Forum Forum prawneCywilne

Spadek z Francji, podatek

Spadek z Francji, podatek

_zm_ / 84.205.177.* / 2010-05-18 18:09
Witam,
proszę o pomoc w następującej sprawie.

w październiku 2008 r zmarła znajoma rodziny mieszkająca we Francji.
zostawiła ona mojej mamie spadek. moja mama jest w 3 grupie osób spokrewnionych.

testament został otwarty w kwietniu 2009, uprawomocnił się w lipcu 2009.

W Francji został zapłacony podatek w wysokości 60% z połowy kwoty, którą odziedziczyła matka (nie wiem dlaczego tylko z połowy.)
Po otrzymaniu pieniędzy mama została wezwana przez polski Urząd Skarbowy do zapłaty 20% podatku z tytułu osiągnięcia dochodu na terenie Polski.
Podatek należało zapłacić w ciągu 2 tygodni. Mama zapłaciła podatek.

Notariusz prowadzący sprawę we Francji powiedział przez telefon, że w Polsce nie powinniśmy płacić już podatku, skoro został on potrącony już we Francji.
Mama złożyła pismo do US z zapytaniem w tej kwestii. US ma 3 miesiące czasu na odpowiedź.

Czy US słusznie domagał się zapłaty podatku?
Czy mama może odzyskać zapłacony już podatek?
Czy możecie przytoczyć przepisy na które można się powołać w tej sprawie?

pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-05-18 20:13
Spadek to niestety inny dochód niż wynagrodzenie za pracę. I tak jak w przypadku tego drugiego z wieloma krajami Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tak niemal ich nie ma w zakresie spadków i darowizn. Wyjątkiem są tu bodaj tylko Węgry i Austria.
Zatem 20% podatek ( a precyzyjniej 2877,90 zł +20% od nadwyżki ponad 20556 zł nad kwotę wolną ) został naliczony zgodnie z prawem, tj. ustawą o podatku od spadków i darowizn.Notariusz być może ma częściej do czynienia ze spadkami transgranicznymi z krajami, z którymi Francja takie umowy ma, i wtedy spadek rzeczywiście nie jest dwukrotnie opodatkowany.
Ustawa tu:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,093,768.html
_zm_ / 84.205.177.* / 2010-05-18 22:31
dzięki za naprowadzenie.

Polska ma podpisaną z Francją umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczącą dochodu i majątku podpisaną w 1977r.
src: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19770010005

Artykuł drugi tejże ustawy mówi o tym, że za podatki od dochodu i majątku dana umowa uważa również podatki od przyrostu majątku, a więc od nabycia spadku.

Interpretacja nabycia spadku jako przyrostu majątku została poruszona w artykule Gazety Prawnej:
http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/371859,przy_zagranicznym_spadku_podwojny_podatek.html

Jak upomnieć się o pobrany podatek?
Pisząc odwołanie? apelacje? prośbę o zwrot naliczonego podatku?
Jak najlepiej sformułować to pismo?
Czy w takim piśmie mogę powoływać się na wyroki WSA z innych województw?
szklarek / 2010-05-18 23:50
Artykuł w GP widziałem udzielając już pierwszej odpowiedzi- proszę pamiętać, że mówi o wyroku sądu w konkretnej sprawie, który nie jest wiążący dla US Pana/ Pani mamy. Oczywiście można się nim podeprzeć. Ale nie wiem, czy na tryb niesądowy nie jest za późno- zasadniczo jest 14 dni na odwołanie od decyzji US:
http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/jak;walczyc;z;urzednikami;fiskusa,24,0,129048.html
Złożenie po terminie musi być usprawiedliwione wiarygodną przyczyną. Czy zaufanie dla legalności decyzji US, apotem jego utrata nią jest ???
Tu cytat:
"Jeżeli złożymy odwołanie po terminie, musimy usprawiedliwić spóźnienie. Gdy podatnik wiarygodnie uzasadni przyczyny spóźnienia, jego wniosek ma duże szanse powodzenia. Tym bardziej że brak winy w niedotrzymaniu terminu należy uprawdopodobnić, a nie udowodnić (art. 162 § 1 op). Jest na to 7 dni od dnia, w którym ustała przyczyna przekroczenia terminu. Jak czytamy w wyroku NSA z 14 maja 1998 r. (IV SA 1153/96): "Uprawdopodobnienie jest środkiem zastępczym, słabszym niż dowód, niedającym pewności, lecz jedynie wiarygodność (prawdopodobieństwo) twierdzenia o danym fakcie. Uprawdopodobnienie prowadzi do uzasadnionego przypuszczenia, że zdarzenie rzeczywiście miało miejsce. Ustawodawca celowo w tym zakresie dopuszcza środek dowodowy mniej pewny, aby tym samym ułatwić zainteresowanemu przedstawienie swych racji. W praktyce często oczekiwania organów są zbyt wygórowane, gdyż oczekują przedstawienia konkretnych dowodów (zaświadczeń, zeznań świadków). Jest to wtedy przekroczenie wymogów ustawowych, gdyż uprawdopodobnienie oparte na dokumentach czy też zeznaniach (oświadczeniach) świadków staje się udowodnieniem". Trzeba jednak mieć mocne argumenty. (...)"

Zatem powodzenia.

Najnowsze wpisy