Forum Polityka, aktualnościKraj

PSL może poprzeć zmiany w ubezpieczeniach rolników

PSL może poprzeć zmiany w ubezpieczeniach rolników

Wyświetlaj:
małorolny / 87.205.194.* / 2011-11-20 23:24
Dobrze, że PSL popiera te zmiany. To jest początek końca tej nikomu niepotrzebnej partii (prócz jej członków i ichrodzin)
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:50
Myślę, że doskonale PSL zdaje sobie z tego sprawę.
Dlatego zmiany w KRUS będą symboliczne albo żadne.
Poparcie niekorzystnych zmian w KRUS to dla PSL samobójstwo.
Szybciej wyjdą z koalicji "trudnych czasów" niż poprą zmiany.

Jedyna zmiana, z którą muszą się uporać, to rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, mówiące o tym, że nie można z budżetu płacić rolnikom za opiekę zdrowotną! I nie chodzi o to, że się płaci w ogóle, tylko o to :) :) :) - i tą są największe jaja -
że płaci się za wszystkich tak samo bez względu na ich majętność.

I jedyne co zrobią to powołają nową bandę urzędników, która będzie sprawdzać komu i ILE można będzie dopłacić. Nie będzie tak że dopłaty zlikwidują tylko ZRÓŻNICUJĄ!

A my - jak te jełopy - dalej będziemy łożyć podatki żeby rolnicy mieli (już nie darmo), ale prawie darmo.
Zresztą i tak ta służba zdrowia w Polsce jest govno warta.

Co za różnica czy dołożymy tam te dodatkowe miliardy czy nie, jak to i tak nie działa. :D
busik777 / 83.11.10.* / 2011-11-22 12:04
pieprzycie bzdury i nie macie pojecia o prowadzeniu przedsiebiorstwa rolnego Lepiej zamilknac niz pisac gowno
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:11
Problem jest zgoła inny.

Ja nie chcę wcale żeby Kowalskiemu zdechła krowa - czytaj "dowalić domiar rolnikom".
Ja chcę żeby moja krowa miała się dobrze.
Ja CHCĘ mieć wolny wybór jeśli chodzi o ubezpieczenie. A NIE CHCĘ GO MIEĆ WCALE!!

Nie chcę nic od państwa i niech państwo odp... się od moich pieniędzy.
Przecież to jest taka zwykła sprawa na całym świecie w ubogich krajach.
Dlaczego Polska ma być takim niechlubnym wyjątkiem i "uszczęśliwia" swoich obywateli na siłę?!
oborowy / 79.185.100.* / 2011-11-20 22:13
Tym wyksztalconym z wielkich miaast nalezy jeszcze POinformować o takiej rzzeczy, ze rolnik pomimo,że płaci Krus, to aby otrzymać emeryturę musi przekazać gospodarstwo. jezeli ma nastepcę to jest wszystko OK. jezeli nikt z rodziny nie chce zostac na gospodarstwie, to musi oddać na skarb państwa.

Jaki właściciel firmy ,który płaci ZUS musi oddać swój Biznes na skarb państwa, aby otrzymać emeryturę ????

W chwili obecnej emerytów rolników jest jeszcze dużo, bo w ubiegłych latach z rolnictwa utrzymywało się procentowo więcej ludnośći niż obecnie.

Oczywiście obecnie jest duzo cwaniaków, którzy mają 2 ha po to aby prowadzić działalność,a placić KRUS, a nie ZUS. Ta furtkę należy zamknąć i problem się saam rozwiąże.
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:06
A ilu jest takich frajerów, którzy tak robią???
Przecież nie trzeba ziemi uprawiać - trzeba ją tylko oddać. Czy tak?

No to chyba ktoś z rodziny może rękę wyciągnąć - ziemia jeść nie woła.

Demagog!
dgen / 2011-11-20 19:40 / Tysiącznik na forum
Problem krusu i w ogóle całego polskiego rolnictwa to skomplikowany temat....
W ub. roku wg danych ue oraz naszego min. rolnictwa średni dochód polskiego gospodarstwa rolnego to 2000 zł (!!!!!!!) z czego aż połowa (!!!) to rozmaite dotacje i dopłaty w tym te unijne. Niestety ta wiadomość jakoś nie przebiła się w mediach.
Jeżeli wziąć pod uwagę, że średnia rodzina rolnicza to model 2+3 i więcej a dopłaty wcześniej czy później się skończą to nie może dziwić nieśmiałość rządzących co zrobić z tą tykającą bombą społeczną.
W rolnictwie pracuje i żyje obecnie około 1/3 Polaków a srednie świadczenie emerytalne z krusu to ok. 800 zł. W zusie jest to obecnie około 1600 zł. Można oczywiście z dnia na dzień nakazać rolnikom płacić pełne zusowskie składki ale także z dnia na dzień będą oni musieli dostawać takie same świadczenia emerytalne, rentowe jak pozostali - reasumując budżet w pierwszych kilkunastu latach , zanim to się zbilansuje, bedzie musiał dokładac do wsi jeszcze więcej niż do tej pory do krusu.
Pozostaje problem społeczny - 1000 zł dochodu na kilkuosobowe rodziny (bez unijnych dopłat) i kilkanaście milionów ludzi, którzy jako pełnoprawni uczestnicy systemu ubezp. społecznych będą mogli ruszyć do mopsów i urzędów pracy po zasiłki i zapomogi.
Problem ponadto polityczny - długo nie będzie odważnego który rozwiąże ten węzeł gordyjski.


PS
żeby było jasne - jestem przedsiębiorcą i co miesiąc płacę haracz w wysokości 840 zł na zus !
5424 / 2011-11-20 20:22 / Fan Linuxa Ubu
taki z ciebie paki przedsiębiorca że nawet nie wiesz ile wynosi dokładnie skłądka ZUS a wynosi 900 zł
dgen / 2011-11-21 18:11 / Tysiącznik na forum
jak widzę, jestes kolejnym, który zabiera głos nie mając pojęcia o temacie;
składki zus dla przedsiebiorców wynoszą 890,14 zł ale w tym jest zawarte 49,38 zł nieobowiązkowej składki chorobowej. Bez niej wychodzi 840,76 zł / mc.
bardzo niezorientowany / 87.251.252.* / 2011-11-20 20:55
Jeśli jesteś tak dobrze zorientowany, to mi proszę policz , ile składki ZUS płaci ordynator państwowego szpitala, który ponadto pracuje w swojej prywatnej klinice a oprócz tego jest prezesem spółki importującej sprzęt medyczny.
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-20 20:47
Pierwszy Portal Rolny, pażdziernik 2010 r. ( fragment) :

Zobacz ile z twojej pensji idzie na ZUS

" Wszystko rozbija się o zobowiązania państwa wobec emerytów i rencistów.
Te w ZUS-ie są ogromne.
Ubezpieczeni w KRUS nie mają co liczyć na płatne urlopy, dofinansowanie do wczasów pod gruszą, refundację okularów, itd.
Kobiety nie dostają urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Jedyne, na co mogą liczyć, to nieco ponad 2,8 tys zł jednorazowego zasiłku.
Chorzy nie dostają płatnych urlopów zdrowotnych; KRUS wypłaca im 10 zł za każdy dzień choroby. Pod warunkiem że ta trwa powyżej 30 dni!

W ZUS-ie tylko w 2009 roku na wypłaty z zasiłków chorobowych poszło ponad 11 mld zł.
Polacy ubezpieczeni w ZUS chorowali w sumie (w ciągu roku) przez 205 mln dni!
Daje to na jednego ubezpieczonego blisko 1 miesiąc absencji w roku!

Gdyby W ZUS zasady były takie jak w KRUS-ie, budżet kosztowałoby to nie 11 mld, a maksymalnie 2 mld zł!

System KRUS jest prosty i przejrzysty.

Tymczasem ZUS wydaje miliardy na administrację.
Na samą bieżącą działalność w 2008 roku wydał ponad 3,5 mld zł.
Czyli na działanie ubezpieczyciela każdy z 7,5 mln odkładających składki wydał blisko 500 zł.

Wydatki bieżące KRUS-u to 380 mln przy 1,5 mln płacących składki. W rolniczej kasie każdy ubezpieczony wydał ok. 250 zł na administrację - dwa razy mniej niż w ZUS."
raz a dobrze / 87.251.252.* / 2011-11-20 18:54
.

Proponuję odejść od ZUS-u.
Ta machina ma olbrzymie koszty obsługi.

Ubezpieczenia powinny być całkowicie dobrowolne.

W czy problem żebym na emeryturę lokował kasę w sztabkach złota, ryzykował na giełdzie lub w kasynie , albo wybrał jakiekolwiek, które mnie przekona do swojej oferty, towarzystwo ubezpieczeniowe na świecie?

Służba zdrowia i tak palcem nie kiwnie, jak im macham moim ZUS-owskim ubezpieczeniem:
owszem wyznaczono mi wizytę za pół roku.

A mnie boli TERAZ , więc pójdę JUTRO do prywatnej kliniki i zapłacę 100,00 zł żywą gotówką za wizytę.

Życzę wszystkim dużo zdrowia !
abst / 178.36.205.* / 2011-11-20 18:47
Myślę,że teraz wreszcie ROLNICY właściwie was ocenią.Śmietnisko czeka !
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-11-20 17:27
Może i świadczenia nie są godne pozazdroszczenia ale są tylko w 5% finansowane ze składek. Małe składki to małe świadczenia, duże składki duże świadczenia. W przypadku KRUS mamy malutkie składki i monstrualne w porównaniu do składek świadczenia. Jak dla mnie zamiast reformować KRUS można przestać do niego dopłacać - niech rolnicy dzielą między sobą swoje pieniądze w dowolny sposób.
ana3 / 91.94.58.* / 2011-11-20 20:58
A ja rolnik mogę dopłacać do waszego chleba w biedronce ,mleka mięsa ,cukru ,warzyw i owoców ? Płacę wystarczająco podatków zawartych w nawozach ,opryskach ,paliwie i podatkach rolnych i.t.p. że pewnie dopłacam do waszego zusu. Niech zabiorą pseudorolników i problemu nie będzie. Teraz napuszczają na rolników, potem przyjdzie czas na emerytów ,nauczycieli i tak dalej. Propozycja Tuska problem nasili bo chronić będzie "taksówkarzy" a pogrąży tych co uczciwie chcą pracować.
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:35
A co ma piernik do wiatraka?
Nie mieszaj ZUS z VAT.

Biedny się znalazł, bo płaci VAT. Ale jeszcze nie opodatkowali Wam VATem konsumpcji płodów rolnych, a nam w miastach już tak. Ale ja nie krzyczę, że Wam lepiej z tego powodu.

Gdyby ten KRUS był taki "ZŁY" dla rolników, to banda oszustów nie wpisywałaby się tam, pod pozorem uprawiania 2 ha ziemi. A TAK JEST, co dla mnie jest oczywistym dowodem na to, że istnieje wielka dysproporcja pomiędzy członkami ZUS i KRUS.

I nie chodzi mi tu o różnice w świadczeniach, ale o rozmiar złodziejstwa jaki uprawia rząd.
Przeciętny facet (nie rolnik) jest okradany za życia przez państwo na kwotę około 500 tys. zł. !!!
Do ZUS wpłaca 60o tys. w wyciągnie może 100 tys.

Proszę mi napisać, ile za życia wpłaca do KRUS przeciętny rolnik????!!!!
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-21 00:04
Rolnik przeciętnie wpłaca jakieś 10 razy mniej.

Co natomiast robi ZUS a tymi 500 tysiącami, , to jest doprawdy mocno zastanawiające.
w KRUS emerytura wynosi tylko 800 zł w ZUS nawet 15000 (prok / 79.185.178.* / 2011-11-20 18:42
Kolego, o co tobie chodzi? ZUS w przeciwieństwie do KRUS ma 2 biliony długu i jest już bankrutem. Rostowski robi co da się aby uratować ZUS i emerytury.
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:37
"w KRUS emerytura wynosi tylko 800 zł w ZUS nawet 15000"

????


Odwiedź lekarza! :)
15 tysięcy? :)
po 15 000 zł i więcej / 79.185.189.* / 2011-11-21 04:30
PROKURATORZY, SĘDZIOWIE, BYLI DYREKTORZY PKN ORLEN, GAZOWNICTWA, ENERGETYKI, GENERAŁOWIE, PREZESI BANKÓW, jest tego kilkadziesiąt tysięcy.
polocoto / 31.174.222.* / 2011-11-21 16:46
Prokuratorzy nie są opłacani z ZUS.
Sędziowie również nie biorą pieniędzy z ZUS.
Generałowie także nie są w ZUS!

Byli dyrektorzy siedzą zapewne w radach nadzorczych i stąd ich wysokie uposażenie na emeryturze.
Z samego ZUS dostają może 3-4 tysiące zł. (do sprawdzenia na stronie ZUS)
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-20 18:28
"W przypadku KRUS mamy malutkie składki i monstrualne w porównaniu do składek świadczenia."

A jakież to MONSTRUALNE świadczenia?

Możesz hitaczi podać przykłady?

Ja wiem , że zasiłek chorobowy za pierwsze 30 dni choroby ( zwolnienia lekarskiego) wynosi dla rolnika 10,00 zł dziennie ( słownie : DZIESIĘĆ ZŁOTYCH DZIENNIE ).

I to jest monstrualne : te 300 zł miesięcznie.

Ta kwota wystarczy na opłacenie przez 3 do 5 dni kogoś do pracy w zastępstwie , np. przy zwierzętach hodowlanych, a potem to krowy niech same sobie obsługują dojarkę!
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:25
A ile wynosi taki zasiłek dla pracownika? Z ZUS jest to zero zł! ZERO!!!

Przez pierwsze 30 dni musi za to zapłacić pracodawca - nie pracownik.
Ile bułek można kupić za ZERO?

A ile dostanie przedsiębiorca za pierwsze dni zwolnienia? ZERO!
Jedno wielkie gowno.

Przechodźcie na ciemną stronę mocy!
Nie płaćcie podatków i ZUS - tylko wcześniej przepiszcie wszystko na rodzinę. :)
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-20 23:46
Tak , ZUS-owcom płaci pracodawca te pierwsze 33 dni - i tutaj ja , jako pracodawca, PROTESTUJĘ!

Pracodawca ma płacić za PRACĘ - to chyba logiczne, a firmy ubezpieczeniowe za to od czego się ubezpieczamy.
polocoto / 31.175.79.* / 2011-11-20 23:53
Pracodawcy to są dojne krowy.

Już to pisałem - trzeba przechodzić do podziemia. :)
Inaczej Was wykończą.
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-21 00:17
Podziemie? Po co!
Lepiej sprywatyzować ZUS !
polocoto / 31.174.222.* / 2011-11-21 16:47
Nie można sprywatyzować czegoś co jest jednym wielkim DŁUGIEM. :)
em2009 / 83.23.70.* / 2011-11-20 20:17
masz100% racji chorobowe w rolnictwie -nawet na mleko i bułki by zabrakło
jan chrzciciel / 31.175.153.* / 2011-11-20 22:08
A ile dostaje prywaciarz ??nawet nie na buulke cepie
praktyczny / 87.251.252.* / 2011-11-20 22:59
"Prywaciarze" stoją na przegranej pozycji albowiem wszystkim chce zawładnąć jakaś "sieć" : supermarketów, macdonaldów , itp., itd.

Rolnictwo na świecie, gdzie się tylko da, też przejmują wielkie "sieci".
Jak im przyjdzie ochota to wykupią i nasze grunty rolne : to tylko kwestia odpowiedniej kampanii marketingowej i nawet nie za dużo wyłożonej przez nich kasy na zakup ( chyba po 2016 r. będą mogły kupować ziemię rolną podmioty zagraniczne).
Możliwe, że problem KRUS wtedy "sam" się rozwiąże.
oborowy / 79.185.97.* / 2011-11-20 17:53
A wiesz pajacu. Ile jest doplacane do ZUS.

A wiesz Pajacu ilu jest rolników emerytow, a ile jest obecnie rolników , którzy tylko utrzymuja się z roli??

KRUS powinien byc tylko dla tych ,którzy zyja z roli. Wszyscy, którzy maja działalnoś i 2 ha po to aby nie płacic ZUS powinni placic ZUS. Ta furtke wystarczy zamknąć i jest OK.

Należy też zajać się szara strefą, a nie doić tylko tych którzy pracuja legalnie.

należ wprowadzić ustawy, ze kazda praca musi być ozusowana.pełna sprawiedliwość.
oborowy / 79.185.97.* / 2011-11-20 16:41
Czyżby tacy jak Żelichowski sadzili,że rolnicy już kosy zagubili ???
oborowy / 79.185.97.* / 2011-11-20 16:38
Teraz już sie domyślam, dlaczego Leper odszedł z tego padołu.

Najnowsze wpisy