Forum Forum inwestycyjneFundusze

W jaki fund włożył byś 75 000 pln. na 15 lat.

W jaki fund włożył byś 75 000 pln. na 15 lat.

grzegorz d / 212.2.101.* / 2008-09-26 13:44
75 000 pln. to oszczędności mego życia jak je podzielić między fund akcji i zrownoważone by mieć z tego emeryture za lat 15.
Wyświetlaj:
1954 / 2008-10-01 16:42
Jesli myslisz o funduszach to radze ci lepiej zacznij puszki zbierac - lepiej na tym zyskasz.

Wiem z wlasnego doswiadczenia :
50 % strat na fundusach

Kiedy odrobisz to za 10 lat?
mac 78 / 79.97.90.* / 2008-10-01 17:32
Puszki to bedziemy zbierać jak nam zus zacznie emerytury wypłacać Tfi to nie maszynka do robienia kasy Nadmuchano balon to powietrze musi zejść Aktualnie wszyscy patrzą na USA i trzeba to przeczekać Zycie się toczy dalej a baloniarze na kredycie teraz za to płacą Rozbryzgi gów.. wszędzie się przyklejają ( widzę już plusy nikt nie myśli o 100% ładowaniu się w akcje ) Pozd dla wytrwałych Najbliższy termin do przemyśleń to 2011
miki3d / 2008-10-01 10:39 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Zdecydowanie podzielić i to nie tylko w fundusze. Na kilka różnych klas aktywów w róznych walutach. Nie w zrównoważonych. W dobrych i prespektywicznych TFI - są na rynku takie, do których z taką kasą zostaniesz wpuszczony. I nie kibicowałbym Arce ani PKO/CS z pewnych względów.
jan kowalski / 2008-10-01 20:39 / Tysiącznik na forum

I nie kibicowałbym Arce ani PKO/CS z pewnych
względów.

uświadom nas jakie to względy?? Mam nadzieję, że nie tylko emocjonalne, bo w każdym TFI można znależć dobre i gorsze fundusze, rownież w w/wym.
miki3d / 2008-10-01 22:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wiekszość z funduszy obu tych rodzin ma kapitalizację wyższą niż 500 mln zł, co powoduje, że "sterownosć" tego typu tankowców jest mocno ograniczona. I to nie jest moje prywatne zdanie, tylko zdanie wszystkich zarządzających TFI, z którymi na ten temat rozmawiałem. Oczywiście w przypadku funduszy obligacji nie ma to aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku funduszy z domieszką akcji. Poza tym, jak sprawdzałem kilka miesięcy temu, to np. PKO/CS miał bardzo wysokie opłaty za zarządzanie w funduszach obligacji, co alutomatycznie obniży wynik funduszu.
Pilsener / 2008-09-26 22:48 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Nie kupować zrównoważonych - mają podobną prowizję co akcyjne, a tylko 50% akcji - żaden interes
2. Podzielić dobry pomysł - ja bym zrobił 3 części: a) bezpieczną - lokaty lub obligacje (i w zależności od sytuacji, przerzucać z jednych do drugich) b) hybrydową - ze 3 fundy aktywnej alokacji, ochrony kapitału etc. - tak, żebyś tam nic nie musiał robić c) ze 3 fundy akcji - ale - w czasie bessy zmniejszałbym portfel akcji a w czasie hossy odwrotnie (kosztem obligacji/lokat) - wg. zdroworozsądkowej zasady - gdy góra rośnie, akcji mniej, gdy doły - więcej (bo dużo nie spadnie). Policz ile zyskasz, kupując akcje w lokalnych dołkach (przez te 15 lat)
3. Zmieniać fundy, jeśli ich wyniki nie są zbyt dobre - 15 lat to długo. Wyniki trzeba śledzić, patrzeć, kto zarządza funduszem - dotyczy to wszystkich funduszy.
4. Ubrać to wszystko w algorytm - plan to podstawa. Założyć maksymalny udział akcji etc. - ubrać to w funkcje i przełożyć na wyniki funduszy czy Wig 20, zakładać kiedy zmieniamy fundusz i w jakiej sytuacji etc. Nie podejmować decyzji pod wpływem emocji - co najwyżej korygować plan, jeśli zajdzie taka potrzeba.
mac78 / 79.97.90.* / 2008-09-27 12:27
Pilsener moze mi coś umknęło może są jakieś nowe promocje Gdzie ty widzisz podobną prowizję miedzy akcyjnym a zrów. Dla mnie jest bardzo duza przy zakupie a nie chcę już nawet wnikać w opłatę stałą za zarządzanie póżniej Poza tym nie wierzę że teraz akcyjny trzyma 100% akcji Najważniejsze kryterium według mnie to jest czy monitorujesz na bieżąco sytuacje gospodarczą czy kupujesz i zapominasz o nich Następnie wiarygodność i historia TFI oraz jego elastyczność Każdy robi błędy najważniejsze aby wyciągał z nich wnioski i reagował Aktualnie TFI w plecy ale to jest sytuacja globalna która przeminie
Pilsener / 2008-09-27 20:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
DWS Zrównoważony: 3,5% LM Akcji - 3,5% - mówisz prowizjach przy zakupie? Kupuj bez pośredników lub np. w mbanku. W dodatku mając oddzielnie akcje a oddzielnie obligacje i pieniężne wiesz dokładnie, ile masz akcji w portfelu i możesz to łatwo zmieniać. Akcyjny trzyma tyle akcji, ile wynika z prospektu emisyjnego.
mac78 / 79.97.90.* / 2008-09-28 12:24
Masz racje sprawdziłem w moim funduszu obniżyli opłaty ( ja jak kupowałem to była róznica 4%) Jestem pod wrażeniem reagują Obecnie myślę że te straszenie klientów jest na rękę TFI Zakładająć że nie są to idioci ( reklamy na końcówce hossy) raczej zbierali kasę na przewidziane umorzenia i nic nie dokupowali Teraz to czysty zysk dla nich odkupić papiery za pół ceny
hannibal / 2008-09-26 16:40 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
szczerze ? W żaden !!!!!! Ale jeśli już to na pewno nie żaden zrównoważony.......albo wchodziłbym w akcyjny korzystając z płatnej analizy np www.funduszowe.pl albo w obserwowany ostatnio przeze mnie Opera Equilibrium-lepiej mniej zarobić ale pewniej niż dużo stracić...ja wolę osobiście sam inwestować-to mi odpowiada i daje faktyczne zyski
KoP / 2008-09-26 14:26 / Bywalec forum
todośc spore pieniądze, dlatego proponowałbym inwestować aktywnie, tzn. mieć fundusze pod kontrolą i zarządzać w zalezności od sytuacji. Zainwestowamnie jednorazowe, nawet przy dobrej dywersyfikacji nie musi przynieść zadowalających wynikow. Ostatnie wydarzenia dobrze to odzwierciedlaja. Teraz nadchodzi dobry okres dla obligacji, jak potanieją surowce (do przypuszczalnych minimów) przyjdzie dobry czas dla akcji, jeżeli znow akcje i surowce ponownie znajdą sie na szczytach cenowych, będzie to oznaczac ponowny powrót do bezpiecznych obligacji. I tak w kołko. Przyniesie to napewno lepszy skutek, anizeli trwałe umoczenie w akcjach czy nawet funduszach mieszanych.

Dobre fundusze obligacji ma Arka i PKO/CS.
Balrog1 / 2008-09-26 21:24 / Bywalec forum

todośc spore pieniądze, dlatego proponowałbym inwestować aktywnie, tzn. mieć fundusze pod
kontrolą i zarządzać w zalezności od sytuacji


Dokładnie najlepiej inwestować pod parasolem który proponuje np Union Investment.
Balrog1 / 2008-09-30 15:29 / Bywalec forum
Tylko że w tym okresie jaki teraz nastał inwestowanie w fundusze akcyjne jest bardzo ryzykowne ale parasol Uiona daje możliwość zamiany pomiędzy subfunduszami bez płacenia podatku belki i można spokojnie przeczekać spadki przenosząc pieniądze do funduszu z ochroną kapitału a jak sytuacja na rynku się polepszy przenieść spowrotem na akcyjne ez płacenia podatku belki.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy