Forum Forum podatkoweInne

prosba o wybor opodatkowania

prosba o wybor opodatkowania

milena_t / 94.40.84.* / 2014-11-21 10:09
Dzien DObry
Bardzo prosze o pomoc w wyborze najbardziej korzystnego sposobu rozliczenia podatkowego dla mnie.
w przyszlym tyg chce zarejestrowac dzialalnosc i musze wybrac sposob opodatkowania. to moja pierwsza dzialalnosc, wiec jeszcze czuje sie jak "dziecko we mgle". czytam duzo w necie na ten temat ale mysle ze ktos z doswiadczeniem i wiedza doradzi mi najlepiej.
wiec tak:
- pracuje na etacie moje miesieczne wynagrodzenie brutto to 6650zl, do tego dochodza premie w sumie na rok jest ich ok. 6000zl brutto.
- zona tez etat - 2800zl brutto (wiem ze to ma znaczenie gdyby zdecydowac sie na zasady ogolne - bo wtedy rozliczamy sie razem)
- moja praca na etatcie i dzialalnosc to zupelnie nie pokrewne branze
- odpada ryczalt ze wzg na charakter dzialalnosci - uslugi inzynierskie (projektowanie)
pytanie czy podatek liniowy czy na zasadach ogolnych, zakladam dochody z dzialalnosci na poziomie srednio 2000-2500brutto msc.
prawdopodobnie suma moich dochodow przekroczy I prog podatkowy, ale zona sporo mniej zarabia - czy to ma jakies znaczenie??
generalnie bardzo prosze o przeanalizowanie sytuacji
dziekuje i pozdrawiam
wiwan / 2014-11-21 10:53
2-2,5 tys. z DG to dochód czy przychód z owej DG, że tak dopytam.

Co do znaczenia w różnicy dochodów małżonków- tak bo wtedy* dużą korzyść przynosi wspólne rozliczenie roczne.

* gdy żona nie ma dochodów lub dochody do kwoty wolnej (3091zł), a małżonek ponad tę kwotę lub gdy indywidualnie małżonek wpada już w II próg podatkowy.

Przy wyborze p. liniowego wspólne rozliczenie jest niemożliwe.

Najnowsze wpisy