Forum Forum dla firmKadry

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo

Money.pl / 2010-05-16 09:29
Komentarze do wiadomości: Umowa na zastępstwo.
Wyświetlaj:
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-09-05 13:11
Witam! jestem w 6-7 tyg ciąży mam umowe na zastepstwo. Moja poprzedniczka byla na zwolnieniu z powodu ciazy obecnie jest na macierzynskim. Dostalam umowe na czas jej nie obecnosci czyli do konca bierzacego roku z tego co wiem moja poprzedniczka tez ma umowe do konca roku> z tego co wiem wracac juz nie chce> Co mam zrobic by uzyskac pieniazki z ZUS-u> Słyszalam ze mozna zlozyc zwolnienie 2 dni przed wygasnieciem umowy wtedy zaklad pracy zobowiazany jest przedluzyc mi umowe do rozwiazania! Ile w tym prawdy? Nie wiem dlatego zwracam sie z prosba o szybka odpowiedz! pozdrawiam!
szklarek / 2014-09-05 13:30
Jakie pieniążki ? chodzi Pani o zasiłek chorobowy, czy o macierzyński ?

Żeby uzyskać ten drugi trzeba urodzić w trakcie ubezpieczenia chorobowego, czyli np. w trakcie umowy o pracę.

Przedłużanie umowy terminowej do dnia porodu (włącznie) jest związane z zaawansowaniem ciąży, NIE ma związku ze zwolnieniem lekarskim i niestety (dla Pani) NIE ma zastosowania do umowy na zastępstwo, co jasno wynika z art.177, par. 3'1 KP.

Obecnie więc korzysta Pani z ochrony przed wypowiedzeniem i ma możliwość uzyskania wynagrodzenia/zasiłku chorobowego (100% podstawy) jeśli lekarz orzeknie czasową niezdolność do pracy i uzyska Pani ZLA.

Jeśli niezdolność taka powstanie w trakcie umowy, i będzie trwała po jej zakończeniu- trwać będzie też nadal prawo do zasiłku chorobowego.

To, że zastępowana nie wróci przekłada się na szansę, że zostanie pani zaproponowane przedłużenie umowy, z drugiej strony fakt ciąży będzie prawdopodobnie zniechęcać pracodawcę do tego.
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-09-05 13:45
Chodzi mi o te pierwsza opcje czyli o zasilek chorobowy.

Czyli jesli złoże zwolnienie w zakładzie tuz przed koncem umowy to mam szanse na uzyskanie zasilku do rozwiazania?

prosze o cierpliwosc pierwszy raz mam taka sytuacje!
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-10-16 17:51
a co jeśli na umowie nie ma dnia wygaśnięcia umowy?

O tym ze umowa mojej poprzedniczki konczy sie z koncem grudnia wiem od niej samej
szklarek / 2014-10-16 18:29
Niczego to NIE zmienia w kwestii prawa do zasiłku, niezdolności powstałej w czasie ubezpieczenia i po ubezpieczeniu czy braku obowiązku pracodawcy przedłużania umowy do dnia porodu.
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-10-17 12:48
Czyli smialo moge skladac zwolnienie?
szklarek / 2014-10-17 13:02
Jejku. Tak. Uzyska Pani zasiłek chorobowy "100%"
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-09-05 15:35
Bardzo prosze o odpowiedz bardzo mi na tym zalezy
szklarek / 2014-09-05 18:44
Tak, o ile niezdolność do pracy będzie ciągła do rozwiązania.
sylwuunia0809 / 83.15.183.* / 2014-09-25 13:31
A czy ma to jakies znaczenie gdym złożyla takie zwolnienie na dniach?
Bedzie mi sie nalezal ten zasilek chorobowy do rozwiazania?
Chcialabym sie upewnic nie chce pozniej zalowac
szklarek / 2014-10-09 11:17
Nie ma znaczenia, kiedy zacznie się ZLA- byle w trakcie umowy, albo po jej zakończeniu (do 14 dni), ale wtedy musi już opiewać na min. 30 dni.
zastepca460 / 83.1.196.* / 2014-08-25 22:13
Zostalam zatrudniona na zastepstwo nieobecnego pracownika przebywajacego na zwolnieniu lekarskim. Dodam iz ta osoba jest w wieku przedemerytalnym. Co jesli zdecyduje sie przejsc juz na emeryture? Moja umowa wygasnie?
szklarek / 2014-08-26 10:02
Tak. Bo ustanie sama okoliczność zastępowania. Pozostaje tylko dyskutowana na portalach kadrowych kwestia- kiedy.

Uznaje się np., że zależy to od konkretnego sformułowania w umowie. Jeśli bowiem :
-pada w umowie na zastępstwo konkretna data końca zastępstwa, a stosunek pracy z pracownikiem zastępowanym ulega rozwiązaniu wcześniej- to umowa na zastępstwo powinna dobiec do pierwotnej daty zakończenia.
- pada jedynie sformułowanie końca umowy na zajście jakiejś okoliczności np. powrót pracownika zastępowanego ze świadczenia rehabilitacyjnego, ale bez podania daty dziennej- to umowa na zastępstwo rozwiązuje się w dniu rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym.

Oczywiście niezależnie od ww zawsze pozostaje b. łatwe jej wypowiedzenie.
marlencia / 2013-03-12 07:52
witam
Mam umowę na zastępstwo już od ponad 2 lat. Jest zapis w umowie ...do chwili powrotu do pracy osoby zastępowanej w związku z nieusprawiedliwiona nieobecnością...Z tym, że osoba, która zastępuje do pracy nigdy nie wróci, bo jest po ciężkiej operacji, a ja z kolei nie mam szans na zatrudnienie na stałe. Chciałabym zaplanować ciążę. Czytałam punkt 3 wyżej, ale do końca nie rozumiem. Proszę mi odpowiedzieć- jeżeli zaszłabym w ciążę to jestem automatycznie zwolniona z pracy?
szklarek / 2013-03-12 18:56
Nie wiem jaki "punkt 3".
Ciąża na umowie na zastępstwo nie daje automatycznego przedłużenia jej do dnia porodu jak na umowie określonej (przy odpowiednio wysokiej ciąży).
Jednak obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem.
W Pani przypadku tak sformułowanego terminu umowy oznacza to właściwie taki sam efekt jak w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie możliwe jedynie w razie upadłości/likwidacji - art.177, par.4 KP
marlencia / 2013-03-13 07:30
Dziękuję za odp. Chodziło mi o pkt 3 artykułu do tego forum
Pracownica w ciąży

W przeciwieństwie do innych umów terminowych, umowa na zastępstwo nie chroni pracownicy w ciąży przed rozwiązaniem stosunku pracy.
Art. 177 § 31 KP wyłącza umowę na zastępstwo z ogólnej zasady przedłużania umów terminowych do dnia porodu, w przypadku, gdyby umowa taka ulegała rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.


czyli reasumując jeżeli zajdę w ciążę nie mogą mi wypowiedzieć umowy, a co z urlopem macierzyńskim w moim przypadku, czy będzie mi się należał?
szklarek / 2013-03-13 10:23
Nieszczęśliwie napisano to w tekście artykułu, bo dotyczy to braku ochrony przed rozwiązaniem umowy na skutek upływu terminu umowy terminowej.
Ale jak napisałem obowiązuje ogólna zasada ochrony przed wypowiedzeniem z art. 177.
Reasumując- umowa nie może być Pani wypowiedziana jeśli nie dojdzie do upadłości/likwidacji zakładu.
Jeśli zastępowany nie wróci do pracy przed urodzeniem przez Panią dziecka uzyska Pani też prawo do urlopu/zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli wróci w trakcie ww urlopu- stosunek pracy i urlop ustaną, nie ustanie zasiłek macierzyński.
AK1719 / 88.199.254.* / 2012-10-29 10:33

Okres obowiązywania umowy
W umowie na zastępstwo należy wyraźnie wskazać, iż jest ona zawierana w celu zastąpienia nieobecnego pracownika.

Witam,
Co w przypadku jeżeli osoba zastępująca okaże się lepszym pracownikiem i pracodawca chce zwolnić osobę zastępowaną a pozostawić pracownika zatrudnionego na zastępstwo ? Jaką może podać przyczynę ?

AK
wiwan / 2012-10-29 11:37
Najkrócej- nie można podać przyczyny- że pracownik B jest lepszy. Należy podać przyczynę, że pracownika A jest zły.

I oczywiście musi to być przyczyna rzeczywista, do obronienia przy sprzeciwie pracownika tj. postępowaniu odwoławczym.
Trudno też podać tę przyczynę zaraz po powrocie pracownika zastępowanego, który przecież pracy nie świadczył przez kilka (kilkanaście miesięcy)- bo nie wykonywał jej ani dobrze, ani źle.

Zwracam uwagę na fakt, że jeśli pracownik był zastępowany w związku z rodzicielstwem- ma dodatkowe możliwości ochrony przed wypowiedzeniem.

Jak zawsze- jest koło ratunkowe w postaci porozumienia stron.
AK1719 / 88.199.254.* / 2012-10-29 15:52
Dziękuję za informację. Rzeczywiście pracownik "A" zrobił sporo błędów, które pracownik "B" musiał prostować za niego cofając się wstecz,
crancy / 109.243.135.* / 2012-10-02 11:48
mam jeszcze jedno pytanie: czy w momencie powrotu osoby, której zastępuje umowa na zastępstwo ulega automatycznemu rozwiązaniu bez 3 dniowego okresy wypowiedzenia czy jednak okres wypowiedzenia sie liczy?
szklarek / 2012-10-02 12:04
BEZ tego okresu. Umowa rozwiązuje się z dniem bezpośrednio poprzedzającym pierwszy dzień pracy zastępowanego. Chyba, że w umowie sformułowano inaczej- np. "z dniem powrotu"

Wypowiedzenie byłoby potrzebne, gdyby w Pana umowie była podana konkretna data- czyli np. "z dniem zakończenia urlopu macierzyńskiego tj. 20 października 2012".

Duże znaczenie ma więc brzmienie konkretnego zapisu w umowie.
szklarek / 2012-10-02 12:08
Przyda się:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;na;zastepstwo;czy;na;okres;probny,177,0,237745.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;wypowiedziec;umowe;o;prace;na;zastepstwo,132,0,584068.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/termin;zakonczenia;umowy;na;zastepstwo,255,0,350719.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;na;zastepstwo,158,0,242846.html
crancy / 109.243.135.* / 2012-10-02 10:09
Witam,
jestem zatrudniony na umowie zastepstwo do powrotu osoby z macierzyńskiego. Nikt mnie nie powiadomił oficjialnie kiedy ta osoba wraca. Wykorzystałem urlop w zeszłym tygodniu a osoba która zastepuje wróciła ponoć 1 pażdzienrika, ja natomiast sie rozchorowałem i po urlopie od 2 październka jestem na tygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy pracodawca powinien mnie powiadomić o powrocie kolezanki do pracy i w jakiej formie to ma zrobić i czy moje zwolnienie lekarskie powoduje, że nadal jestem pracownikem tejże firmy na pelnych prawach?
szklarek / 2012-10-02 11:00
Od tyłu:
Powrót osoby zastępowanej do pracy powoduje automatyczne rozwiązanie umowy na zastępstwo. Zwolnienie lekarskie zastępcy w tym czasie nie ma znaczenia- przestaje być on pracownikiem, zamiast wynagrodzenia chorobowego dostaje zasiłek chorobowy z ZUS, jego dokumentacja ubezpieczeniowa jest wysyłana do ZUS i ewentualne kolejne zwolnienia(przedłużające) należy już dostarczać do ZUS.

Świadectwo pracy powinno być wysłane pocztą, dostarczone posłańcem by pracodawca wywiązał się z terminu 7 dni na jego dostarczenie.

Termin powrotu koleżanki powinien być znany - choćby wstępnie- już w momencie podpisania umowy- bo przecież u. macierzyński ma kodeksowy maksymalny wymiar, koleżanka we wniosku o urlop podała liczbę tygodni jaką planuje wykorzystać z owego maksymalnego wymiaru.
Wiadomo, że termin taki może się zmienić- bo mogła wystąpić o jego przedłużenie (gdy pierwotnie wnioskowała o mniejszy wymiar), albo o skrócenie. Wniosek taki co do zasady powinna była złożyć na 7 dni przed powrotem do pracy.

Pracodawca więc miał wiedzę wcześniej, koleżanka nie wróciła więc z pełnego zaskoczenia.

Obowiązku prawnego informowania zdaje się nie ma, ale zwykła przyzwoitość to nakazuje. Choćby z 3 dniowym wyprzedzeniem- bo taki jest okres wypowiedzenia takiej umowy, gdy nie ma sytuacji powrotu pracownika zastępowanego.
mar-rta / 194.63.132.* / 2012-09-20 12:12
witam,
jestem obecnie na urlipie wychowawczym. Planowałam powrót do pracy w styczniu 2013 (wszystko bylo ustalone z pracodawcą). Na czas mojej nieobecności (ciąża, urlop macierzyński, urlop wychowawczy) na moim stanowisku zostala zatrudniona osoba na zastępstwo. Teraz - 3 miesiące przed planowanym powrotem - dostałam propozycję wcześniejszego powrotu. Zwolnił się etat w dziale i teraz osobę która mnie zastępuje mogliby zatrudnić na etat ten zwalniający się, ale pod warunkiem, że ja teraz wrócę do pracy. Jesli nie to na etat zatrudnia nowego pracownika a osoba mnie zastepująca w styczniu wraz z moim powrotem stanie się bezrobotna. czy mozliwe byloby zmienienie umowy na zastepstwo na umowe o prace na ten wolny etat dla osoby mnie zastepujacej? i za te trzy miesiace zatrudnienie nowej osoby na moje zastepstwo? dodam ze osoba zastepujaca mnie jest moja siostra, stad cale to zamieszanie.
wiwan / 2012-09-20 19:49
Rozumiem, że nie chce Pani tych 3 miesięcy u. wychowawczego stracić.

Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy i...Pani zaufania do niego. Z prostej przyczyny- prawo pracy nie przewiduje umów/porozumień trójstronnych- może poza przypadkiem przejścia zakładu pracy z art.23 KP.

Czyli nie możecie w trójkę ( Pani, siostra i pracodawca ) podpisać porozumienia w sprawie ww roszady. Istnieje ryzyko więc, że roszada dojdzie do skutku tylko połowicznie.

Do rzeczy- pracodawca musiałby albo wypowiedzieć siostrze jej umowę na zastępstwo (trzy dni), albo rozwiązać za porozumieniem stron. Następnie zawrzeć umowę na to wolne stanowisko.
Może to być też porozumienie (zmieniające) od razu zmieniające umowę na zastępstwo na umowę normalną wraz ze zmianą stanowiska itd.

Znalezienie nowego zastępstwa za Panią na te ostatnie 3 miesiące Pani urlopu wychowawczego jest kwestią odrębną. W ogóle przecież pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli radzi sobie z brakiem pracownika bez zatrudnienia nowej osoby.

Jak napisałem wyżej- to dobra wola pracodawcy- bo zatrudnienie nowego pracownika to jednak koszty dodatkowe (badania wstępne, przyuczenie, mniejszy profesjonalizm i wydajność nowego pracownika w pierwszych miesiącach).
Przecież to nie firma budowlana i nie chodzi o pracowników 'do łopaty'. Jaki interes ma w tym pracodawca ? I tak zachował się BAAARDZO fair składając Wam taką propozycję
mar-rta / 194.63.132.* / 2012-09-20 20:42
dziękuję bardzo za odpowiedź. chciałam własnie potwierdzenia, ze takie porozumienie o zmianie rodzaju umowy jest możliwe.
apropo pracodawcy - zdaje sobie sprawę że jego zachowanie jest bardzo fair szczególnie w obecnej sytuacji na rynku pracy.
pozdrawiam
Kama806 / 94.78.173.* / 2012-05-24 23:55
Jak wygląda kwestia wypowiedzenia dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo w przypadku likwidacji zakładu pracy? Pracownik zastępowany otrzymał dzisiaj już 3-miesięczne wypowiedzenie. Czy pracownika zastępującego go obejmują 3 dni wypowiedzenia? Czy zgodnie z art. 41 par.2 pracownika zatrudnionego na czas określony (a więc i na zastępstwo) w sytuacji likwidacji pracodawcy obejmuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia? Co w sytuacji, gdy w umowie na zastępstwo w punkcie dotyczącym wypowiedzenia jest podany art.36 Kodeksu Pracy? On dotyczy umów na czas nieokreślony. Uważam, że jest błędnie przytoczony, ale wg tej umowy stosunek pracy jest rozwiązywany na podstawie tego artykułu... Jestem skołowana - proszę o pomoc!
szklarek / 2012-05-25 11:17
Umowa na zastępstwo jest umową terminową, a nie umową na czas określony.
Choć przyznam, że terminologia w KP jest niekonsekwentna. Inne jednak jest ich traktowanie, dotyczy również np. sekwencji 3 umów z art.25'1 KP.

Art.41, par. 2 umowy na zastępstwo nie wymienia, choć rozróżnia ją np. w art.25.

Co więcej sytuacja likwidacji powoduje pogorszenie sytuacji pracowników- utrata kilku tytułów do ochrony, skrócenie okresu wypowiedzenia. Logika wskazywałaby, że sytuacja ta nie ma podstaw, by okres wypowiedzenia...wydłużać.

Zatem moim zdaniem obowiązuje normalny 3 dniowy okres wypowiedzenia tej umowy z art. 33'1.

Nie cały art.36 dotyczy umów na czas niekreślony. Może odniesiono się do par.6 tego artykułu- czyli możliwości dodatkowego skrócenia tych 3 dni wypowiedzenia.
bezniku / 95.50.227.* / 2012-04-16 09:12
Mam pytanie. A co jeśli w umowie na zastępstwo nie ma klauzuli o wypowiedzeniu, tylko jest ona zawarta na czas nieobecności pracownika i rozwiązana ma być automatycznie z chwilą jego powrotu, a pracodawca chce zakończyć umowę (pracownik ma rozpocząć u.wypoczynkowy i pracodawca nie chce płacić podwójnie) mimo, że pracownik jeszcze nie wróci do pracy. Może wypowiedzieć czy nie?
wiwan / 2012-04-16 12:04
Klauzuli takiej nie musi być- bo jest uregulowanie Kodeksowe- w art. 33'1 w powiązaniu z art.25, par.1.

Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze.

KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
Magda891 / 193.108.194.* / 2011-12-20 09:32
Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie zwolnienia na chorobowym...otóż mam umowę na zastępstwo i wypowiadam ją za pomocą porozumienia stron z dniem 31.12.2011.Jeśli zdarzyłaby się sytuacja że przed tym 31.12. dostarczę zwolnienie lekarskie i będzie ono trwało np. do końca stycznia, czy umowa ta jest w takim razie przedłużóna czy mimo L4 wygaśnie ona 31.12.11 ? z góry dziękuję za odpowiedż
szklarek / 2011-12-20 11:08
Nie. Umowa się nie przedłuża, rozwiązuje się z dniem uzgodnionym w porozumieniu. Wypłatę zasiłku chorobowego za każdy dzień po 31.12 przejmuje ZUS.
elao / 213.134.187.* / 2011-11-29 21:31
mam umowę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika.Pani, którą zastepuje była najpierw na zwolnieniu lekarskim|ciążaI nastepnie miała urlop macierzyński, po nim nie wykorzystany urlop wypoczynkowy, a teraz ma chorobowe, A mnie chca zwolnić bo jest na chorobowym. Czy jest to zgodne z prawem?
ela
szklarek / 2011-11-30 08:19
Jeśli w umowie o pracę oprócz ww formuły nie padła planowana data końca tej nieobecności zastępowanej pracownicy i nie wróciła ona choć na 1 dzień do pracy po swoim u. wypoczynkowym a przed obecnym chorobowym- to nie ma podstaw do wygaśnięcia Pani umowy.

Ale pracodawca może umowę na zastępstwo po prostu wypowiedzieć w każdym momencie niezależnie od tego, czy osoba zastępowana nie wróciła.
Okres wypowiedzenia wynosi wtedy tylko 3 dni- wynika to z art.33'1 KP.

Zatem można Panią zwolnić, nie ma potrzeby podawać powodu.
Ewa16 / 213.199.239.* / 2011-07-19 21:15
Mam umowę na zastępstwo za określoną osoobę i wpisana datę konkretna do kiedy. Niestety osoba ta wraca szybciej z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Czy z wiązku z tym moja umowa traci ważnośc z chwila powrot tej osoby czy przysluguje mi jakieś prawa?
szklarek / 2011-07-20 10:00
W takiej sytuacji ( konkretna data i wcześniejszy powrót zastępowanego ) przeważa wykładnia, że nie rozwiązuje się ona automatycznie ( jak w przypadku podania terminu "do powrotu pracownika X"), ale pracodawca musi ją rozwiązać- albo za porozumieniem stron albo za 3dniowym wypowiedzeniem ( art.33'1 KP ), bo w związku z zakończeniem nieobecności osoby zastępowanej umowy takiej nie może utrzymywać.
arletina1 / 2010-07-22 15:33
Witam, jestem od trzech lat na urlopie wychowawczym. Na moje miejsce została zatrudniona osoba na umowę na zastępstwo. Wiem, że mój pracodawca zmienił osobie na zastępstwo umowę i ma ta osoba w tej chwili umowę o pracę.
W tym roku chcę wrócić do pracy i okazuje się, że nie ma dla mnie miejsca na moim poprzednim stanowisku (wsadzą mnie gdzieś indziej).
Czy jest to zgodne z prawem i czy mam prawo żądać powrotu na swoje stanowisko?

Pozdrawiam-Arleta
szklarek / 2010-07-22 17:28
Może to być, jak Pani napisała, "gdzieś indziej"-kodeks pracy mówi o "stanowisku dotychczasowym bądź równorzędnym z zajmowanym przed jego rozpoczęciem lub innym odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika" (art. 186-4 )
I doprecyzowuje kwestię wynagrodzenia- ma być ono nie niższe od tego, jakie byłoby, gdyby na urlopie Pani w ogóle nie była- czyli musi uwzględnić podwyżki jakie w czasie urlopu były w zakładzie pracy i to, że płaca na stanowisku zmienionym powinna być przynajmniej taka, jaka jest obecnie na Pani 'starym" stanowisku.
artykuły 186-2, 186-3,186-4
Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
arletina1 / 2010-07-22 18:43
Ale czy jest to zgodne z prawem, że w czasie umowy na zastępstwo pracodawca daje pracownikowi zastępującemu umowę o pracę na to stanowisko i czy mam prawo żądać powrotu na swoje stanowisko?
szklarek / 2010-07-22 19:24
Jest zgodne. Nie ma Pani prawa. Może Pani jedynie żądać spełnienia przez pracodawcę tego, do czego obliguje go przytoczony już przeze mnie art.186 KP.
To dość jasno z tych zapisów wynika. Skoro może przyjąć na inne stanowisko po powrocie z urlopu- to jasne, że nie może Pani żądać powrotu na to samo. Może Pani prosić.
Jak zawsze w przypadku KP- pracodawca jest zobligowany do jego stosowania. Jest to minimum ochrony pracownika. ZAWSZE jednak pracodawca może dać warunki korzystniejsze. Tak też jest w przypadku Pani zastępcy- zmiana umowy na zastępstwo na umowę na czas nieokreślony czy nawet określony jest dla niej korzystniejsza.
Damian-ekk / 188.33.146.* / 2010-05-16 09:29
Witam.

Czy w przypadku, gdy osoba, która jest zastępowana wypowie umowę to czy z automatu na etat przechodzi osoba, która ją zastępowała? Proszę o odpowiedź na cislak.d@gmail.com

Pozdrawiam,
Damian
szklarek / 2010-05-17 12:01
Absolutnie nie obowiązuje taka automatyczność. Gdy minie okres wypowiedzenia przez osobę zastępowaną- kończy się jej stosunek pracy powstaje sytuacja, w której przestaje być ona nieobecna w pracy. A taką na ogół zapisuje się w umowie na zastępstwo ( tj. na czas nieobecności pani X ) i następuje rozwiązanie również umowy na zastępstwo. Chyba, że jest ona z terminem określonym datą kalendarzową.

Najnowsze wpisy