Forum Forum prawneCywilne

Skomplikowana sprawa spadkowa. Proszę o pomoc.

Skomplikowana sprawa spadkowa. Proszę o pomoc.

zoltan21 / 91.149.216.* / 2007-07-19 17:01
Witam.

Mam dość skomplikowaną sprawę spadkową mianowicie: moja matka dostała od swojego ojca gospodarstwo rolne podczas trwania małżeństwa z moim ojcem (który zmarł w 1978 roku). Nie przeprowadziliśmy zaraz po jego śmierci sprawy spadkowej, ponieważ sądziłem że gospodarstwo jest własnością mojej matki. Ostatnio mama chciała uporządkować sprawy związane z gospodarstwem i założyć księgę wieczystą (do tej pory posiadaliśmy akt własności w którym jako właściciel wpisana była tylko mama). Kiedy chcieliśmy założyć księgę wieczystą notariusz poinformował nas że najlepiej byłoby przeprowadzić sprawę spadkową po moim ojcu (jestem jedynakiem) jednak problem polega na tym że jestem niewypłacalny i ciąży na mnie egzekucja komornicza. Chciałbym aby gospodarstwo pozostało własnością matki, ja mieszkałem tam tylko jeszcze przez 2 lata po śmierci ojca, nie prowadziłem tego gospodarstwa, pracowałem w branży nie mającej nic wspólnego z rolnictwem. Jakie mam możliwości aby gospodarstwo pozostało własnością mamy, bez konieczności przeprowadzania sprawy spadkowej (wówczas komornik najprawdopodobniej zajmie gospodarstwo). Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek informację.

Ps. Czy istnieje możliwość założenia w tej sytuacji księgi wieczystej tylko na mamę? Ja nie zamierzam rościć żadnych pretensji do spadku po ojcu.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
zoltan21 / 91.149.216.* / 2007-07-19 21:53
Chciałbym jeszcze dodać że przekazanie przez dziadka gospodarstwa mojej mamie nastąpiło w drodze darowizny na rzecz tylko mamy (w akcie własności również wpisana jest tylko moja matka).

Ponadto notariusz u którego byliśmy z mamą aby założyć księgę wieczystą wskazywał że powinniśmy przeprowadzić sprawę spadkową ponieważ ojciec przez ok 3 lata (od momentu przepisania własności na mamę przez dziadka do momentu śmierci) wspólnie z matką prowadził gospodarstwo i mógł przyczynić się do wzrostu jego wartości (jednak notariusz jedynie to zasugerował) i w związku z tym przysługuje mu 1/4 własności gospodarstwa. Czy zatem ojciec był współwłaścicielem gospodarstwa czy to mama nadal pozostała jedynym właścicielem? Czy zmienia to sytuacje?
olgierd / 2007-07-24 13:06 / Bywalec forum
Zgodnie z art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rzeczy nabyte przez małżonka nabyte m.in. przez darowiznę nie wchodzą w skład majątku wspólnego. To oznacza, że gospodarstwo nie będzie przedmiotem postępowania spadkowego po Pańskim Ojcu.

Najnowsze wpisy