Forum Forum podatkowePIT

umowa barterowa firmy z osobą fizyczną

umowa barterowa firmy z osobą fizyczną

gonzo12 / 83.143.43.* / 2011-01-30 13:07
Jako autor bloga dostałem propozycję umieszczenia na blogu reklamy pewnej firmy (sp. z o.o.). Miałaby to być umowa barterowa, za pół roku wyświetlania reklamy produkt sprzedawany przez tą firmę.

Umowa jest prosta i wskazuje, że reklamodawca przeniesie na mnie własność i wyda mi określony produkt w zamian za reklamę.

Usłyszałem zapewnienie, że po konsultacji z prawnikiem są przekonani, że nie muszę niczego wykazywać w kwestii podatkowych do mojego US, ani zawracać sobie głowy podatkami. Czy jest to prawda oraz czy nie powinienem poprosić o jakiś zapis w umowie, który zabezpieczałby mnie w tej kwestii?

Wartość reklamy nie jest duża i w przypadku komplikacji formalnych/podatkowych chyba wolałbym odstąpić od takiej umowy.

Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
Kksięgowa / 83.4.169.* / 2011-02-16 15:26
Jeśli świadczy Pan jakiekolwiek usługi to fakt, czy są one opodatkowane czy nie, wynika z ustawy. Sposób rozliczania się- gotówka, przelew, barter- nie ma tu nic do rzeczy.
Polecam skonsultować się z ksiegowym, nie z prawnikiem.
Być może jest inny powód, o którym wspominał Pana prawnik, np. niska wartość, która nie przekracza rocznie kwoty wolnej, a Pan nie jest przedsiebiorcą. Ale do tego mam zbyt mało danych.
wiwan / 2011-02-01 13:38
Moim zdanie jest inaczej.

Pomimo braku rozliczeń gotówkowych barter jest umową odpłatną.W świetle 'podatkowym' po Pan stronie powstaje przychód z tytułu najmu. Dochód ten podlega podatkowi PIT na podstawie art. 10 ust.1 pkt 6 Ustawy o PIT.
To, że jest w naturze ww faktu nie zmienia- art. 11 ust. 1. A wartość określa na rynkową - ust. 2.
Zatem obowiązywałoby Pana rozliczanie tego z US wraz z innymi dochodami wg. skali podatkowej lub opodatkowanie tych dochodów ryczałtem. Ta druga forma wymaga zgłoszenia do US. Podatek wtedy 8,5 %.

Niestety też co do zasady- art. 44- obowiązywałoby Pana płacenie zaliczek podatku. Przy zasadach ogólnych- od miesiąca z przekroczonym dochodem 3091 zł, przy ryczałcie- co miesiąc.

Poza moją opinią jeszcze naczelnik :-)

"Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie w postanowieniu z 20 czerwca 2006 r. (sygn. PDOP/423-7/06) stwierdził, że "umowa barterowa jest umową wzajemną, a do istoty wzajemności należy, że między świadczeniami stron zachodzi stosunek ekwiwalentności, tj. równowartości. Należy podkreślić, iż przy tych transakcjach opodatkowaniu nie podlega różnica wartości świadczeń wzajemnych wynikająca z umowy zawartej między kontrahentami, ale dochód uzyskany w cenie towarów lub usług (wymieniane produkty powinny mieć równą wartość)".

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.htm

Najnowsze wpisy