17 19:34
masz absolutnie racje do trybunalu sprawiedliwosci z tym trzeba jak najszybciej nie dajmy sie oskubac fiskusowi
/ 82.139.10.* / 2006-06-19 06:10
Wiatam , chciałam zadać pytanie w imienu mojego taty ,który zaczął pracę w Belgii ... Niedługo będzie pracował legalnie , ale nie ma pojęcia jak wygląda opodatkowanie ?? czy ktoś może wyjaśnić jak to będzie wyglądało ?? i czy duże jest to opodatkowanie?? podwójne??
Joanna1980 / 217.116.100.* / 2006-05-20 23:56
Szukam właśnie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
-właśnie podpisałam kontrakt z firmą na Węgrzech (nie ma tego państwa wyliczonego ani w metodzie wyłączenia z progresją ani z metodą odliczenia proporcjonalnego)
-w Polsce nigdy nie pracowałam i nie mam tu NIPu
-mieszkam z mężem (który również pracuje na Węgrzech, ale jest Włochem) i dzieckiem na Węgrzech
-w Polsce mam tylko zarejestrowany samochód, konto bankowe i stałe zameldowanie
czy ja muszę płacić podatki w Polsce? Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Radek J / 80.51.232.* / 2006-09-01 13:53
Hm, w praktyce wyglada to tak, ze jesli rozpoczynasz prace w tym roku, a od poczatku roku pracowalas w Polsce, to do konca tego wlasnie roku powinnas sie rozliczyc z podatku takze w Polsce. Zadzwon do skarbowki i zapytaj na jakich zasadach sa takie podatki. Natomiast jesli rzecz sie tyczy przyszlego roku, to polski USkarb. Cie nie obchodzi, bo nie wykazujesz zatrudnienia na terenie Polski, czyli nie masz dochodow w Polsce, czyli nie rozliczasz sie w Polsce. Proste. Tak samo jest np. z Norwegia...
pati2222 / 83.21.66.* / 2006-04-28 16:04
Totalna bzdura. Podwójny podatek jest po to żeby politycy mogli więcej wydawać, np na biura poselskie po 10 tys, na nowe samochody i inne przyjemności i to idzie z naszy pieniędzy. A może tak odwrotnie moze oni by coś zrobili w końcu dla nas.To jest żałosne co się dzieje w naszym kraju i nie dziwię się ludzim ze uciekają na obczyznę bo tam jest lepiej.
xxx / 83.242.82.* / 2006-05-02 12:24
sam pracowałem za granicą po to aby poprawić swój byt i rodziny a teraz chcą ode mnie kase,którą tak bardzo potrzebujemy MY jako rodzina...mam się dać oskubać kaczorom?wolę raczej zarobione pieniądze zainwestować w przyszłość mojej rodziny a nie klepać biedy i liczyć na możliwość wygrania w lotto
mama / 83.7.157.* / 2006-10-29 11:29
mąz pracuje w dani mamy troje dzieci oszczędzamy tęsknimy o mało nie zwariuje jezeli ktos ruszy te oplakane nasze pieniądze pojade do urzędu i na oczach wszystkich zamorduje dzieci siebie a urzędasow i kaczorów nie bedziemy wspomagac bo od pieciu lat nie dali grosza rodzinnego i pracy dla nas w kraju więc jakim prawem podatek dla takich przepisow ktore sobie stworzyli p0owinni zostac do kopalni z motykami wyslani aby docenic prace bez zaplaty miejcie sie zlodzieje pod kontrola
tashaa / 2006-04-21 22:43
hej ludzie szanowne PO daje nam nadzieję, że nie będziemy dawać na ich nowe rządowe fury Trzymamy kciuki za dobre decyzje w naszym (chyba naszym sejmie)!!
Artykuł na ten temat http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/po;zlikwidujmy;podwojne;opodatkowanie,124,0,147836.html
AINAST / 83.26.114.* / 2006-04-21 16:31
mam pytanie-jeżeli pracowało sie w Anglii dwa miesiące, nie odprowadzało się podatków, gdyż będąc studentem wypełnia się jakiś formularz, to czy mimo wszystko trzeba rozliczać się w Polsce? czy w takiej sytuacji us może dostać coś od Anglii, że się tam pracowało?
ciapek / 83.29.68.* / 2006-04-21 14:03
Pojecie rezydencji - certyfikat rezydencji , jako poświadczenie
miejsca zamieszkania dla celów podatkowych
istnieje zarówno w polskim jak i angielskim prawie podatkowym.

Na potrzeby polskiego US istnieje druk CFR1 który nazywa się
Zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych / Certyfikat rezydencji / [Certificate of Fiscal Residence]

i na tym druku nie mniej nie więcej tylko pisze, że posiadacz takiego certyfikatu posiada w Polsce
NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY

TO JAK TO JEST ?????

Obcokrajowiec pracujący w Polsce posiadający Certyfikat rezydencji w Polsce ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy
i
Polak posiadający w Anglii Certyfikat rezydencji w Anglii też ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy ????????

jak by chcieli nasi interpretatorzy prawa w omawianym temacie

No chyba to jawny absurd.
Zarówno Anglia jak i Polska ma obowiązek respektowania przepisów prawa, umów miedzynarodowych i dokumentów które wydają.
W przeciwnym wypadku to bezprawne działanie.
Tak więc czytajmy prawo tak jak jest napisane zgodnie z jego literą i nie byłoby wtedy tego całego zamieszania, które lansuje tezę, że nawet posiadając certyfikat rezydencji w Anglii, mieszkając ponad 183 dni w Anglii w dalszym ciągu mamy nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce a status rezydenta podatkowego jest NIC NIE ZNACZĄCYM FAKTEM.


Art4 umowy rozstrzyga / w przypadku gdy dana osoba ma miejsce zamieszkania w obu umawiających się krajach/ który kraj stanowi dla tej osoby "miejsce zamieszkania dla celów podatkowych".

a to:
- .....ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze / ośrodek interesów życiowych /
- ....."zwykle przebywa" / mój dopiesek- jak przebywa ponad 183 dni w roku to chyba jasne jest że ten warunek jest spełniony /
- .... jest obywatelem / jak nie zachodzą poprzednie warunki /

z kolei "miejsce zamieszkania " rozstrzyga o ograniczonym bądź nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce.

Jak to się ma do interpretacji w artykułach ??
jo / 83.14.165.* / 2006-04-19 16:30
Tak wiec witam wszystkich . mam pytanie tak jak inni rodacy i mam nadzieje ze ktos mi pomoze znalezc odpowiedz. Przeczytalam wszystkie komentarze i niestety nie moge wejsc na te linki ktore zostaly podane. tak wiec mieszkam w Danii od 13 lat, nigdy tutaj nie mialam dochodow i nie placilam podatkow. W zeszlym roku w kwietniu zostalam zameldowana w Polsce z powodow rodzinnych. (wiem blad, ale ktoz moglby to wiedziec)No i teraz sie dowiedzialam ze mam placic podatek, rowniez w Polsce. W Danii place okolo 50%. Jak ja mam tego uniknac. Dostalam zaswiadczenie z us z Danii, ze tam place podatki i ze tam jest moje centrum interesow zyciowych. Urzednicy w Danii (osoby ktore sa wykwalifikowane i maja wiedze na ten temat) twierdza ze nie powinnam. Urzednicy tutaj w Pl twierdza ze tak. no i co zrobic. Chce zlozyc ten caly NIP3 ale prawdopodbnie to mi nic nie pomoze. No i w najgorszym wypadku jak ja mam to obliczyc. dziekuje za pomoc
andrew90sp@o2.pl / 83.7.157.* / 2006-10-29 12:19
prosze o odpowiedz jezeli pracuje kilka miesicy w dani i czy wymeldowanie sie z polski cos mi da a co z zoną i dziecmi
andrew90sp@o2.pl / 83.7.157.* / 2006-10-29 11:58
jezeli mozesz napisz jak jest z podatkiem w dani pracuje od maja ile mnie oskubie skarbowka mam rodzine oraz jaki zwrot dostane od nich czy jest cos takiego
doris / 195.3.113.* / 2006-07-24 22:40
nie moze tak byc w panstwie praworzadnym do tego w EU....
meles / 195.3.113.* / 2006-07-24 22:46
bardzo bym chciala zeby ktos kto sie zna na prawie mi odpowiedzial...
jak to jest:mieszkajac na tzw:zachodzie od lat czy Panstwo polskie ma prawo upominac sie o jakies podatki ktore i tak placimy /i nie malo/ w kraju gdzie zyjemy
doris / 195.3.113.* / 2006-07-24 22:38
nie moze tak byc w panstwie praworzadnym do tego w EU....
kiki / 83.29.63.* / 2006-04-19 17:51
nie możesz wejść na linki bo ten portal po wklejeniu linka przerzuca część adresu do następnej linni i wstawia chyba break w ten sposób psuje adres. Spróbuj wpisać manualnie podany link powinno się udać.
poczytaj grupy te powinno ci sie udać wejść bo jest krótki adres :
http://www.gbritain.net/forum/index.php
http://www.podatki.org.uk/forum/index.php
tam temat podwojne opodatkowanie
i jeszcze ten adres:
http://www.skarbowcy.pl/modules.php?op=modload&name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=406
ale ten ostatni adres musisz wpisać ręcznie
tam temat podwojne opodatkowanie
tam jest wszystko przewałkowane.
Jednoznacznej odpowiedzi nie ma.
Zameldowanie to nie zamieszkiwanie - nie ma znaczenia dla celów podatkowych.
Ustawa o podatku dochodowym wyrażnie używa sformułowania "miejsce zamieszkania" a nie zameldowania co już wielokrotnie było pisane w różnych artykułach.
Nie wydaje mi się abys miała płacic jakiekolwiek podatki w Polsce skoro od 13 lat mieszkasz w Danii i fizycznie nie przebywasz w Polsce przez tak długi okres i nie masz zamiaru dalej tu mieszkać.
Jednak interpretacje sa tak pokrętne że na dobra sprawę nic nie wiadomo.
pozdrawiam
melas / 195.3.113.* / 2006-07-24 22:54
masz racje na prosty rozum placenie podwojnych podatkow to zlodziejstwo pod plaszczykiem unii.ale slyszalam ze bracia maja wprowadzic od 2007roku ustawe ze jest obowiazek podatkowy tez w polsce mimo ze zyje ktos gdzie indziej;tzn;dwa podatki od jednej pensji??tego nawet za komuny nie bylo....
mokal / 212.76.33.* / 2006-05-24 22:16
a moze orientujesz sie gdzie mozna znalezc informacje (lub liste) nt krajow w stosunku do ktorych stosuje sie metodę wyłączenia z progresją lub metodę odliczenia proporcjonalnego? Nie potrafie nigdzie trafic na te informacje? z gory dziekuje!
Slonczia / 213.94.211.* / 2006-04-19 11:36
Ciekawe czy Urzad Skarbowy zwroci nam nadplate jezeli zaplacimy wyzszy podatek zagranica niz powinnismy w Polsce stosujac sprytna metode odliczenia proporcjonalnego? Na odp. nie trzeba chyba czekac. Ciao
jaga / 194.150.177.* / 2006-04-18 13:49
pomocy!!!od 11 miesiecy pracuje w anglii. zanim tu przyjechalam pracowalam w polsce na umowe zlecenie i otrzymywalam rente rodzinna. znajoma ksiegowa wyliczyla mi niemal 2500 zloty doplaty podatku w polsce!!!mam nadzieje ze sie pomylila:)przeciez place w anglii calkiem spore podatki,nie zamierzam wracac do polski przez najblizszy rok. nie wiem co robic,czy powinnam zaplacic fiskusowi te pieniadze?prosze o podpowiedz
Grażka / 83.21.30.* / 2006-10-01 18:50
Syn(student) pracował w 2006 roku 180 dni w Adglii rozliczyłam go w PIT 36 i dopłaciłam około 1300 zł.podatku choć w Angli płacił też podatek .Wolałam to zrobić ,bo nie chcę by na starcie swojego życia US spaprał mu kiedyś "papiery".Co nie przezkadzało nam wystąpić (oczywiście przez firmę ,ktora się zajmuje odzyskaniem podatku) o zwrot podatku z Anglii w kwietniu i opiero teraz otrzymaliśmy czek tj we wrześniu.Firma pobrała 20% prowizji i wyszliśmy prawie na zero.Ale przynajmniej mamy spokój.
bubu / 83.29.19.* / 2006-04-18 15:36
na tej
http://www.gbritain.net/forum/viewtopic.php?p=8649
stronie masz proste wzory na wyliczenie oriętacynie tego podatku to sobie sprawdzisz czy ksiegowa wyliczyła dobrze.
Na twoje pytanie nikt ci nie udzieli wiążącej odpowiedzi bo jest totalny bajzel w tym temacie.
Poczytaj fora:
http://www.podatki.org.uk/forum/viewforum.php?f=7
http://www.gbritain.net/forum/viewforum.php?f=19
i sama na podstawie ich lektury podejmij decyzję.

Co do wyliczenia to zależy ile zarobiłaś i czy masz odliczenia bo coś mało wyliczyła. 11 miesięcy może robić większą róznicę do dopłaty.
Emilia / 81.190.102.* / 2006-04-15 15:50
Kto nie rozlicza się z podatku z Anglii???? Wpiszcie się proszę:)
Klon / 82.32.185.* / 2006-10-26 21:28
ja nie place podatku z angli
gruz / 62.254.128.* / 2006-05-05 03:02
jak te 700 tys polakow co wyjechalo nie zaplaci podatku w pol to bedzie to martwe prawo a moze trzeba to zaskarzyc do trybunalu konstytucyjnego albo zebrac podpisy o referendum w tej sporawie. niech narod rozsadzi o podwojnym opodatkowaniu
Kubek / 62.254.128.* / 2006-05-05 02:57
ja sie nie rozliczam. w d...e mam zlodzieji z rzadu. nie po to ciezko pracuje w angli zeby placic w polsce dodatkowy podatek. jak zapewnia odpowiednie zarobki w polsce zebysmy nie musieli wyjezdzac to bede z checia pracowal i placil w pol.
tashaa / 2006-04-18 21:19
ja się waham bo mam dochody za 2005 rok w Polsce a poza tym budowę w toku ale moi znajomi nie mają zamiaru!! Z US nie da się za bardzo wygrać, ale jak ktoś się nie boi...

Najnowsze wpisy