Forum Forum prawnePracy

Praca i nauka ? jakis przywilej ?

Praca i nauka ? jakis przywilej ?

rogi / 2010-02-24 20:09
Studiuje zaocznie oraz pracuje na pelnym etacie mam 21 lat mam pytanie czy pracodawca jest w jakis sposob zoobowiazany aby dac mi dodatkowy urlop na sesje ? badz cos innego... dziekuje i pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-02-25 10:07
Wg Kodeksu Pracy "Pracodawca zobowiązany jest ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych – tak wynika z art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy. Pracodawca może udzielić konkretnej pomocy kształcącemu się pracownikowi. Zasady, na jakich udzielana jest ta pomoc, określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r."

Jednak generalnie tę pomoc sprecyzowano dla sytuacji, gdy to pracodawca Cię skierował na studia. Rozumiem, że tak nie jest. W związku z tym pozostaje Ci tylko opcja urlopu bezpłatnego i/lub ubieganie się o zwolnienie z części dnia pracy. Ale zgoda pracodawcy nie jest obligatoryjna. Jeśli masz dobre notowania- oprócz udzielenia zgody na urlop bezpłatny, pracodawca może także pokryć koszty związane z nauką, np. koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, zakupu podręczników oraz opłaty za naukę.
wiwan / 2010-06-16 08:24
No i życie przynosi zmiany.
Mamy już nowelizację kodeksu pracy ( Dz. U. 2010 nr 105, poz.655 ), która w Art. 103 zrównuje prawa dokształcającego się pracownika z własnej inicjatywy z tym, który szkoli się ze skierowania pracodawcy. Chodzi o płatne urlopy szkoleniowe i ich wymiar.
Wejście w życie- 15 lipca 2010 r.
Asia B-B / 151.13.237.* / 2010-06-18 15:41
szkoda tylko że wtedy to będzie juz po sesji ;/
asik50 / 81.15.172.* / 2010-06-18 14:08
pracodawca może też nie udzielić urlopu, bo twój kierunke nie jest zgodny z wykonywaną pracą , tak jak w moim przypadku

Najnowsze wpisy