Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Słowacja - zwycięzca w wyścigu do Eurolandu

Słowacja - zwycięzca w wyścigu do Eurolandu

Money.pl / 2008-09-17 12:07
Wyświetlaj:
acomitam / 83.11.112.* / 2008-09-18 12:19
Zwycięzca? To się jeszcze okaże. To że kilka państw w Europie ani myśli o Euro coś sugeruje. Przecież tacy Anglicy czy Szwedzi kretynami nie są i gdyby Euro było dla nich korzystne to by je wprowadzili.
rty / 83.7.80.* / 2008-09-17 23:25
Gorzko pożałują wprowadzenia tego Euro.
Cięgie baty zbiorą- może ich przykład czegoś nas nauczy??

Czekam na odzew ekonomystów spod znaku czerwonej gwiazdy... i flagi unijnej.
wezyzyr / 148.81.129.* / 2008-09-17 13:38
Słowacy w strefie Euro bez reform Balcerowicza??? niemożliwe.
KAP / 2008-09-17 21:02 / Tysiącznik na forum
ale przede wszystkiem nie miala PC.
acomitam / 83.11.112.* / 2008-09-18 12:22
Ani jednego? A u nas PCet w każdym prawie domu. Patrz Pan...
rty / 83.7.80.* / 2008-09-17 23:31
Zauważyłem KAPa -komucha!
Nie mam ochoty go czytać- niech się cieszy,
że go matka nie wyskrobała!
KAP / 2008-09-17 21:03 / Tysiącznik na forum
.. to byl zart oczywiscie. mieli gorzej niz z PiS. to kwestia mentalnosci nie z pod znaku zastaw sie a postaw sie...
lolek000 / 2008-09-17 12:46 / portfel / Tysiącznik na forum
Byłem w tym roku n a Słowacji 2 razy byłem tez i w zeszłym i nie wiem do czyjej kieszeni (zdaniem autora) wędruje to wysokie PKB Słowaków ale na pewno nie do kieszeni przeciętniaków; biedno tam jak w Rumunii.
Poza tym ciekawa teza, że kryzys z rynku nieruchomości nie ma przełożenia na ich rynek nieruchomości to oczywista manipulacja. Przecież sam napisał, że Słowacja motoryzacją stoi a to właśnie ta branża zaczyna mieć problemy w Europie i Stanach a więc to tylko kwestia czasu. Poza tym możecie mieć pewność, że SŁowacy nowymi autami nie jeżdżą; przy Polakach wyglądaja jak wielbiciele eksponatów muzealnych.
Co do reform, to obecnie rządzący socjaliści dali swoim wyborcom kilka prezentów: za każde urodzone dziecko 2 lata wcześniej na emeryturę i zasiłek wychowawczy. Wykorzystują to Cyganie: ich kobiety zaczynają rodzić w wieku 16-17 lat a po urodzeniu 10-12 dzieci idą na emeryturę, przez cały czas dostając kasę z funduszu zasiłkowego. Ciekawe który polski rząd zdecydowałby się na taką "reformę"?
KAP / 2008-09-17 13:10 / Tysiącznik na forum
jezdze na Slowacje dosc systematycznie od 1991 roku (tj pare razy w roku) . Stad pozwalam sobie na komentarz: (1) mentalnosc - Slowak oszczedza i pieniadze ida na podniesienie standardu mieszkania , zadbanie domu stad jest przede wszystkiem czysto i schludnie. Gdy my zadluzalismy sie na nowe bryki i rechotalismy ze starych skodzianek, oni remontowali infrastrukture i inwestowali w swoje domy. (2) krajobrazy 'rumunski' czyli enklawy cyganskie- dowaliles tym stwierdzeniem niepotrzebnie Rumunom (nb przejedz sie tam i zweryfikuj stan np w Sibju czy Cluzu albo w Timisoarze) to problem dla Slowacj, gdyz jak powiedaja ich 20% mniejszosc cyganska generuje 100% bezrobocia w kraju. Duzo staraja sie by romów zinegrowac jednak beda mieli jeszcze lata wyzwan. Pozdrawiam.
lolek000 / 2008-09-17 13:43 / portfel / Tysiącznik na forum
Mówiąc Cygan nie myslę o Rumunach więc nawet jezeli dowaliłem to chyba nie Rumunom. Poza tym nie bardzo wiem jak oszczędność Słowaków może przekładać sie na ich lepszą infrastrukturę; umówmy się: rzekomo lepszą. Jadąc z Czech albo Węgier do Polski, to Słowacja wypada najsłabiej.
Pisząc o mniejszości Cygańskiej chciałem tylko zauważyć, że autor powyższego artykółu pisał go chyba pod konkretne zamówienie, ponieważ to co robią socjaliści to raczej pogrążanie a nie reformowanie; poza Cyganami również mniejszość Węgierska wyrwała tam mnóstwo przywilejów a to kolejne 20% obywateli.
Pozdrawiam również.
KAP / 2008-09-17 14:14 / Tysiącznik na forum
napisales:

biedno tam jak w Rumunii.

stad moja wypowiedz o Rumunach.

Mniejszosc Wegierska akurat nigdy nie miala za dobrze i sluzyla za straszak populistom spod znaku Meciara jak i teraz populistom z pod znaku Fico (jest taki gosciu : jan Slota, który moglby smialo konkurowac wypowiedziami z Zyrinowskim w Rosji).

Jesli chodzi o drogi - tu akurat jadac z Wegier na Polske najgorzej wypada Polska. Chyba ze masz na mysli wielkosc domów albo ilosc restauracji. Wtedy przylegajaca do wegier czesc slowacji jest rzaezywiscie dosc skromna choc od ostatnich 3-4 lat postep jest bardzo znaczacy.Poza tym zapraszam na drogi górskie zima....

Populisci, jak to populisci daja kase na przyszly elektorat, z tym ze nie jest to elektorat Wegierski który ani na Slote ani na Meciara nie zaglosuje nigdy....

pamietajmy tez ze Slowacja w zasadzie swoj start do UE zaczela w 1998 roku. przedtem byla na szarym koncu z powodu niedemokratycznych zapedów Meciara.
lolek000 / 2008-09-17 15:54 / portfel / Tysiącznik na forum

wysokie PKB
Słowaków ale na pewno nie do kieszeni przeciętniaków; biedno tam
jak w Rumunii.

Miałem na myśli Słowację jako całość; Koszyce - jedno z największych (2-ie) miast Słowacji przypomina raczej Słupsk niż Poznań i to mimo ładnej starówki. Poza tą starówką nie ma tam nic.
A drogi nie sa lepsze niż w Polsce a napewno na trasach z Węgier i Czech do Polski.
Ale góry faktycznie są ładne.
KAP / 2008-09-17 16:32 / Tysiącznik na forum
jestem z poludnia , wiec dla mnie raczej Lublin niz Wroclaw.... Co do dróg pozostane przy swoich wrazeniach (zwlaszcza przy wiosennych dziurach roztopowych). No i Koszyce maja kawalek autostrady a Slupsk czy Lublin albo Warszawa... Z innej beczki, przy powrocie z Wegier polecam Banska Stawnice.(na linii obok Budapest->Zvolen). Piekna starówka (choc wiele wymaga remontu).
rty / 83.7.80.* / 2008-09-17 23:30
Zauważyłem KAPa -komucha!
Nie mam ochoty go czytać- niech się cieszy, że go matka nie wyskrobała!
Zef / 83.3.99.* / 2008-09-17 12:07
Skoro przed wejściem rozwija się ponad 7% a Euroland rozwija się poniżej 1% więc jaka to kopyść. Ciekawe czy po wejściu Słowacja nadal uzyska 10%, czy też tempo rozwoju spadnie. Znając życie nikt się nie pokusi o rzetelna analizę.

Najnowsze wpisy