Forum Forum emerytalneOFE

Środki z OFE po śmierci rodzica

Środki z OFE po śmierci rodzica

skomentuj
Agapee / 2016-01-17 22:01
Witam, Po śmierci Mamy odnalazłam dokumenty z funduszu Złota Jesień , z których wynika, że jestem uposażona do środków zgromadzonych w tym funduszu ( nie mam rodzeństwa). To wydaje mi się jasne ( chyba , że się mylę ?), zwracam się do funduszu i otrzymuje cześć zgromadzonych tam środków, nie wiem natomiast co w tej sytuacji powinien zrobić mój Tato, który w chwili obecnej pobiera emeryturę + rentę wypadkową, czy też powinien zwrócić do OFE jako mąż ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
Anulka 11 / 37.30.24.* / 2019-08-10 08:28
Witam dowiedziałam się że jestem osobą uposażoną przez zmarłego wujka do odebrania pieniędzy w OFE. Problem jest taki że niewiem do jakiego OFE należał zmarł 15 lat temu. Posiadam jedynie akt zgonu. Pomóżcie proszę. Gdzie mam się zglosic po informacje.
Aniapiotr / 84.10.213.* / 2018-07-09 19:35
Witam moje pytanie brzmi tak.Mama moja zmarla trzy lata przed pójściem na emeryturę byla trzy lata na rencie chorobowej byla wdowa.miala ofe wiedz to tam mam skladac wniosek o zwrócenie skladek czy do ZUS czy tez do oby dwoch.
Ania414 / 46.169.77.* / 2019-04-28 13:42
wysyła się akt zgonu pobrany z urzędu miasta kopie swojego dowodu do OFE i on informuje ZUS
wiwan / 2016-01-18 21:09
Może na wyrost muszę dopytać, czy Mama w chwili śmierci była już na swojej emeryturze ? Jeśli tak- od jak dawna ?

Czy ojciec w chwili jej śmierci był już na swojej. Czy jego emerytura jest emeryturą wcześniejszą i jest jeszcze w wieku niższym niż wiek powszechny właściwy dla jego rocznika i kwartału urodzin ?
Agapee / 2016-01-19 17:56
Mama była na emeryturze od września 2014 roku, natomiast Tato rentę wypadkową pobiera od 2007 roku, a emeryturę od kwietnia 2013 roku ( przyspieszoną o 5 lat ze względu na prace w szczególnych warunkach), Tato urodził się w pierwszym kwartale 1953 roku .
wiwan / 2016-01-19 19:17
W tej sytuacji OFE zmarłej nie jest już stroną w tym 'dziedziczeniu'- bo z chwilą przejścia Mamy na emeryturę jej środki z OFE już zupełnie zostały przetransferowane na subkonto w ZUS i uwzględnione przy wyliczeniu jej świadczenia. Wskazanie Pani jako uposażonej do środków OFE w tym samym czasie stało się już bezprzedmiotowe.

ALE - ZUS miał obowiązek zawiadomić mamę (po przyznaniu jej emerytury) o możliwości wskazania 'nowej' osoby uposażonej- tym razem do uzyskania 'wypłaty gwarantowanej'. Czyli jednorazowego świadczenia, które pozwala 'odziedziczyć' środki jaki zmarła miała na subkoncie przechodząc na emeryturę, oczywiście pomniejszone odpowiednio* o to, co już zmarłej jako kilkanaście wypłat miesięcznych emerytury jej z ZUS wypłacono.

Taka 'wypłata gwarantowana' jest nienależna, gdy śmierć nastąpi później niż 3 lata po przejściu na emeryturę.

Brak wskazania uposażonej/go oznacza prawo małżonka/wdowca do niej. Pomijam sytuacje braku wspólnoty majątkowej w dniu śmierci czy wskazanie uposażonego, który nie żyje.

Dziwne więc, że np. przy staraniu się o zasiłek pogrzebowy nikt w ZUS Was o to nie zagadnął.

Zatem należy się zorientować w ZUS, czy Mama wskazała uposażonego, a jeśli tak- to kogo.

*algorytm w art. 25, ust. 3 ustawy emerytalnej.

Zwracam uwagę, że subkonto- to jedynie część składki jaką mama odprowadziła, a z podanych dat wynika że z grubsza macie do odzyskania ok. 2/3 środków z subkonta.
Agapee / 2016-01-19 19:57
Podsumowując ja nie jestem stroną w tej sytuacji ( omija mnie "wycieczka" do PZU), natomiast Tato musi udać się do ZUS z pytaniem o to czy Mama wskazała osobę, uposażonego do uzyskani "wypłaty gwarantowanej" środków z subkonta.Jeżeli nie wskazała, wówczas uposażonym "z urzędu" jest Tato.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję odpowiedź i pozwolę sobie jeszcze pomęczyć pytaniami jak ZUS zaskoczy nas czymś jeszcze .
wiwan / 2016-01-19 20:04
1. PZU nie ma nic do tego.
2. Na sam 'wywiad' do ZUS równie dobrze może udać się Pani moim zdaniem jako spadkobierca w rozumieniu KC.
3. Gdy ustalicie komu wypłata jest należna- wtedy wniosek o wypłatę - formularz ZUS-ER-WGP-01
Agapee / 2016-01-19 20:12
Moja "wycieczka" do ZUS jest utrudniona ponieważ mieszkam dość daleko od Taty. Przekazałam otrzymane informacje ( Tato oczywiście zaskoczony jest "mocą" internetu i dobrą wolą innych ludzi w pomaganiu :)).Zobaczymy co będzie dalej.
wiwan / 2016-01-19 21:07
Chodzi o odległość Pani od ZUS :-)

Wiele spraw załatwianych w ZUS jest już odmiejscowionych.
Agapee / 2016-03-07 18:26
Po złożeniu w ZUS wniosku ZUS-ER-WGP-01 otrzymaliśmy odpowiedź iż "wypłata gwarantowana" jest nienależna ponieważ cytuję "zgodnie z informacją uzyskaną z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddzialew X, Pani X uprawniona była do emerytury od 01.08.2014 r, której wysokość obliczono w myśl art 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezp Społ (Dz.U.z 2015r poz 748 ze zm)a środki zgromadzone w OFE zostały przekazane na dochody budżetu państwa ". Proszę o pomoc w "rozszyfrowaniu" powyższego cytatu z pisma otrzymanego z ZUS . Czy należy powziąć jeszcze jakieś kroki w tym temacie? czy uznać za sprawę zamkniętą i przyjąć decyzję ZUS jako ostateczną ?
wiwan / 2016-03-08 09:01
Art. 183 mówi o mieszanym sposobie wyliczenia świadczenia dla kilku roczników kobiet, które albo w ogóle nie były w OFE albo tak jak w Waszym przypadku złożyły wniosek o przekazanie środków do budżetu. Wniosek taki był niezbędny dla uzyskania szeregu emerytur wcześniejszych- więc jeśli zmarła miała e. wcześniejszą, to rzeczywiście nie ma czego wypłacać.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia takiej osoby stosowano na podst. art. 184 przeliczenie jej środków w ZUS współczynnikiem 19,52: 12,12, czyli matematycznym zabiegiem traktującym ubezpieczonego tak, jakby do OFE nigdy... nie przystąpił.

Rodzaj emerytury można sprawdzić w decyzji emerytalnej z 2014 r.- pada tam pewnie konkretny artykuł ustawy.
Jjw / 188.146.101.* / 2017-11-23 16:20
Dzień dobry, .

Mam pytanie ,czy wypłata środków na subkoncie ZUS nienależy się osobie upoważnionej, jeżeli emerytura dla taty została przyznana tzn zaliczkowa. ?
Dziękuję za odp
kasia592 / 37.8.230.* / 2018-01-29 13:51
jak dowiedziec sie o kwote do wyplaty po zmarlym
Pomocprawna / 94.254.144.* / 2018-04-16 10:57
Odzyskaj pieniądze z rachunku OFE i ZUS, po zmarłym członku rodziny.

Nie wiesz co dzieje się z pieniędzmi zgromadzonym przez Zmarłą bliską Ci osobę na koncie ZUS i OFE?
Ustalimy i odzyskamy należne Ci środki po Zmarłym.
Wiemy jak trudny jest to temat. Tracisz bliską osobę i nie umiesz myśleć o niczym więcej. Warto jednak otrząsnąć się z traumy i sięgnąć po należne Ci pieniądze. My ustalimy, gdzie tak naprawdę są środki Zmarłego krewnego. Jesteśmy kancelarią prawną i załatwiamy wszystkie trudne sprawy. Nie pobieramy z góry żadnych opłat.

ROSZCZENIE TO NIE PRZEDAWNIA SIĘ
Kto może dziedziczyć pieniądze z OFE
– małżonek i były małżonek zmarłego
– spadkobiercy – w przypadku braku uposażonego
– uposażony – osoba wskazana przez członka OFE przy podpisywaniu umowy, która po jego śmierci dostać pieniądze z OFE

tel. 792 180 295
skomentuj

Najnowsze wpisy