Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Sankcje za nierozpoczęcie działalności gospodarczej po zgłoszeniu do ZUS i US

Sankcje za nierozpoczęcie działalności gospodarczej po zgłoszeniu do ZUS i US

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-01-15 14:15
We wrześniu 2008 r. zarejestrowałam i "rozpoczełam" działalność gospodarczą (zgłosiłam się do US i ZUS). Jednak nie udało mi się do tej pory znaleźć lokalu i nie rozpoczęłam działalności operacyjnej. Jak wycofać się z tego, do momentu rzeczywistego działania i otwarcia działalności. Czy czekają mnie jakieś kary?
Dzięuję, Marta
kpoplawska / 2009-01-15 14:17 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Dopełnienie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej oznacza zgłoszenie firmy do urzędu skarbowego oraz do ZUS. Pomimo tego, iż nie posiada Pani lokalu i jeszcze nie zaczęła prowadzić działalności operacyjnej, powinna Pani opłacać składki na ZUS. Jeżeli nie dokonywała Pani wpłat na ZUS, zostaną naliczone Pani odsetki karne za ten okres. W momencie podjęcia decyzji o zamknięciu firmy musi Pani wiedzieć, że jeżeli skorzystała Pani z ulgi ZUS-owskiej, dzięki której przez pierwsze dwa lata działalności będzie Pani płaciła niższe składki (tzn. ok. 330 zł miesięcznie zamiast ok.750 zł), utraci Pani prawo do ulgi na kolejne 5 lat. Jeżeli zdecyduje się Pani zawiesić działalność gospodarczą np. na 3 miesiące, wówczas ten okres wlicza się do okresu przyznanej ulgi. Jeżeli faktycznie nie rozpoczęła Pani działalności i nie posiada żadnych przychodów, tym samym nie musi Pani jeszcze odprowadzać podatków do urzędu skarbowego. Z tego powodu ze strony tego organu nie grożą Pani żadne sankcje.

W Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze znalezienie lokalu oraz uregulowanie swoich zobowiązań wobec ZUS (jeżeli nie zgłosiła się jeszcze Pani do ZUS, proszę jak najszybciej się zarejestrować).

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy