Forum Forum dla firmZakładanie firmy

wpis do ewidencji a ZUS i US

wpis do ewidencji a ZUS i US

studentka uek / 77.236.0.* / 2008-01-11 16:46
Mam kilka pytań odnośnie zakładania działalności gospodarczej. Wkrótce mam podpisać umowę o współprace / agencyjną z pewną firmą. w takim wypadku konieczne jest założenie działalności. Wpis do ewidencji i regon juz założyłam (na poczatku stycznia), jednak nie wiem co z ZUSemi i US ?? czy jest jakiś termin do kiedy mam to zgłosić w tych urzędach?
słyszałam ze mam pół roku na zgłoszenie tego, pod warunkiem ze nie będę dostawać, wypisywać faktur?
prosze o jakies informacje
pozdrawiam
_Patrycja_ / 2008-01-11 18:39
Dobrze słyszałaś, dopóki nie zgłosisz działalności w US i ZUS - formalnie nie prowadzisz działalności gospodarczej. Wszelkie transakcje kupna i sprzedaży powodują powstawanie obowiązku podatkowego, warto o to zadbać już przed takimi czynnościami, aby móc uwzględnić w kosztach wszystkie otrzymane faktury. Różne są reakcje urzędników, ale w koszty, spośród faktur zdobytych jeszcze przed dniem zgłoszenia, można ewentualnie wrzucić te wydatki, które są związane ściśle z organizacją firmy. Owszem, można zwlekać ze zgłoszeniem, ale potem trzeba tłumaczyć się na piśmie, dlaczego trwało to tak długo. Często Urząd sam wysyła coś w stylu ponaglenia. Poza tym... możesz być zgłoszona i nie osiągać przychodów ani nie ponosić kosztów, podatku nie będzie a deklaracje VAT można oddawać do US-u wyzerowane, jednak pozostanie obowiązek opłacania składek do ZUS (domyślam się, że zdecydujesz się na niższe składki). Dzień zgłoszenia do US jest jednocześnie dniem zgłoszenia do ZUS. Pozdrawiam

Najnowsze wpisy