Forum Forum finansoweInne

Pytania początkującego (zysk, przychód, obrót)

Pytania początkującego (zysk, przychód, obrót)

skomentuj
wolandd / 2008-12-02 23:38
Witam.
Mam nadzieję, że mój problem wyda się wszystkim banalny i ktoś będzie mógł mi pomóc. Od paru dni przeszukuję różne strony i znajduję czasem sprzeczne informacje na takie tematy:

1. Co to jest [b]zysk operacyjny[/b]? Czy to jest to samo, co EBIT (Earnings Before Interest and Taxes)? (patrz: http://bossa.pl/analizy/fundamentalne/slownik.html#EBIT )

2. Czy obroty spółki w ciągu roku, to to samo co jej przychód w ciągu roku?

3. Jak oblicza się wskaźnik Cena/Zysk (C/Z)? W jednym miejscu podają, że jest to:
cena 1 akcji, podzielona przez zysk jaki mogliśmy zrobić na tej akcji przez ostatni rok.
W innym miejscu (patrz: http://bossa.pl/analizy/fundamentalne/slownik.html#P/E ) piszą, że jest to ( iloraz rynkowej wartości spółki przez sumę jej zysków netto za ostatnie cztery kwartały. W jeszcze innym, że wskaźnik ten liczy stosunek ceny giełdowej akcji do EPS, czyli do zysku przypadającego na jedną akcję. To jak to w końcu jest?

4. Co to jest wartość księgowa spółki i jak ją obliczyć? To suma całego jej majątku?

5. Jak w analizach finansowych oblicza się wskaźnik EPS (Earnings Per Share), czyli zysk przypadający na jedną akcję? Spółki akcyjne (tak mi się przynajmniej wydaje :)) co kwartał ogłaszają raporty finansowe. Co jest w analizie fundamentalnej ważniejsze: EPS liczony wg zysku kwartalnego, czy z całego ostatniego roku? Który wskaźnik jest najważniejszy?
skomentuj

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: