Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd ma 22 mld zł na walkę z kryzysem. W pakiecie

Rząd ma 22 mld zł na walkę z kryzysem. W pakiecie

skomentuj
Wyświetlaj:
Dudziak / 83.21.103.* / 2009-05-26 19:03
EU wiele się nie różni od poprzedniego systemu:)
Dudziak / 83.21.103.* / 2009-05-26 19:00
Ten pakiet to >>propaganda,mydlenie oczu, pic na wodę i fotomontaż jak to się mówi:))) Gospodarka sam się podniesie, a oni przypiszą to sobie i swojemu "PAKIETOWI"
j 21 j / 95.49.165.* / 2009-05-26 18:42
Zastanawiam się nad skutkami jakie może pociągnąć za sobą ten paket i to tylko od strony ewentualnych ' przekrętów ".
Czy ktoś znający sferę działalności gospodarczej w realu a nie tylko z krzesła w sejmie analizował pod kątem ewentualnych przekrętów ten pakiet ?
Jeszcze lepiej gdyby do takiej rzetelnej analizy namówić kogoś co żyje z tego , że widząc nowy przepis od razu kombinuje jak można za jego pomocą wyszarpać forsę.
Często bardzo słuszne z wyglądu przepisy przynoszą złe efekty.
Dla przykładu ;
-różna pomoc kierowana dla samotnych matek - w praktyce wiele par tylko dlatego nie zawiera formalnego związku żeby załapać się na tą pomoc.
- nie zwracanie VAT-u dla osób prowadzących działalność gospodarczą przy zakupie osobowego auta -wymyślono kratki i maluch robił się samochodem ciężarowym.
-podwyższenie kilka lat tem cła na sprowadzane używane samochody a nie podnosząc cła na sprowadzanie części - wyjmowanie silników za granicą i transportowanie ich oddzielnie przez granicę.Sprzedawcy zagraniczni mieli niezły ubaw i pukali się w czoło widząc jak polacy rozmontowują samochody , (zarabiali dodatkowo wynajmując na godziny garaż gadzie robiono demontaż ) ,nikt nie powie , ze taki zdemontowany a następnie złożony samochód był tak samo bezpieczny jak przed demontażem.
Przykłady takie można mnożyć w nieskończoność.

A tak na marginesie , dlaczego takie buble powstają ? ,czy ktoś kiedyś za to odpowiedział ?.
Ile dodatowego zajęcia mają służby skarbowe,policjanci ,sądy,adwokaci , parlament tworząc dodatkowe przepisy utrudniające obejście stworzonego przez siebie złego prawa , ( słynny wzór Lisaka ).
A jakie spusztoszenie w swerze moralnej.Premjuje się cwaniaków , kombinatorów , wprost zachęca się do nie zawierania małżeństw , ośmiesza się polaków za granicą itp.itd.
Ech szkoda gadać.

Wracam do tematu głównego.
Utrzymanie miejsc pracy poprzez dopłatę skarbu państwa i pomoc w spłacie kredytów dla osób taracących pracę to moim zdaniem zachęta do zatrudniania na czarno co wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne natomiast wykrycie tego i udowodnienie jest wprost niemożliwe.
Poręczenia kredytów - już widzę pole dla nieuczciwych, bank chętnie udzieli kredytu bo ma poręczenie a nieuczciwy kredytobiorca po otrzymaniu forsy np. plajtuje , uruchomiona zostaje machina sądowo-komornicza a i tak wyegzekwować długu nie można bo np. ma rozdzielność majątkową i on nic nie posiada , mieszka w domu "konkubiny", jeżdzi samochodem babci a żyje z renty dziadka.
j 21
CAŁUJ SIĘ W DUPĘ TO JEST MÓJ NICK / 80.50.231.* / 2009-05-26 15:13
a minister Fedyk 2 MILIARDY SZYKUJE NA PREMIĘ DLA PREZESÓW
digi / 83.30.87.* / 2009-05-26 13:26
Gwarancje dla firm i samorządów wesprą kredyty

Trzecim i najbardziej kosztownym elementem pakietu jest projekt Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Został on przedłożony przez ministra finansów i przyjęty przez rząd.20 mld zł
suma poręczeń kredytowych

Efektem wprowadzenia nowych rozwiązań ma być rozwój akcji kredytowej do poziomu 20 mld zł. Pieniądze mają trafić do firm i samorządów.

Te pieniądze są wirtualne - rząd nie ma na ten cel 20 mld zł. To tylko suma udzielonych kredytów z poręczeniem. Może ktoś jednak uwierzy propagandzie - RZĄD MA 20 MLD ZŁ - pytam się gdzie są te pieniądze?
chlop1 / 77.254.152.* / 2009-05-26 12:44
Wraca komuna!
Nie w ten sposob wychodzi sie z kryzysu.
To przypomina mi zamiatanie pod dywan.
Odkladanie rozwiazania problemu na przyszlosc.
Wladze lubia rozdawac (wybranym) pieniadze tylko i wylacznie nieswoje.
My sie bedziemy na to musieli zrzucic np. poprzez wprowadzenie oplaty ekologicznej od starych aut, wzrost akcyzy od paliwa itp.

Trzeba nam nowego Wilczka.
moje_zdanie / 78.8.255.* / 2009-05-26 12:02
Proponuję następujący pakiet antykryzysowy:
1. likwidacja zbędnych przepisów prawnych
2. likwidacja zbędnych ministerstw i agend rządowych
3. radykalne obniżenie podatków (likwidacja niektórych)
desert / 77.65.48.* / 2009-05-26 12:12
polecam przeczytac jakis podrecznik o finansach publicznych zamiast wypisywac bzdury. Obnizenie podatkow w krotkim terminie powoduje zwiekszenie deficytu w krotkim okresie, pozytywne skutki sa widoczne w dlugim okresie a zatem podatki mozna obnizac w czasie koniunktury kiedy nie brakuje pieniedzy w panstwowej kasie
moje_zdanie / 78.8.255.* / 2009-05-26 13:41
Nie przypadkiem o obniżce podatków napisałem w ostatnim punkcie. Dwa pierwsze to cięcie wydatków. Czytaj Pan ze zrozumieniem i nie wypisuj bzdur.
taki tam / 87.205.71.* / 2009-05-26 16:53
Ale wymieniłeś to w pakiecie antykryzysowym, czyli chcesz zastosować obniżenie podatków w okresie kryzysu.
Twój rozmówca umie czytać ze zrozumieniem i niestety ma rację. Trzecie miejsce w trzypunktowej skali nie kasuje problemu, że "podatki mozna obnizac w czasie koniunktury kiedy nie brakuje pieniedzy w panstwowej kasie".
Crusiterr / 62.69.219.* / 2009-05-26 17:54
moje_zdanie to zwykly glupek. Nie ma pojecia o ekonomii. Zostawmy tego dzieciaka.
123589 / 85.5.15.* / 2009-05-30 12:58
glupkiem jest ten, ktory wszystkich widzi glupszymi od siebie
chlop1 / 77.254.152.* / 2009-05-26 13:35

... podatki mozna obnizac w czasie koniunktury ...

Wychodzi na to ze swiatle PeOwiaki o tym nie wiedzialy obnizajac od tego roku podatek PIT albo leca w bola!
chlop1 / 77.254.152.* / 2009-05-26 13:37
Stwierdzeni moje jest chyba bezpodstawne no bo wg PeOwiakow u nas kryzysu niet.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2009-05-26 18:04
Najlepszym sposobem ulżenia najbiedniejszym jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Jest bowiem bezczelną głupotą pobieranie podatku od Polaków, którzy zarabiają 1276zł brutto na miesiąc aby następnie na ich wniosek udzielać im zapomóg na różne wydatki życiowe aby w ogóle mogli przeżyć. Wielu Polaków zarabiając 1276 zł brutto na miesiąc i mając na utrzymaniu żonę i 1 dziecko musi otrzymywać rocznie kilka zasiłków: a to na opał a to na zakup wyprawki dla dziecka do szkoły a to na lekarstwa a to na remont mieszkania itp. rzeczy. Aby podatki pobrać trzeba zatrudniać wielu wysoko wykwalifikowanych a więc kosztownych w utrzymaniu urzędników aby przydzielić zapomogi trzeba zatrudniać kolejnych urzędników. Dlatego podniesienie kwoty wolnej jest najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę dochodów najbiedniejszych członków społeczeństwa i równocześnie na zmniejszenie kosztów administracji budżetowej.
Ale problem ma jeszcze inny aspekt. Mianowicie obowiązują ustawy ustalające sztywne wydatki roczne budżetu. I jeżeli nie zmniejszy się wydatków sztywnych, czyli wypłat ustalanych kwotowo przez obowiązujące prawo to nie można zmniejszyć dochodów budżetu. Operacja, więc musi być przeprowadzona z tzw. opcją zerowa, czyli o ile obniżymy podatki najuboższym o tyle musimy albo podwyższyć je najbogatszym albo przez zmianę prawa należy zmniejszyć sztywne wydatki budżetu. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może być zrekompensowane przez obniżenie wysokości progów podatkowych najbogatszym co również rekompensuje obniżający podatki tak samo najbiedniejszym jak i najbogatszym wpływ podwyższenia kwoty wolnej od opodatkowania.
W polskich warunkach średnia płaca wynosząca obecnie już powyżej 3100 PLN jest kategorią ekonomiczną całkowicie kłamliwą i stwarzającą wrażenie, że przeciętny Polak tyle brutto miesięcznie zarabia. Tymczasem, jeżeli sięgnąć głębiej do danych statystycznych to okazuje się, że takich Polaków prawie nie ma gdyż ponad 43% społeczeństwa żyje obecnie mając dochód na całą rodzinę poniżej 40% średniej krajowej czy poniżej 1280PLN brutto do opodatkowania i do oskładkowania. Prawie nie ma rodzin mających dochód brutto równy średniej krajowej płacy natomiast mamy w Polsce nieliczną, ale za to super zarabiającą klasę osiągającą dochody miesięczne wielokrotnie wyższe niż przeciętna płaca roczna. Czyli dochody w przedziale pomiędzy 30 a 300 tys. złotych miesięcznie. To ta grupa zawyża średnią płacę krajową stwarzając złudzenie, że Polakom się stale poprawia poziom życia. Tymczasem, ponieważ w zależności od średniej krajowej ustalane są podwyżki płac sfery budżetowej to realnie tylko ta sfera nadąża za wzrostem cen, podatków majątkowych, opłat i składek obowiązkowych, natomiast większość pracujących stale otrzymuje płacę minimalną lub płacę wynoszącą mniej niż połowę płacy przeciętnej i dlatego kalkulacja ile trzeba by podnieść podatki najbogatszym 500 tysiącom podatników, aby można zrezygnować np. z podatku pobieranego 3 milionom najuboższych jest tragiczna, bo jeżeli 1 milion pracujących płaci 18% podatku od 10 000zł rocznie to jest to przychód 1,8 mld PLN a jeżeli na 1000 osób płacących podatek od części dochodów w skali 32% i podstawa roczna podatku w skali 32% wynosi 100 000PLN to daje to przychód 32,0 mln. PLN rocznie. Aby więc wpływy do budżetu na takiej operacji nie zmalały to należałoby równocześnie z podwyżką kwoty wolnej obniżyć 2 próg podatkowy np. do 60 000zł i podnieść stawki podatkowe o kilka % lub podwyższyć podatki pośrednie np stawki VAT. To w obecnym stanie prawnym jest niemożliwe. Dlatego najpierw trzeba zmienić filozofię stanowienia prawa i politykę socjalną państwa zmieniając wiele ustaw, którymi Państwo jest zobowiązane do wypłacania darmowej kasy kilku milionom pieszczochów uprzywilejowanych w świadczeniach z budżetu kosztem obywateli drugiej i 3-ciej kategorii, którzy mają niewiele praw do otrzymywania wypłat ale za to mają wielkie obciążenia podatkowe i z reguły nie dożywają wieku emerytalnego 65 lat, więc spokojnie ich składki państwo przeznacza dla swoich 39 - 43 letnich pieszczochów emerytów i mnożących się jak szczury wicepremierów, lub wiceministrów, czasem ledwo po maturze i członków gabinetów politycznych oraz niewykwalifikowanych doradców ministrów po zaocznych liceach ekonomicznych jak za czasów Rządów Samoobrony. Tak, więc proste jest obniżenie podatków najuboższym, ale problematyczne jest obniżenie wypłat z budżetu dla tych, którzy nic pożytecznego dla społeczeństwa nie robiąc z tych podatków żyją o wiele lepiej niż Ci, którzy je płacą. To wymaga odwagi i poświęcenia aby to wprowadzić a teraz nikt nie kandyduje do sejmu lub senatu aby coś poświęcić swojemu krajowi ale aby zyskać dla siebie i swoich bliskich korzyści materialne jakie daje pozycja polityka parlamentarnego. Bo partyjni politycy nie reprezentują już wyborców ale swoich kolegów partyjnych a wyborcami się manipuluje okłamując ich zawodowo i naukowo kosztownymi kampaniami medialnymi.
kwant2000 / 2009-05-27 01:54 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Bardzo ciekawy komentarz. Zgadzam się całkowicie z diagnozą autora, że należy drastycznie ograniczyć biurokrację. To są gigantyczne pieniądze. Dla przykładu „ministerstwa propagandy”, czyli komitety polityczne szczebla centralnego i wojewódzkiego kosztują nas podatników około 500 mln zł. Rozrasta się również biurokracja związana z obsługa dotacji UE nowej perspektywy 2007-2013. Niekompetencja polskiej biurokracji jest jeszcze większa niż – unijnej..
Mamy rozróżnić 3 szczeble zarządzania dotacjami w Polsce:
- instytucje zarządzające - MRR (5 komórek) (pracuje 550 urzędników i w 2006 r. miało budżet .w wysokości 380 mln zł) + 16 urzędów marszałkowskich + Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- instytucje pośredniczące - w zależności od programu, np. różni ministrowie (Środowiska, ..Transportu, Gospodarki, Kultury, Zdrowia, Nauki, Pracy i Polityki Społecznej, MEN, ..MSWiA), wojewódzkie urzędy pracy - 49
- instytucje wdrażające (78), np. Agencja Rozwoju Przemysłu, PARP, GARR, MARR, ..NFOŚiGW, PAIiIZ, POT, kuratoria oświaty, ARiMR, Agencja Rynku Rolnego itp.
- nowe instytucje, które mają szansę dołączyć do systemu, np. organizacje pozarządowe, agencje ..rozwoju, ośrodki wspierania przedsiębiorczości
Ponadto:
- Instytucje Certyfikujące - oddzielna komórka w MRR + urzędy wojewódzkie
- Instytucja Audytowa - Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w ramach MF + Komitet ..Audytu i Kontroli Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności w MRR
- Instytucja Płatnicza - Ministerstwo Finansów; System Informatyczny Monitorowania i Kontroli ..Finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności, który do tej pory kosztował już ..ponad 12 mln zł, a mimo to nadal myli się w obliczeniach + ARiMR
- Budżety ARiMR (posiada 16 Oddziałów Regionalnych i 314 Biur Powiatowych; do obsługi ..systemu IACS, który jest częścią WPR, znalazło zatrudnienie około 5 tys. nowych urzędników, ..a koszt budowy tego systemu w latach 1999-2005 wyniósł 4 mld zł) i ARR, których głównym ..zadaniem jest wdrażanie unijnej polityki rolnej, wynoszą łącznie 1,5 mld zł.
- instytucje, agencje, firmy, które zajmują się przygotowaniem wniosków
- urzędy samorządowe i firmy, które aplikują (w których zatrudnionych jest od kilku do ..kilkudziesięciu osób tylko do tego celu).
- 169 punktów informacyjnych o UE (nie licząc szkół, uczelni, urzędów, fundacji i ..stowarzyszeń, które zajmują się dotacjami niejako dodatkowo), w tym regionalne, powiatowe i ..gminne centra informacji europejskiej i 22 oddziały Europe Direct.
- inne urzędy związane z UE: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który w 2005 r. miał ..budżet w wysokości 65 mln zł; w sprawach związanych z UE zbierają się takie ciała, jak ..Komitet Europejski Rady Ministrów czy Komitet Integracji Europejskiej; eurodeputowani i ..innych urzędnicy delegowani do UE; biura poszczególnych województw w Brukseli.
kwant2000 / 2009-05-27 01:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
W Polsce 1 urzędnik przypada na 1 milion euro unijnych funduszy, tymczasem UE zaleca, by na każdy milion przypadało 2,5 urzędnika. MRR przyjęło plan znacznego zwiększenia liczby urzędników, szkoleń oraz wynagrodzeń dla urzędników zajmujących się dotacjami. Chce zwiększyć zatrudnienie w urzędach wojewódzkich - z obecnych 1812 osób dziś obsługujących projekty unijne do ok. 2700 osób w 2008 r. oraz w urzędach marszałkowskich - z obecnych 1242 do ok. 4300 osób, czyli wzrost zatrudnienia o 130% (3054 → 7000). Np. Departament Funduszy Strukturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zatrudnia 47 osób.

Aby istniała możliwość absorpcji dotacji, na szczeblu krajowym zaistniała konieczność tworzenia programów typu Narodowa Strategia Spójności - Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-13, Strategia Rozwoju Kraju 2007-15, Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2007-13 i Programy Operacyjne 2007-13. Dodatkowo na podstawie powyższych dokumentów samorządy wojewódzkie tworzą kolejną makulaturę w postaci wieloletnich planów, jak np. Zintegrowany Program Wojewódzki dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-13 przygotowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR musi przygotować i wysłać do rolników dokumenty i formularze o łącznej objętości 68 mln stron (pliki zajmują 6,5 tys. GB pamięci).

Urzędnicy na różnych szczeblach tam i z powrotem sprawdzają te same wnioski. Dla beneficjentów są tworzone informatory o dotacjach, np. MRR publikuje broszury, płyty CD, tworzy strony internetowe. Ministerstwo Gospodarki w celu zapewnienia jak najlepszego przygotowania polskich beneficjentów do korzystania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności uruchomiło Internetowy System Ewidencji Kart Projektów. Urzędy marszałkowskie wydają dokumenty typu Podręcznik wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego, prognozy oddziaływania na środowisko RPO czy bazy projektów Partner. Organizuje się konferencje i konsultacje na poziomie województw i powiatów. Np. w województwie śląskim w ciągu 3 miesięcy odbyło się 41 spotkań dotyczących konsultacji RPO, podczas których 100-300 osób traciło po pół dnia.

A przecież centralne planowanie już w Polsce było przerabiane - z wiadomym skutkiem. Osoby tam pracujące (w wielu przypadkach wykształcone i inteligentne) mogłyby wykonywać pracę w sektorze prywatnym, dzięki której następowałby wzrost, a nie konsumpcja PKB. Szacuję wydatki na cele urzędnicze związane z obsługą dotacji unijnych na poziomie 7% (6,5 mld euro).
Hades / 2009-05-26 11:30 / Zamiast bajek: Misja specjalna, Sprawa dla reportera
Rządowe jedno okienko to kompletna fikcja - Dziennik

Kolejny rządowy pomysł skończył się porażką. Jedno okienko miało pomóc przedsiębiorcom szybko i łatwo założyć firmę. Jest jednak wolno i trudno. Trzeba odwiedzić kilka urzędów, a o rejestracji przedsiębiorstwa przez sieć możesz zapomnieć.

Rejestracja działalności gospodarczej w jednym okienku w dalszym ciągu jest praktycznie niemożliwa. Poza urzędem gminy przedsiębiorca musi jeszcze odwiedzić swój oddział ZUS i urząd skarbowy. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 19 grudnia 2008 r. zmieniła niewiele - kandydat na przedsiębiorcę nie musi już czekać na decyzję o wpisie do ewidencji, gdyż do rozpoczęcia działalności wystarczy samo złożenie wniosku.
--------------
jeżeli kryzys nie motywuje rządu to co ma go zmotywować? bat ? panowie rządzący do pracy, bicie piany z pyska widzieliśmy już od wielu lat, czas na realne reformy !
hen / 83.27.193.* / 2009-05-26 11:14
pierwszy rządOWY PROJEKT walki z kryzysem rząd raczył ogłosic w grudniu,zrealizowano z tego chyba tylko gwarancje dla oszczędności w bankach i pomoc w spłacaniu kredytów ludziom którzy stracili pracę,po pół roku rząd ogłasza DRUGI PROJEKT choc pierwszego praktycznie nie zrealizował,z tym kurcze będzie podobnie,szumne ogłoszenie PROJEKTU,a w realizacji 90% zostanie na papierze
kulka4 / 83.18.138.* / 2009-05-26 10:47
Najpierw rząd zabierze przedsiębiorcom potem narodowi by następnie łaskawie wymyślić pomoc na jakieś tam zatrudnienie i dopłaty do kredytów.
Głupki że szok a jeszcze większe durnie to ci co te podatki dają sobie pozabierać
lambda / 79.188.238.* / 2009-05-26 12:09
a ja wciąż czekam aby pokazała TVN tych obdarowanych powodzian z 2008 roku, tych biedaków co im huragany zabrały domy. Co jeździł tam schetyna z tuskiem i kamerami i obiecywali, obiecywali, obiecywali.....
Dlaczego nie pokazano tych szczęśliwców ????
desert / 77.65.48.* / 2009-05-26 12:07
Dam Ci rade jak jestes kompletnie zielony w temacie, to sie nie wypowiadaj bo jestes smieszny
starygołąb / 79.188.238.* / 2009-05-26 10:47
wizytówka platformy na warszawskiej Ochocie jest spółka gminnaa GGKO administrująca wspólnotami ochockimi. Gorszej to już nigdzie nie ma a mimo to jest utrzymywana na powierzchni przez miasto. TRAGEDIA.
portale społecznościowe sa pełne negatrywnych opinii o tej firmie od wzburzonych wspólnot ! Ludzie platformy rządzą !
zenonek18 / 83.18.138.* / 2009-05-26 10:45
krótka piłka spod znaku złodziejóf
ciemny_lud / 79.189.167.* / 2009-05-26 10:36
Ta banda pseudo inteligentów zamiast wydawać pieniądze na bzdury powinna obniżyć koszty pracy!!!! Co za przygłupy są w polityce skoro nie słyszałem żadnego projektu, który miałby to w planach. Pomyślcie JAKIE BEZMÓZGI rządzą w tym kraju. Niestety dotyczy się to w równym stopniu koalicji jak i opozycji.
asdsadasd / 89.75.104.* / 2009-05-26 12:06
im wiekszy bałagan tym więcej można dla siebie zwinąć. a Prawda musi być PO "naszej" stronie
mlodyyyyyyy / 84.38.22.* / 2009-05-26 09:45
ZLODZIEJE! Czemu polska rządzi Fedak, Boni i Bugaj ??? czy ktos na nich glosowal ??? NIE! obnizcie podatki i dajcie gospodarce przejsc naturalna transformacje zamiast wydawac pieniadze i zadlużać wszystkich polakow!!!!
rzeź ostateczna / 89.171.221.* / 2009-05-26 09:41
pytanie tylko po co? PO ma taką przewagę w sondażach że spokojnie dojedzie do kolejnych wyborów. coraz więcej ludzi jest wyedukowanych na tyle że kryzys gospodarczy to nei ejst wina rządu
smerfik / 79.186.96.* / 2009-05-26 12:54
ale jaki kryzys pełowiaku? wasz guru w grudniu mówił o wyspie szczęśliwości i ja mu wierzę nie ma żadnego kryzysu (na razie) za to jesienią będzie krach a co do sonadaży poczekaj na 7 czerwca na dane o frekwencji i wynikach wtedy przejrzysz (albo i nie)swoimi głupiutkimi oczkami jakie jest poparcie dla lodziarzy z peło
aquariuss / 83.27.191.* / 2009-05-26 14:45
aha... a skąd wiesz że jesienią będzie krach?
potoszmata / 79.185.233.* / 2009-05-26 21:19
Bo jeszcze są ludzie którzy mają mózg zamiast kalafiora.
do początku nowsze
1 2
skomentuj

Najnowsze wpisy