Forum Forum prawneCywilne

umowa darowizny a zachowek

umowa darowizny a zachowek

gretka21 / 2008-03-27 14:48
Moja mama za zycia przekazała 2 wnukom (dzieciom mojego brata) ziemię umową darowizny, czy mi jako córce należy się prawo do zachowku?
Wyświetlaj:
pilontr / 178.36.192.* / 2019-11-27 12:19
Moją sprawę o zachowek prowadził adwokat Cejrowski z Tczewa. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że dostając darowiznę zostałam narażona na zapłatę zachowku.
Mirka1962 / 2008-03-31 21:15
witam! Sorki ze sie dopisze do tematu , tak jak w Tytule problem no i właśnie jest .
Problem polega na tym , ze moi rodzice za życia przekazali aktem notarialnym darowiznę w 2004 roku nieruchomośc czyli cały swój dorobek życia na moja siostrę a w 2006 roku spisał testament mój ojciec na mnie i w pierwszym paragrafie pisze do całego spadku . w drugim paragrafie ze mam podzielic uzyskane odszkodowanie po obniżonych kosztach podzielić w równych częściach na moje rodzeństwo. aby uzykac odszkodowanie od skarbu państwa za nieruchomość która została odebrana dekretem warszawskim . Problem powstał kto ma zobowiazanie wypłacic zachowek ja czy moja siostra ? Nadmienie ze jak zrobiłam sprawę w sądzie cywilnym o nabyciu spadku to nie wiedziałam nic na temat tej darowizny. wiec na sprawie poprosiłam sędzine o wyjawienie spadku . Siostra nie okazała aktu notorialnego z tejże nieruchomości tylko przedstawiła testament z roku 1992 ze tata powołuje ją jako do całości spadku . zgodnie z przepisami ważny jest ten ostatni testament z roku 2006 i w ten sposób nabyłam spadek . Tata zmarł w roku 2007 i teraz moje rodzeństwo ma problem bo kogo oskarżyc o zachowek mnie czy moja siostrę . Prosze o wyjaśnienie tejże zawiłej sprawy .
Młody Rentier / 2008-03-29 18:01 / Bywalec forum
tak pod warunkiem ze dotrzymalas terminow.
gretka21 / 2008-03-30 15:56
Co to znaczy , ze dotrzymalam terminów-prosze o rozwiniecie tematu jeżeli to możliwe. Jeżeli chodzi o przekazanie ziemi nastapiło to pół roku temu.
Młody Rentier / 2008-03-31 18:43 / Bywalec forum
bo musiała byc podac konkrety kiedy zmarła matka, kiedy przekazała darownizne, jaka byla jej wartosc, czylo bylo podstepowanie o stwierdzenie nabycia spadku, jaki było dziedziczenie, czy był sprzeciw co do testamentu, czy ktos został np uznany za niegodnego, czy darowninza została doliczona do spadku, czy brałas udział w spadkobraniu itp.

Z tych ogólnych informacji to moge ci ogólnie powiedziec ze należy ci się zachowek.
gretka21 / 2008-04-01 10:42
Matka zmarła w styczniu tego roku, darowizna została przekazana w listopadzie ubiegłego roku, postepowania w sprawie nabycia spadku nie bylo, testamentu tez nie było, nikt nie został uznany za niedogodnego, ta przepisana ziemia była ostatnia rzeczą jaka matka posiadala.
Młody Rentier / 2008-04-02 11:48 / Bywalec forum
no to musisz złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mamie, wykazać wniskodawców i uczestników uprawnionych a takze udowodnić dokonanie darownizny wtedy dojdzie do dziedziczenia ustawowego i jeżeli darownizna zostanie uznana za czesc majatku spadkowego twojej matki to wtedy otrzymasz nalezna Tobie częśc spadku.
gretka21 / 2008-04-02 17:15
nawet jezeli innego spadku poza przepisana ziemia moja matka nie miala?a jaka jest szansa ze darowizna zostanie uznana za czesc majatku spadkowego?
Młody Rentier / 2008-04-02 18:18 / Bywalec forum
nawet w takiej sytuacji mozesz wystąpić o stwierdzenei nabycia spadku. a szanse uznania to juz oceni sad a sprobowac mozesz bo wnisienie takiego wniosku do sadu kosztuje 50 plnów.

Najnowsze wpisy