Forum Forum emerytalneZUS

Waloryzacja przeliczonego kapitału początkowego.

Waloryzacja przeliczonego kapitału początkowego.

EwaMich / 83.13.216.* / 2015-06-25 14:23
Witam.
Zmiany w ustawie z czerwca 2013 i maja 2015 powodują, że z chwilą odejścia na emeryturę w 2016r ZUS ma obowiązek przeliczyć mi kapitał początkowy z ustawy (nie składałam wniosku). Doliczony zostanie urlop wychowawczy jako składkowy 1,3% (było 0,7) oraz zmieni się wskaźnik wysokości podstawy (w 1989 miałam tylko 4 m-ce pracy -powrót z wychowawczego)
Mam więc pytania:
- czy nowa wyliczona wartość kapitału początkowego przed ustaleniem emerytury miesięcznej zostanie zwaloryzowana od 1999r (tak jak był waloryzowany "stary" kapitał), czy wyliczona różnica zostanie tylko dopisana bez waloryzacji do kapitału w dacie odejścia na emeryturę.
- czy uznanie okresu wychowawczego za składkowy do kapitału jest również składkowym do wyliczenia współczynnika proporcjonalnego do osiągniętego wieku oraz składkowego i nieskładkowego.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
MAG373 / 195.242.138.* / 2016-02-16 17:18
Czy jakiś prawnik może się wypowiedzieć jak to jest, ze za czasów PRL państwo Polskie nie wymagało od państwowych firm obowiązku rozbicia składek ZUS na poszczególnych pracowników, a teraz odpowiedzialnością i konsekwencjami za to zaniedbanie obarcza ciężko pracujących Polaków. Z powodu tzw. list zbiorowych dzisiaj nie uznaje się bowiem przyszłym emerytom niektórych okresów zatrudnienia lub przyjmuje się minimalne stawki. Nie ma restrykcji lub się ich nie stosuje w przypadku kiedy firmy, które pomimo ustawowego obowiązku zniszczyły lub zagubiły dokumenty płacowe i kadrowe. Czy sprawa sądowa dotycząca tych nonsensów byłaby wygrana? Dla mnie jest jasne, ze żadnym przepisem państwo nie może wymagać od przyszłych emerytów nie istniejących dokumentów! Nawet taka zgraja jak ZUS!
wiwan / 2016-02-17 10:23
Prawnik- może, ale raczej nie uczyni tego na forum lub bezpłatnie.


ZUS to instytucja, urząd a nie zgraja. I nie ma wpływu prawie żadnego na radosną twórczość ustawodawcy (ustawy i nowelizacje) oraz ministra (rozporządzenia wykonawcze). Poza stricte technicznymi ostrzeżeniami, że jakiś pomysł nie jest do zrealizowania w danym czasie przy tym zakresie posiadanych danych i funkcjonalności systemów informatycznych, jakie są aktualnie w Zakładzie.

Restrykcje za nieprzestrzeganie zasad archiwizacji i prowadzenia dokumentacji pracowniczej i płacowej są. Nie wiem, jak z ich wymierzaniem.

M.in. po to mamy radykalną zmianę systemu od 1.01.1999 r, by uniezależnić ubezpieczonego od gamoniowatości jego płatnika. I chyba zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od 1.01.2009 r. jest uwzględnianie archiwalnej płacy minimalnej zamiast lat zerowych przy wyliczeniu KP, w którym i tak co do zasady uwzględnia się lata wybrane/najlepsze pod względem podstawy.
MAG373 / 195.242.138.* / 2016-02-17 23:05
Dzięki za poważne podejście do tematu. Nie zmienia to mojego podejścia do bezprawia związanego z wymogiem dostarczania państwowej instytucji (ZUS) dokumentów, które to samo państwo poprzez swoje instytucje (czyli państwowe zakłady pracy, których było za komuny ponad 90%) nie opracowywały, bo nie było takiego wymogu! Wynika stąd, ze przepis dot. kapitału początkowego uchwalono po to, by zmniejszyć dopłaty budżetowe do ZUS kosztem należnych emerytom płatności. Jak mówisz, politycy z góry wiedzieli, że takie dokumenty nie istnieją i nie ma żadnej szansy na ich przedstawienie w ZUS. W sumie należy to chyba nazwać największą grandą i bandytyzmem państwa w stosunku do setek tysięcy obecnych i przyszłych emerytów. Jeśli do tego uwzględnić, że dzisiaj z budżetu dopłaca się górnikom, LOT-owi czy kościołowi katolickiemu w sumie dziesiątki miliardów złotych rocznie, to trudno się dziwić, ze polskim emerytom często nie starcza nawet na jedzenie. W dalszym ciągu uważam, ze takie bezprawie w tej dziedzinie zasługuje na proces sądowy tu w Polsce lub w razie negatywnego rozstrzygnięcia, szerzej w UE.
wiwan / 2016-02-18 08:34
Bez przesady. Jaka liczba ubezpieczonych rzeczywiście na braku dokumentów płacowych/zatrudnieniowych straciła ? Są szacunki ? Uznanie, że politycy o tym wiedzieli jako ogólnego założenia ich działania jest nadużyciem. Natomiast chyba oczywistym było założenie, że płatnicy prawa do 1998 r. włącznie jednak zasadniczo przestrzegali.

Mówimy o rozwiązaniu dla milionów osób. trudno to potępiać z powodu rzeczywiście istniejących może nawet w tysiącach indywidualnych przypadków.

Choćby dlatego, że sam algorytm naliczania KP jako elementu przejściowego pomiędzy systemami w ogóle wprowadzono. Trzy znaczne nowelizacje w tym zakresie czy sposób mieszany naliczenia emerytury dla kilku roczników oraz uruchomienie bazy zlikwidowanych płatników to chyba sporo w tym zakresie. Przypominam też, że na samym początku reformy był obowiązek składania wniosków o naliczanie KP. A więc 18 lat temu, kiedy szanse na uzyskanie brakujących dokumentów były dużo większe.

Z odczuciami nie polemizuję, jest trybunał w Strasburgu, są procedury.
Z punktu widzenia jednak dużo młodszych roczników, a więc tych, które przed 1999 r. nie były w ubezpieczeniu, a więc mają KP =ZERO, a więc ich emerytura (wg. obecnego stanu prawnego) już będzie zdecydowanie ściśle powiązana z rzeczywistymi składkami- bez prawa do żadnego wyboru okresów lepszych zarzuty te są dużo mniej poważne.

Ps. Zawsze w indywidualnej sprawie była i jest możliwość odwołania od decyzji do sądu pracy/ubezpieczeń społecznych. Przed sądem zaś- np. powoływanie świadków.
wiwan / 2015-06-26 15:25
Na początek sprostowanie- dotyczy to wniosków emerytalnych już tegorocznych - ustawa weszła w życie 1 maja.

1. KP wyliczony wg. nowych zasad zostanie wyliczony na dzień 1 stycznia 1999 i przewaloryzowany przez wszystkie kolejne wskaźniki jakie do przejścia na emeryturę obowiązywały i będą obowiązywać. Zatem nie wylicza się różnicy- tylko od razu przyjmuje okresy u. wychowawczego ze stawką 1,3% podstawy wymiaru.

2. okres u. wychowawczego sprzed 1999 r. nie został na skutek tej nowelizacji uznany za okres składkowy. Nadal jest nieskładkowym, ale dla wyliczenia KP korzysta z 'promocyjnej' stawki 1,3%. Zatem nic nie to nie zmienia w wartości współczynnika 'po' w cz. socjalnej KP.
EwaMich / 2015-06-26 20:43
Dziękuję za odpowiedź.

Na emeryturę wybieram się dopiero po lipcu 2016r.

Niepokoi mnie trochę zastrzeżenie z pierwszego zdania - że wyjaśnienia dotyczą tylko ustawy, która weszła w życie 1 maja.

Mam nadzieję, że zasady waloryzacji przeliczonego kapitału początkowego z pkt 1 dotyczą waloryzacji kapitału przeliczonego po wszystkich zmianach, zarówno tych z 2013 jak i z 2015 (tymi akurat jestem zainteresowana)
Jeżeli więc złożę wniosek o emeryturę po lipcu 2016, ZUS ma obowiązek policzyć mi kapitał początkowy na dzień 1 stycznia 1999r uwzględniając wszystkie zmiany (np z 2013 i 2015), które obowiązują do daty złożenia wniosku, i tak wyliczony kapitał zwaloryzuje od 1999r wszystkimi kolejnymi wskaźnikami. Proszę mnie sprostować, jeśli się mylę.
Pozdrawiam
wiwan / 2015-06-27 10:19
Tak. Przecież te poprzednie nowelizacje nadal obowiązują, nie zostały zniesione, ani nie były od początku regulacjami czasowymi.

Zatem na skutek Pani wniosku emerytalnego KP zostanie policzony z uwzględnieniem zarówno nowelizacji dotyczącej lat 'zerowych', dotyczącej większego zakresu lat do wyboru przy wskazywaniu 10/20 lat do podstawy wymiaru kapitału, zasad zaokrąglania okresów stażowych, czy zniesienia zasady min. 6 miesięcy stażu.Czyli wg. stanu prawnego jaki będzie za rok. Może więc objąć kilka nowelizacji, o których nie mamy jeszcze pojęcia, że wejdą.
Barbara358 / 77.65.89.* / 2018-05-17 10:36
Prosze o kontakt z Pania EwaMich z góry dziekuje

Najnowsze wpisy