Forum Forum podatkowePIT

Stawka podatkowa 32% gdy dochody nie przekroczą 18 000 zł rocznie

Stawka podatkowa 32% gdy dochody nie przekroczą 18 000 zł rocznie

M1224 / 5.173.61.* / 2019-06-20 19:26
Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy obliczania podatków dochodowych. Niedługo rozpocznę moją pierwszą pracę i stąd moje pytanie. Czy jeśli realizuję umowę o pracę na 10 tygodniowe praktyki, będąc wciąż studentką i zarabiając około 5667 zł brutto miesięcznie, to czy słusznym jest że firma wymaga ode mnie podpisania oświadczenia o pobieraniu podatku według stawki 32%, jeśli z pewnością nie przekroczę progu podatkowego ponad 85 tys.? Czy wtedy oni pobierają więcej na początku i potem zwracają resztę podatku, czy powinnam poprosić o formularz z 18% podatkiem? Bardzo przepraszam, jeśli to głupie pytanie, jednak bardzo chciałabym poznać opinię kogoś, kto się na tym zna. Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - MP1224.]
Ekspert PIT / 31.1.9.* / 2019-06-26 20:19
Witam,

Zakład pracy może stosować 32% stawkę podatku tylko w sytuacji, kiedy Pani dochody przekroczą pierwszy próg skali podatkowej(85528 zł). Do tego czasu płatnik obligatoryjnie stosuje stawkę 18%. Złożenie przez pracownika wniosku o stosowanie 32% stawki podatku jest fakultatywne i decyduje o tym sam pracownik.

Podstawa prawna: Art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 41a, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Najnowsze wpisy