Forum Forum prawnePracy

Rasizm w pracy

Rasizm w pracy

Mati04 / 2011-01-18 17:41
Witam serdecznie

Zacząłem prace w firmie zajmującej się handlem w Polsce. Jest to firma, której szefem jest Arab.
Jego kuzyn, tej samej narodowości pracuje ze mną, co w związku z tym bazuje na naszych rozmowach.
Trzeciego dnia pracy zwrócono mi uwagę następującymi słowami, które padły z ust szefa: "Jeżeli nie chcesz pracować z czarnymi (Arabami) to masz się zwolnić i pracować u Polaczków!! oraz nie masz rozmawiać z moim kuzynem, bo on i tak Twoim kolegą nie będzie!!."
Moje zdziwienie było ogromne, tym bardziej iż wiem że nie powiedziałem nic rasistowskiego oraz nasze rozmowy odbywały się głównie na tle służbowym.
Czy jest przepis prawny, w którym pracodawca oskarża pracownika o rasizm??
Wyświetlaj:
Black is beautiful / 178.37.128.* / 2011-01-19 11:52
Powiedz bossowi,że jesteś Żydem.
wiwan / 2011-01-18 20:14
Dziwna sytuacja.
Przede wszystkim musiałby to być zarzut pracodawcy prawdziwy. Kodeks Pracy jasno wypowiada się w kwestii rasizmu, ale w relacji odwrotnej- tj. pracodawca = rasista.
Zastosowanie mają tu artykuły antydyskryminacyjne ( art. 11-1 do 11-3 oraz 18-3a do 18-3e KP ).
Natomiast w sytuacji odwrotnej rasizmu pracownika wobec pracodawcy lub wobec innego pracownika ewentualnie miałby zastosowanie zapis obowiązków pracowniczych, konkretnie przestrzegania zasad współżycia społecznego.( art. 100, par. 2, ust.6 ) oraz obowiązek pracodawcy polegający na ;
-przeciwdziałaniu dyskryminacji - art. 94, ust. 2b
-wpływaniu na kształtowanie zasad współżycia społecznego ( art.94, ust. 10)
-przeciwdziałaniu mobbingowi - art.94-3.

Tyle kodeks pracy. Oczywiście zarzut rasizmu jest również regulowany kodeksem cywilnym- ochrona dóbr osobistych, i karnym.

KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Najnowsze wpisy