Forum Forum emerytalneOFE

"Polacy powinni oszczędzać tam gdzie chcą"

"Polacy powinni oszczędzać tam gdzie chcą"

Money.pl / 2011-02-14 13:02
Komentarze do wiadomości: "Polacy powinni oszczędzać tam gdzie chcą".
Wyświetlaj:
wladimir / 195.22.98.* / 2011-03-01 17:53
jestem za, sam ruszylem z noblowskim fundusze, wydaje mi sie ze nawet samemu ale systematycznie przyniesie lepszy skutek niz czekac i liczyc na ewentualne pozytywne rozwiazanie odnosnie emerytur
koczis / 2011-02-15 15:49
Jesli Polacy moga oszczedzac tam gdzie chca to ja jestem za tym zeby nie odprowadzac tej czesci mojej wyplaty ktora idzie do OFE tylko przelewac ja na moje konto. Zgodnie z intencja pani Fedak (oszczedzam tam gdzie chce) sam sobie ja ulokuje. Zgadzam sie czesciowo co do jednego, ze I filar musi byc obowiazkowy zeby nie przejedzono przyszlej emerytury a potem nie zapukano do urzedu(ow) z haslem "dajcie bo nie mam". Ktos czyli podatnicy musialby zaplacic za takiego darmozjada. System prosty, wymusza konkurencje pomiedzy instytucjami finansowymi i daje szanse na cos. Ma tylko jedna wade jest za prosty i za przejrzysty i dlatego trudno krecic waly. Wiec szanse na jego realizacje sa zadne
Agent ING / 212.160.86.* / 2011-02-15 14:47
Szkoda ze my tylko tu pisac mozemy a pisanie nic nie daje.Pani Minister pozwala nam wybrac gdzie chcemy oszczedzac? To glupia malpa niech nie mowi o pomniejszeniu rynku funduszy emerytalnych OFE tylko skoro chce dac nam wybor to niech spada na drzewo z tym swoim j****** zusem
michacel2 / 2011-02-15 11:50 / Tysiącznik na forum
Ludzie, tozto znowu wrzuta i sciema. Tuskowi opadla fujara sondazowa az do kolan i wysyla dla niepoznaki koalicjanta, bo jemu juz nikt nie wierzy, zeby slupki poszly w góre. Znowu chca przechytrzyc POdstepnie i oszukac, oklamac a naobiecywac, naprzyrzeczac, zapewniac bez POkrycia, odpowiedzialnosci i moralnosci, zeby tylkko mozna bylo dalej lody krecic i naród na wybory na swoja strone przekrecic.
man13 / 2011-02-15 00:46 / Tysiącznik na forum
kto i jak to zagwarantuje? Takie banialuki można wygadywać bezkarnie jedynie w krajach trzeciego świata.
rembert2 / 2011-02-14 22:51 / Tysiącznik na forum
Po prostu Donald kradnie nasza kase i tyle a niedouczona Fedak niech sie czepi KRUSu i podatkow rolnikow
bmxtom / 78.133.150.* / 2011-02-14 22:32
teraz jak ekipa tuska dobierze się do naszych oszczędności emerytalnych to przyszłe pokolenie będzie swoimi składkami musiało płacić za nasze emerytury a dodatkowo oszczędzać na własne bo nic z tego nie zostanie.

banda złodziei i tyle.

Haracz dla funduszu i zusu powinien nie być obowiązkowy i niech się Polacy uczą na własnej głupocie jak oszczędzać nie będą.
A kto komu broni zapisać się do jakiegoś bezpiecznego funduszu inwestycyjnego czy kupować co 2-3 miesiące 10 letnie obligacje skarbu państwa...
gosc z USA / 24.90.254.* / 2011-02-15 01:44
Najlepszy na SWIECIE jest system EMERYTALNY w Kanadzie.
ZUS tamtejszy (SS) nie musi nic przeliczac.Kazdy placi jednakowa skladke jak pracuje(czy zarabia 2 tys czy 10 tygodniowo) i na emeryturze kazdy dostaje taka sama emeryture.System prosty jak DRUT.A jak chce miec swietlana starosc niech oszczedza gdzie chce.Takie to proste a jakie piekne.Ale czy sprawiedliwosc katolicka da rade to przetrawic.
Budyń / 89.79.116.* / 2011-02-16 22:26
Katolicka bez problemu. Polska już mniej, a polacka będzie się dopatrywać spisku.
I dodajmy, że system Kanadyjski jest b. TANI w utrzymaniu.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-14 22:51
Do zakupu obligacji Skarbowych Polak, wg. rządu, zamiast przelewu zdefiniowanego w PKO BP potrzebuje OFE i 3.5% prowizji, nie licząc opłaty za zarządzanie i prowizji którą ZUS dowala do przelewanych do OFE pieniędzy.
bhytf / 109.196.117.* / 2011-02-14 21:55
Jestem przedstawicielem instytucju finansowej. Żeby móc pracować zdałem egzamin i otrzymałem licencję komisji nadzoru finansowego. Dzisiaj słyszę że minister nazywa mnie kłamcą. Odwdzięczam się jej takim samym określeniem i dodaję że ona jest złodziejką!
sewerer / 80.48.115.* / 2011-02-14 23:01
Widocznie szkoły i licencje niczego cię nie nauczyły. Jestem ekonomistą amatorem i z pieniędzy, które wpłacam do OFE byłbym w stanie wycisnąć dużo więcej, niż robią to wyspecjalizowane instytucje finansowe. Pani Fedak ma rację. Polacy powinni mieć możliwość wybierania lokat dla swych emerytur. Tworzenie specjalnych instytucji zaowocowało jedynie pobieraniem wysokich prowizji za mierne zarządzanie. Żeby udowodnić miernotę OFE, wystarczy tylko porównać wyniki ich "inwestowania" z długoterminowymi lokatami bankowymi. Czyż nie mądrzej byłoby powiadomić bankierów, że od 1999 roku ludzie będą gromadzili oszczędności na swe emerytury na specjalnych długoterminowych rachunkach, które do czasu przejścia na emeryturę będą zablokowane dla wypłat. To jest wystarczająco smakowity kąsek dla banków, bo to, co było w 1999 roku to było pełne rozpasanie. Może ci przypomnieć co obiecywali "przedstawiciele instytucji finansowej"? Żeby móc pracować
zdali egzamin i otrzymali licencję komisji nadzoru
finansowego! Dlaczego kłamali o emeryturach spędzanych w tropikach, skoro po 10 latach oszczędzania pierwsza emerytura z OFE wyniosła niespełna 25 złotych? Policz sobie ile by ta kobieta miała gdyby nie 7% z kawałkiem dawała do OFE, a 100%? A co by było, gdyby tak na lekarstwa jej nie starczyło? Zwróciłaby się do OFE czy do rządu? Za emerytury powinien odpowiadać rząd, bo OFE jest tylko instytucją finansową, działającą tak, jak jej rząd na to pozwoli. Pozwolił zbyt dużo to okłamaliście i okradliście obywatela, a i tak rząd poniesie tego konsekwencje; nie ten, to następny. Moja żona przez 10 lat odłożyła w OFE ok. 12 tys. złotych. To cena garażu, z którego można mieć 100 złotych miesięcznie do końca życia i garaż. OFE starczyłoby to raptem na wypłacanie tej emerytury przez 10 lat. Miałem ubezpieczenie z opcją emerytalną w dawnym Commercial U. Pan wykształcony i z licencjami powiedział mi, że po 8. latach inwestycje dogonią wpłacone składki, a później będzie już tylko lepiej (będę miał wpłaconą sumę i ubezpieczenie na ok. 70 tys.) Spotkaliśmy się po 8 latach i spytałem wykształconego i z licencjami, dlaczego brakuje mi 3 tysięcy złotych? Wykształcony coś tam jąkał. Gdy mu zacząłem udowadniać, że taki stan już nigdy nie nastąpi, bo jak każdy starzeję się i później pobierana jest duża część by zrekompensować ryzyko, poparłem to arkuszami w excelu i w końcu mi przyznał rację. Ten pan nie wiedział, że ja będę się starzał o rok w ciągu roku. Instytucje bankowe stoją zaraz za instytucjami ubezpieczeniowymi w rankingu oszustów. Artykuł pt. "Polacy nie umieją oszczędzać"! Wybitny bankier udowadnia, że nie korzystamy z kart płatniczych i dlatego nie umiemy oszczędzać. Czy oby na pewno mu chodzi o nasze oszczędności, panie z licencjami? Wie pan co znaczy mieć 0,5 - 4,5% z każdej transakcji kartą? To lepsze niż jakakolwiek pożyczka bankowa, ale nie dla mnie - dla banku. Po cóż ten pan mówi o tym, że ja jestem indolentem finansowym? Nie dość, że lobbing wymusił na handlu nierozróżnianie klientów płacących kartą z pozostałymi, to jeszcze mi facet ciemnotę wciska. Płacąc gotówka powinienem płacić o pewien procent mniej. Dlaczego tak nie ma? Dealerowi samochodowemu zaproponowałem zapłatę kartą ponad 70 tys. złotych. Szybko mnie zaczął uświadamiać i obiecywać gratisy. Podobnie jest ze wszystkimi innymi akcjami, w których pośredniczą banki. "Rodzina na swoim", doinwestowanie kolektorów słonecznych itp. Są banki w których komercyjny kredyt bardziej się opłaca, niż ten "Rodzina na swoim", bo klient myśli, że tu autorytet państwa gra rolę. Jeśli ktoś sobie myśli, że zakupi kolektory słoneczne, korzystając z ulg i uzyska kiedykolwiek 45% oszczędność, to się bardzo myli. Jak uzyska 15 - 20%, to niech będzie szczęśliwy, bo resztę zabiorą banki i państwo w postaci VAT. Pani Fedak, pani Kopacz, pani Senyszyn to kobiety, które mnie zadziwiają, natomiast dziwię się, że można Balcerowicza uznać za ekonomistę, który chyba nie ma żadnego pojęcia o współczynniku Giniego, bo nic nie zrobił by się przeciwstawiać jego nieustannemu wzrostowi, a działał w odwrotnym kierunku. A pan, panie bhytf, zdobył swoje licencje nie po to, by mi się to opłaciło, a wyłącznie po to, by się to opłaciło bankom. Stąd Balcerowicz rozpętał akcję "brońmy swoich emerytur", którą ja bym nazwał na jego miejscu bardziej szczerze; BROŃCIE NASZYCH PRZYTULNYCH POSADEK W OFE> Nie ma to znaczenia, że ten bankowy mafioso na razie nie zajmuje tam żadnego stanowiska.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-03-02 00:45
A ile Twoim zdaniem miała wynosić emerytura z 1/3 składki od pensji minimalnej po 10 latach w dodatku w recesji i przy ograniczeniach w inwestowaniu, o prowizjach nie wspominając ?

Gdyby ta kobieta płaciła 100% SKŁADKI a nie 30%(kolejna Twoja manipulacja!) do OFE przez cały okres zatrudnienia - miałaby zapewne świadczenie porównywalne z ZUSowskim. Które, nawiasem mówiąc, na leki TEŻ NIE STARCZA, co wygodnie pominąłeś.

Bzdurę o odpowiadaniu rządu, szczególnie w demokracji pominę - bo po prostu rząd może nie mieć wpływu na okoliczności i środków na realizację zobowiązań za kilka dekad. Rząd powinien tworzyć warunki dla ludzi aby byli w stanie zabezpieczyć się sami, oraz zabezpieczyć tych NIELICZNYCH którym się NIE UDAŁO. Po prostu system repatriacyjny jest obciązony ZBYT DUŻYM RYZYKIEM i zbyt podatny na polityczny KONIUNKTURALIZM.

Natomiast komentarze co do kart i płatności są b. trafne.
T.Jakubowska / 83.6.164.* / 2011-02-27 23:28
W pelni sie z Panem zgadzam p. SEWERER, moj artykul na ten temat na stronie www,racja.org.pl
Teresa Jakubowska
bhy / 109.196.117.* / 2011-02-15 09:26
Oszczędzał byś, ale skoro piszesz "bym", widać nie oszczędzasz. To wystaracający dowód Twojej amatorszczyzny.
gosc z NYC / 24.90.254.* / 2011-02-15 01:57
BRAWO,BRAWO za BARDZO MADRE uzasadnienia.Dziekuje PANU. PS. W USA jak na stacji benzynowej placi pan gotowka to jest taniej za galon niz placac karta kredytowa.MOZNA normalnie?
studentMIM / 2011-02-14 21:49 / Tysiącznik na forum
Irytują mnie statystyki gdzie porównuje się emeryturę do
średniej pensji i dochodzi się do wniosku, że
standard życia emerytów z roku na rok spada

Jeśli chcemy sprawdzić jak rzeczywiście zmienił się standard życia emerytów to należy porównać ile są w stanie za emeryturę kupić (czyli po prostu "odjąć" inflację).
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-14 22:29
@studentMIM

A to bądź łaskaw zdefiniować - wg. którego koszyka tę inflację liczyć ?
I właściwie jaką, skoro od niedawna zaprzestano jej publikowania ? :OD
studentMIM / 2011-02-14 22:34 / Tysiącznik na forum

A to bądź łaskaw zdefiniować - wg. którego koszyka tę inflację liczyć ?

Z GUS, ew. EUROSTAT. Wartości są chyba podobne.


I właściwie jaką, skoro od niedawna zaprzestano jej publikowania ?

???
Od kiedy i czemu?
Na grudzień jest, na styczeń chyba mają jeszcze czas policzyć ;)
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-14 22:53
@studentMIM

Ale z którego roku i kwartału ? I wreszcie - koszyk dóbr inaczej wygląda dla studenta, inaczej dla pracującej osoby w wieku średnim, inaczej dla emeryta. Inne są wagi poszczególnych składników, regularnie zresztą zmienianych...

Prowadzę (prywatne narazie) shadowstats.com ;) taki odpowiednik - i na mój gust, oficjalne statystyki inflacji są o kant stołu rozbić. Za duże uogólnienie i za duże mieszanie przy koszykach.
studentMIM / 2011-02-14 23:01 / Tysiącznik na forum
1. Obecnie opublikowana jest inflacja z grudnia zeszłego roku. Jeśli nie o to pytałeś to nie rozumiem pytania/problemu jaki stawiasz.
2. Wybacz ale wierzę jednak oficjalnym i profesjonalnym statystykom GUS i EUROSTAT a nie "prywatnym".
3. Oczywiście można tu rozważyć specjalny koszyk dla emerytów. Nie wiem czy GUS to robi.
4. Najistotniejsze, że moja krytyka artykułu nie miała nic wspólnego z konkretnym sposobem obliczania inflacji a z bezsensownym sformułowaniem. Jeśli pierwszej części społeczeństwa poprawi się trochę, a drugiej mocno to wcale nie oznacza, że pierwszej się pogorszyło. A właśnie tak zakłada artykuł i to założenie krytykowałem
Budyń / 89.79.116.* / 2011-02-16 22:29
@studentMIM
"Wprawdzie chleb zdrożał, ale lokomotywy staniały" - MÓJ KOSZYK DÓBR wskazuje ok. 6% inflację.
studentMIM / 2011-02-16 22:46 / Tysiącznik na forum
Nie obraź się, ale myślę, że koszyk Eurostatu czy GUS jest tworzony bardziej profesjonalnie niż Twój.
Budyń / 89.78.50.* / 2011-03-02 00:38
@studentMIM
1. Myślę, że się mylisz - bo te koszyki są tworzone na polityczne zamówienie i z roku na rok się różnią.
2. Siłą rzeczy, MNIE obchodzi MÓJ KOSZYK.
PlawdaKtólaBoli / 178.37.113.* / 2011-02-14 21:45
kim jest krówsko na zdjęciu?
mw__88__ / 91.193.162.* / 2011-02-14 20:19
Jak Polacy mogą oszczędzać tam, gdzie chcą, skoro nadal nie zniesiono przymusowego haraczu dla ZUSu?
zxz / 87.206.28.* / 2011-02-14 20:01
na tym zdjęciu wygląda jakby się znowu gorzaly opiła
myszyn81 / 2011-02-14 19:53 / portfel
Jak widzę jej minę to mi się nóż w kieszeni otwiera. Przykro mi ale działa tak na mnie Fedak i Kempa vel Klempa
Andre7 / 2011-02-14 19:48 / Tysiącznik na forum
Owwsiaka chce naśladować?
Jak nie będzie obowiązkowej składki to 95% ludzi nic nie odłoży na emeryture. Za co będą żyć? Za odpowiednik 706 zł na miesiąc, bo tyle wynosi minimalna gwarantowana emerytura?
Nieodpowiedzialna kobieta.
irony.. / 188.221.79.* / 2011-02-14 21:56
niech umieraja z glodu. Kogo to obchodzi, co zrobia ludzie, ktorzy nie potrafia o siebie zadbac ? Zlikwidowac skladki emerytalne, a pieniadze ktorych normalnie nie widzisz na oczy, mozesz sobie odlozyc, zainwesowac. Jesli ktos cale zycie te dodatkowe pieniadze po prostu bedzie wydawal, to na starosc umrze z glodu. I bardzo dobrze, to nauczy spoleczenstwo odpowiedzialnosci.
zby79 / 188.47.203.* / 2011-02-14 23:59

Kogo to obchodzi, co zrobia ludzie,
ktorzy nie potrafia o siebie zadbac ?

No jak to kogo? Polityków. Wiesz jaki to będzie procent wyborców?
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-14 22:32
@irony

Niestety, Andre7 ma rację - o tym, jak 80% Polaków jest gotowa "na złość mamie odmrozić sobie uszy" widać w kolejnych wyborach. I zauważ, że Ci którzy w opisanym scenariuszu by nie zadbali o nic, nie mieliby szansy wyciągnąc z tego błedu nauki, a Ci którzy by mieli - wyciągneliby zapewne wniosek przeciwny.

Przymus samego ubezpieczenia, przynajmniej w min. zakresie - TAK. Przymus FORMY i skali - NIE.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy