Forum Forum prawnePracy

przerwa w L4

przerwa w L4

pani Danuta / 2012-04-24 10:54
Witam, pracownik jest już na zwolnieniu lekarskim od bardzo dawna, opłacanie skałdek pzrejął ZUS, to znaczy wypąłca zaiłek chorobowy. Ostatbnie zwolnienie kończyło się 20.04 w piątek, obecne przyszło dziś i jest od wczoraj, czyli od 23.04. Co z tymi dwoma dniami, czy należy się normalnie wynagrodzenie?
Wyświetlaj:
pani Danuta / 2012-04-25 10:32
Czyli jeżeli jest zatrudniony na umowę o pracę z miesączną podstawą wynagrodzenia, to mam wypłacić? ale czy jeżeli była przerwa, to dalje będzie ZUS płacił, czy znów pracodawca czyli ja?
wiwan / 2012-04-25 11:43
Tak, należy mu się odpowiednio policzone wynagrodzenia za 2 dni- tak jakby to był np. wtorek i środa.

To, czy zwolnienie od 23 kwietnia należy zaliczyć do poprzedniego okresu zasiłkowego ( czyli nadal płaci ZUS zasiłek ) czy do nowego- (od nowa zaczyna się liczyć 33 dni wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy ) zależy od tego, czy kolejna niezdolność jest spowodowana tą samą, poprzednią chorobą, czyli od tego czy jest to kontynuacja tej samej niezdolności.

Jeśli na ZLA jest Kod "A"- sprawa jasna- lekarz stwierdza kontynuację. Brak kodu- nie przesądza- w razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub ZUS-em- bo będzie miał kod choroby.
Wiadomo jednak, że zwolnienie np. od ortopedy po zwolnieniu od pulmunologa na 100% oznacza nowy okres zasiłkowy.

Wynika to z art. 13 ust. 1, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
wodzu2771 / 2012-04-24 14:03
wydaje mi się, że tak, bo niby z jakiej racji miałoby sie nie należeć? tylko trochę dziwna sytuacja, jakieś niedopatzrenie chyba, bo zazwyczaj się nie zdarza, zeby była ciągłość pzrerwana dniem czy dwoma
wiwan / 2012-04-24 22:23
Sytuacja zależy od tego, czy pracownik ów ma wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej, czy godzinowej.
W 1 przypadku za te dwa dni wynagrodzenie się należy, jako różnica wynagrodzenia miesięcznego i 28/30 tego wynagrodzenia. W 2 -nie.

Wynika to z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy- par.11 i 12.

Najnowsze wpisy