Forum Polityka, aktualnościKraj

Tadeusz Mazowiecki, twórca polskiej demokracji nie żyje

Tadeusz Mazowiecki, twórca polskiej demokracji nie żyje

Wyświetlaj:
takto / 195.117.93.* / 2013-10-28 22:18
Solidarności i takim jak On i Bolek zawdzięczamy upadek Polski, dzisiejszą biedę, wyprzedanie majątku za bezcen. Miał rację premier Rakowski mówiąc:" Jeszcze będą ludzie dobrze wspominać PRL"
Oj już dobrze wspominają....
ździcho kuźwiak / 77.255.224.* / 2013-10-28 20:48
Fajne chłopisko było. Przynajmniej ja nie zauważyłem parcia na szkło. Chciał dobrze chłopina, ale cwaniaki go zagryzły.
jeszcze trochę faktów? / 178.182.121.* / 2013-10-28 18:51
Waldemar Łysiak w swojej książce "Stulecie kłamców" - tak wspomina m.in. T. Mazowieckiego: " Po upojnych latach 50-tych stalinizmu przyszły dziarskie lata 60-te "realnego socjalizmu", a oni dalej śpiewali to samo: "Polska Ludowa jest ukoronowaniem tysiąca lat narodowej historii" (1968r.). Część rodzimej prasy przypisuje te słowa ultralewakowi A. Małachowskiemu, inni "literatowi" A. Szczypiorskiemu (w istocie wysylabizował je Szczypiorski), co nie ma znaczenia, bo obaj hołubili wiarę identyczną. Tego samego roku.... T. Mazowiecki, późniejszy "pierwszy antykomunistyczny premier III Rzeczypospolitej", zapewniał gorąco (jako poseł komunistycznego sejmu) o swym przywiązaniu do "kierowniczej roli PZPR" i o "trwałym związku społeczeństwa z socjalistycznymi formami ustroju", basując tym Szczypiorskiemu jodłującemu: "Wielkość jest o krok od nas! Komunizm czeka za progiem!".
.?????. / 81.190.52.* / 2013-10-28 18:33

Tadeusz Mazowiecki w 1946 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Później rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Nigdy ich nie ukończył.

Jestem ciekawy jak wyglądały zajęcia w czasie trwania II wojny światowej ? Pewnie dlatego później na studiach mu nie szło.
rzass1 / 80.43.108.* / 2013-10-28 18:00
Nie to jest smutne że wielcy ludzie odchodzą- naturalna kolej rzeczy. Smutne jest jak mali przy nich są ci którzy ich zastępują. Mikroskopijnie mali...
dada799 / 213.238.66.* / 2013-10-28 15:41
Umarł, szkoda trzeba szanować każdego. Ale pisanie o tym że był twórca demokracji to bzdura, był sygnatariuszem przekaleńśtwa - okrągłego stołu, grubej kreski i uwłaszczenia postkomunistycznego układu. No i tuszowanej od lat działaności z lat 60, ataków na kościół itp.
kijwmrowisko / 77.253.115.* / 2013-10-28 21:41
Szkoda mi Cię. Po prostu. Najwyraźniej nic nie wiesz o tamtych realiach, a ośmielasz się oceniać innych. To właśnie m. in. dzięki Mazowieckiemu i okrągłemu stołowi mamy na półkach coś więcej niż ocet i makaron, prowadzenie własnej działalności jest na porządku dziennym, a za niepoprawne politycznie wypowiedzi nie idzie się do więzienia. Ale żeby to ocenić właściwie trzeba mieć choć trochę wiedzy na temat tamtych lat, a nie powtarzać zasłyszane kretyńskie slogany.
Trzeźwy do bólu / 5.60.135.* / 2013-10-29 08:24
Przed bełkotliwym komentarzem warto zajrzeć jednak do źródeł lub opracowań dotyczących lat 50-70 tych XX wieku i - w miarę obiektywnie - obiektywnie ocenić ówczesną działalność tego człowieka. Podobnie jak setki innych "prawdziwych Polaków" T. Mazowiecki wsparł agenturalną działalność na rzecz Moskwy i PRL. W tym czasie tzw. "prawdziwi Polacy" i podobni Tadeuszowi Mazowieckiemu budowali podwaliny "socjalistycznego" społeczeństwa, którego "pożytki" opóźniły cywilizacyjny rozwój Polski o kilkadziesiąt lat, a szumowiny żyją i rządzą po dzień dzisiejszy oraz - niestety - utrwalają wśród Polaków obce kulturowo wzorce. Ciekawe, co powiedziałby na to P.T. Pułkownik Witold Pilecki, gdyby żył równoległe do tzw. "bohaterów" PRL ? Takich właśnie LUDZI odebrał nam zbrodniczy system, jaki utrwalał słowem i czynem zmarły wczoraj T. Mazowiecki. Wystarczy poczytać, pomyśleć i - nie pisać bzdur.
I ciszej nad tą trumną, Dzieci PRL-u.
dgen / 2013-10-28 14:41 / Tysiącznik na forum
Znamienne, że jak zmarł vaclaw havel to niemalże wszyscy czesi zjednoczyli się w żałobie - jak umiera mazowiecki, to nikt nie czyje smutku poza beneficjentami postubeckiej III RP. Podobnie będzie w przypadku wałęsy, chciaż nie życzę mu źle.....
Przeczytałem wszystkie "oficjalne" życiorysy mazowieckiego z głównych mediów , gdzie niesmiało pomija się rok 1965. Otóż w 1965 r. mazowiecki był posłem FJN-u zrzeszającego posłów pod skrzydłem PZPR-u. Jednocześnie był aktywnym członkiem KIK reprezentującym grupę działaczy wrogo nastawionych i otwarcie krytykujących postawę prymasa Stefana Wyszyńskiego. Krytykę tego środowiska wykorzystali komuniści, by stosować represje wobec prymasa wyszyńskiego i kościoła katolickiego po słynnym orędziu polskich biskupów do niemieckich . Za tamte czasy mazowiecki nigdy Polaków nie przeprosił....
Po drugie to mazowiecki jest współwinny za wprowadzenie w życie filozofii tzw. grubej kreski, co w praktyce oznaczało całkowitą bezkarność dla uczestników prosowieckiego reżimu.
Niestety Polska miała pecha, że w latach upadku PRLu na czele opozycji usadowili sie ludzie o rodowodach niepolskich (żydzi: michnik, geremek.....)i jednoczesnie wywodzący się sie ze srodowisk komunistycznych .
Tornado+ / 77.254.85.* / 2013-10-28 14:21
Wiedział (śp. T.M.) jak wiedziała cała Polska, że biskupa Kaczmarka (tudzież współoskarżonych) ciężko torturowano, i że zarzut działalności szpiegowskiej oraz dywersyjnej dla "amerykańskiego imperializmu" to wredny kłam bolszewicki, i że proces przeciwko "klerowi" jest farsą sądową a la procesy sowieckie (biskup został skazany na 12 lat!), lecz pióro mu nie drgnęło, gdy pełen „postępowego" zaangażowania pisał:


"We wtorek 22 września bieżącego roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił wyrok w
sprawie ks. biskupa Kaczmarka oraz ks. J. Danilewicza, ks. Wł. Widłaka, ks. J. Dąbrowskiego i siostry W. Niklewskiej — oskarżonych o zorganizowanie ośrodka prowadzącego działalność dywersyjną,
wymierzoną przeciwko państwu ludowemu, działalność godzącą w najżywotniejsze interesy naszego narodu (...) Na rozprawie sądowej zanalizowana została przestępcza działalność oskarżonych, jak i jej skutki (...) Atmosfera środowiska społecznego rozniecająca lub choćby tylko podtrzymująca bezwzględną wrogość wobec osiągnięć społecznych Polski Ludowej, wpływy polityczne przychodzące z zewnątrz i wyrosła na tym wszystkim błędna postawa polityczna ks. biskupa Kaczmarka, która doprowadziła go do kolizji z prawem — oto sumarycznie ujęte przyczyny działalności przestępczej oskarżonych.

Doprowadziły one do czynów skierowanych przeciwko interesom własnego narodu (...) Doprowadziły w szczególności nie tylko do postawy przeciwnej nowej rzeczywistości naszego kraju, nie tylko do podrywania zaufania w trwałość władzy ludowej i nowych stosunków społecznych w Polsce — ale i do uwikłania się we współpracę z ośrodkami wywiadu amerykańskiego, które pragnęły posługiwać się przedstawicielami duchowieństwa jako narzędziem realizacji swych wrogich Polsce planów (...) Z tego stanowiska wynikało wiązanie się z imperialistyczną i nastawioną na wojnę polityką Stanów Zjednoczonych (...) Przedstawiając się jako obrońca cywilizacji chrześcijańskiej, imperializm amerykański dokonuje nadużycia, pragnąc oszukać katolików w krajach demokracji ludowej, w szczególności w Polsce, że nowa wojna, wojna dokonywana przy pomocy neo-hitlerowskiego Wehrmachtu, ma pozostawać w zgodzie z dobrem Kościoła (...) Dlatego więc nie tylko bolejemy, ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. biskupa Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej (...) Wierzymy bowiem najgłębiej, iż przyszłość należy do ustroju społecznego, w którym żyjemy".
zxdre / 83.31.199.* / 2013-10-28 14:18
nie czytając artykulu-kto to był ze az zaloba musi byc??
edward@@ / 5.173.193.* / 2013-10-28 15:59
Jeden z nich, więc ma go opłakiwać cały naród!
P.S. dla mnie o wiele ważniejsza jest śmierć kogoś z rodziny, przyjaciół. Nie zmuszam jednak obcych ludzi aby dzielili ze mną smutek.
BUG / 89.78.175.* / 2013-10-28 13:47
jak go ostatnio z córką widziałem - powiedziałem ' ten chłop tej zimy nie doczeka' - Amen.
TM 256 / 178.36.50.* / 2013-10-28 13:44
Trochę dziwne ...

Śmierć w dniu święta swego patrona, symboliczne
@@@ / 89.68.179.* / 2013-10-28 12:58
Dobrze ze napisaliscie "polskiej demokracji" bo gdybyscie napisali "demokracji w Polsce" to byloby to klamstwo poniewaz demokracji w Polsce nie ma.
br555 / 2.100.135.* / 2013-10-28 12:53
Mazowiecki, Wałęsa, Balcerowicz, Tusk na Wawel!!! Wszak mają zasługi dla kraju
eldorado / 193.108.194.* / 2013-10-28 12:23
Tak jest to o TAKE POLSKE WALCZYLIM - dla swoich kolesi zrobimy wszystko - dlaczego ja mam uczestniczyć przymusowo w żałobie narodowej co mnie obchodzi, ktoś, kto doprowadził kraj do ruiny, dzieci do głodu, zwiększył liczbę bezrobotnych itd. Dlaczego ja mam przez niego jeszcze udawać, że cierpię. Przecież wiadomo, że bezdomni, bezrobotni, emigranci miłowali i miłują go ponad życie. Proszę nie robić z tego kraju cyrku
tt80 / 213.79.37.* / 2013-10-28 13:05
Zawsze możesz jechać na białoruś, myślę że tam byś sie odnalazł.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ten kraj to nie cyrk tylko totalna błazenada / 79.186.75.* / 2013-10-28 13:39
A nie przyszło ci do twojej makówki dlaczego Białorusini mając wolna drogę nie chcą nawet nocować w styropianowym peelu nie mówiąc o pobycie na stałe "o take polskie ty walczył?" że każdy stąd spieprza?
eldorado / 193.108.194.* / 2013-10-28 13:33
nie muszę już ją mam tutaj
emigrant nienormalny / 195.189.91.* / 2013-10-28 13:25
Ja właśnie tam planuje wyjechać na stałe. Popytaj Polaków co tam wyjechali i otwierają swoje agroturystyki, zakładają biznesy w 2-3 dni. 12% podatku dochodowego to jest to, co sprawia że myślę cały czas by emigrować do "reżimu" hahaha
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy