Forum Polityka, aktualnościPolityka

Tysiące Tajlandczyków zmierza na antyrządowy wiec

Tysiące Tajlandczyków zmierza na antyrządowy wiec

Wyświetlaj:
xavierro / 213.156.106.* / 2010-03-13 13:03
Grecję pogrąża coraz większy kryzys, nie tylko ekonomiczny, ale wynikający z niego kryzys społeczny i idące za nim podkopanie legitymizacji systemu. Unia Europejska wpadła w panikę. Rządy zdają sobie sprawę, że jeśli padnie Grecja, to może wywołać niekontrolowany efekt przewracających się kostek domina – polecą kolejne kraje, w następnej kolejności najpewniej Hiszpania.
Przez ostatnie 20 lat system kapitalistyczny w rozwiniętych krajach mógł trwać jedynie dzięki kredytom. Aby utrzymać poziom życia swoich rodziców, albo nie spaść poniżej pewnego poziomu minimum, zarówno szarzy pracownicy, jak i klasa średnia musieli żyć na kredyt. Bez tego nie byłoby ich stać na mieszkanie, leki, edukację dzieci i ewentualnie cotygodniowe szaleństwa w galeriach handlowych.
Rzucanie na rynek kolejnych produktów kredytowych było jedyną możliwą szansą na odsunięcie nieuniknionego – załamania się systemu kapitalistycznego.
(...) Już w latach 70. gospodarki wielu krajów, w tym Polski, zaczęły być napędzane potężnymi kredytami. Wtedy dotyczyło to jednak głównie krajów rozwijających się, aby wessać je gospodarki do globalizującego się świata kapitalistycznego, a jednocześnie poddać je ścisłej kontroli bogatego “Zachodu”. Tymczasem w latach 80. i 90. fala kredytowego boomu konsumpcyjnego rozlała się także we wszystkich krajach rozwiniętych. Kto nie miał pięciu kart kredytowych był nie na czasie. Doszedł do tego kult giełdy i maklerów giełdowych, którzy stali się bohaterami nowych czasów, jak to świetnie zobrazował Oliver Stone w głośnym filmie Wall Street.

http://cia.bzzz.net/grecka_goraczka_czyli_jak_kostki_domina_wywracaja_kapitalizm
prostownik / 87.139.103.* / 2010-03-13 16:47
No i oczywiście system komunistyczny będzie lepszy. Nie będą potrzebne pieniądze tylko kartki, kolejki do pustych lad skleowych, całodobowe listy kolejkowe, dyżury etc. A kredyty za granicą będą brać PANY u sterów władzy, by mogli się wyżywić.
Czyżbyś nie zauważył, że system, na który choruje Europa nie ma nic wspólnego z kapitalizmem?
Zwałbym to demokratyzmem raczej.
Sterowany rynek, dopłaty, socjale, wpłaty i wypłaty pod nadzorem różnych rządowych i pozarządowych instytucji, biurokracja bezgraniczna i każda obiecanka bez pokrycia tak by się przypodobać publice i nieważne co będzie juro.
Zgodzę się z tobą tylko w jednym - nie jest dobrze i idąc w tym kierunku dalej, lepiej nie będzie.

Najnowsze wpisy