Forum Forum finansoweBanki

Wprowadzony w błą przez bank - symulacja a wysokosc raty

Wprowadzony w błą przez bank - symulacja a wysokosc raty

rereer / 2008-08-15 09:23
Moze ktos sie zetknal z podobnym problemem - bardzo prosze o rade co moge zrobic.

Niedawno podpisywalem aneks w moim banku wydluzajacy okres pozyczki hipotecznej. Zalezalo mi na nizszej racie miesiecznej, wiec poprosilem o symulacje. Dwa razy sprawdzona symulacja pokazala, ze moja rata spadnie z obecnych 1700 zl do ok. 1400zl. Odpowiadalo mi to, wiec podpisalem aneks. Tymczasem przy splacie okazalo sie ze rata spadla raptem do 1620zl.... Cala operacja z mojego punktu stala sie bezsensowna (zadna ulga dla domowego budzetu) a narazila mnie tylko na koszty - musialem zaplacic za aneks + oplaty w sadzie (hipoteka) - w sumie stracilem kilkaset zlotych. Nie mowiac juz o tym ze dluzszy okres nie tylko nie przyczynil sie do odczuwalnego spadku raty ale tez zwiekszyl znacznie koszt odsetek calego kredytu (w calym okresie). Stracilem wiec podwojnie. Czuje sie oszukany przez doradce banku (mowil o racie ok. 1400zl - symulacja w banku).

Dodam, że moje oprocentowanie to stawka wibor + stala marza banku. Ani jedno ani drugie NIE zmienilo sie pomiedzy symulacja a splata raty.

Co byscie w takiej sytuacji zrobili? Jakie sa szanse wskorania czegos np. przez Komisje Nadzoru Finansowego / UOKiK?

Dzieki za pomoc.
Wyświetlaj:
escarlate / 2008-08-18 15:09
Witaj.
Bank prawdopodobnie czasowo podwyższył Twoją ratę na podstawie "ubezpieczenia pomostowego". Powinieneś mieć taki zapis w umowie kredytowej. Po wpisie do hipoteki powinieneś mieć ratę na takim poziomie jak chciałeś. Czyli za jakieś dwa miesiące. Jeśli nie to wtedy zaczął bym się martwić. Ew. skontaktuj się z tym doradcą i niech Ci wytłumaczy, z kąd taka kwota.
Pozdrawiam.
escarlate / 2008-08-18 15:12
Dopiero teraz widzę swoją gramatykę.
Przepraszam. To z niewyspania.
rereer / 2008-08-18 17:01
Dzięki za post. Niestety wpis do hipoteki już mam w tym momencie, teraz przy aneksie musialem zlozyc wniosek o korekte wpisu - wydluzenie trwania hipoteki (wydluzony okres splaty kredytu). Wiec zadnego pomostowego nie place. Poza tym, z tego co sie orientuje, pomostowe byloby pobierane jednorazowo na jakis okres w przod - jako oddzielna platnosc. To co ja teraz widze to rata 1623zl az do konca trwania kredytu co miesiac (poprzednio: 1700zl, wg symulacji mialo byc 1400zł).

Pozdr.
escarlate / 2008-08-19 11:59
Zdaje się, że masz rację. Niestety nie jestem specjalistą. Napisałem tylko jak mi się wydaje... Spróbuj się skontaktować z tym bankiem. Może to zwykła pomyłka, a jak nie to zwróć się do KNF lub Rzecznika Praw i walcz o swoje. Powodzenia.
rereer / 2008-08-21 20:42
Ponawiam moją prosbe. Czy nikt nie spotkał się z takim "podejsciem" do klienta? Paniusia teraz sie tlumaczy ze wyliczyla rate dla CHF, tymczasem we wniosku mowa jest wyraznie o PLN!

Wniosek zlozylem dla waluty PLN (w ogóle nie rozmawialismy o CHF - po prostu z pewnych przyczyn nie byłem zainteresowany CHFem) a ona teraz sie tlumaczy ze symulacje przedstawila mi dla CHF (oczywiście podczas symulacji nic o tym nie wspomniała) stad ta roznica! Czyli podjąłem decyzję o wejściu w aneks bo doradca mając przed sobą wniosek o kredyt w PLN zrobil symulacje dla ...CHF i podal te rate jako symulacje dla MOJEGO kredytu. Zaplacilem za aneks, oplaty sadowe, kupa biegania a rata spadla o 70zl (wg symulacji -300). Oczywiscie ze majac rzetelna informacje nie wszedłbym w to jako czysty bezsens. Ale dla niej nie ma problemu...

Czy ktos moze cos poradzić? KNF / UOKiK? Jakies inne opcje?
jagódka / 88.199.98.* / 2008-08-24 15:52
Pracuje w banku. Podaj konkrety: kwota kredytu,jaka kwota kredytu pozostała do spłaty, jak raty sałe czy malejące, oprocentowanie wcześniej- jaka marza , jaki okres kredytowania (od -do)jaki wibor, data symulacji oraz to samo dla nowej umowy. Podaj dane z harmonogramu. Wtedy Ci pomnogę. Czekam
rereer / 2008-08-24 16:22
Oczywiscie biorę pod uwagę refinansowanie i pożegnanie się z bankiem za taki numer.

Kredyt 200.000 PLN, pozostalo ok. 197tys., umowa w PLN, raty stale, oprocentowanie WIBOR+2.5% (waluta kredytu PLN). Jest to pozyczka hipoteczna (nie kredyt na mieszkanie) - a wiec pozyczka na dowolny cel (gotowka na konto). Oprocentowanie się nie zmieniło (bo nie taki był cel operacji), a jedynie wydłużyłem spłatę kredytu do 30 lat licząc na niższą ratę.

Chodzi mi o sam fakt wprowadznia w błąd - który przyczynił się do błędnej mojej interpretacji. Tzn. gdybym został RZETELNIE poinformowany o wysokości raty po operacji NIE podjąłbym decyzji o aneksie jako decyzji bez sensu. Oczywiście dla "doradcy" taki aneks oznaczał prowizję do jego kieszeni, nie mam o to pretensji że chciał zarobić, ale o sam styl (dosł. oszustwo, co potwierdza jego bełkotliwe tłumaczenie). Dla przestrogi tego typu pracowników banku nie popuszczę na pewno. Dowiadywałem się juz z paru źródeł co mogę zrobić i wygląda na to, że bank (doradca) na swoim zagraniu stracą... :) Ale oczywiście jestem ciekaw waszych przemyslen, porad.
jagódka / 88.199.98.* / 2008-08-24 21:57
Podpisując aneks WIDZISZ, jakie jest oprocentowanie , jakie sa raty i DOSTAJESZ NOWY HARMONOGRAM SPŁAT. Normalnym jest , że od kwoty 197 tys poczatkowe odsetki , przy kredycie w ratach malejacych będą takie same , niezaleznie od tego , czy kredyt bierzesz na 1 rok czy na 30 lat. Jedynie pomniejsza Ci sie rata kapitału , czyli np.197 tys dzielisz albo na 12 mies, albo na 120 mies albo na 360 mies.
Pracownik Banku , mając wielu klientów, mógł rzeczywoscie zrobić symulację dla CHF ale ostatecznie to TY podpisujesz ANEKS i wiedząc, że Ci sie to ie podoba mogłeś nie podpisywac . Jak w powiedzeniue: widziały gały co brały. Podpisałes i byłes świadom co podpisywałeś. Wg mnie nie wygrasz, daj sobie spokój, poczekaj aż CHF skocza do góry i ewentaulnie przewalutuj albo poszukaj cos o kreedycie w jenach. Pozdrawiam
rereer / 2008-08-25 08:30
Dziwi mnie Twój post. Piszę wyraźnie, że mam raty stałe a Ty mi robisz wywód o ratach malejących... Piszę wyraźnie, że oprocentowanie się nie zmienilo - a ty swoje, że nie wiedzialem co podpisuję...

Jako pracownik banku powinienes wiedziec, że rata nie zalezy tylko od oprocentowania, ale tez od okresu splaty kredytu. Wiedzialem o stopie procentowej po aneksie (ona sie nie zmienila!). Zalezalo mi na obnizeniu raty poprzez WYDLUZENIE okresu splaty. Problem pracownika (tak to teraz dla niego problem jak z tego wybrnie - jego tlumaczenia swiadcza o tym ze sie pogubil, co tylko swiadczy na jego niekorzysc) polega na tym , że przedstawil mi błędne dane na podstawie których podjąłem błędną decyzję, której bym nie podjął mając prawidłowe dane - o to właśnie mam pretensje do banku.

Rozumiem, że nie można co do grosza podac wysokosci raty (choc akurat w PLN jest to możliwe), ale zeby "pomylic" sie o 250zl??? A tłumaczenie że symulacja dotyczyła CHF? We wniosku nie ma mowy o przewalutowaniu - kredyt został zaciągnięty w PLN i we wniosku jest mowa jedynie o WYDŁUZENIU okresu splaty przy zachowaniu pozostalych paramatrów kredytu niezmienionych (czyli stopa procentowa, czyli waluta, itp.).

W takim przypadku jak mowisz, nie powinno dojsc w ogole do akceptacji aneksu w banku. Dlaczego? Przeciez piszesz "ze pracownik mogl sie pomylic i przedstawic harmonogram splat dla CHF". Ok, nawet gdyby sie "pomylil" to nikt odpowiedzialny z jego przełożonych nie mógłby zaakceptowac aneksu, który mówi o wydłuzeniu okresu splaty i pozostaniu w walucie PLN, jesli klient jednoczesnie podpisal harmonogram przedstawiający spłatę rat ....ale dla waluty CHF.... Czy ty pod czymś takim byś się podpisał jako zatwierdzający aneks?...

Co mnie obchodzi ze pracownik mial wielu klientów? To ma byc wytlumaczenie? Czego? Tzn. że tego dnia ów pracownik mógł wprowadzic w błąd wielu ludzi, bo "przeciez mial wielu innych klientów"? Na miłość boską!

Co do Twojego sceptycyzmu, pragnę Cię zapewnić, że to raczej ów pracownik jest na straconej pozycji. Są od tego na szczęście odpowiednie paragrafy i instytucje (o ile Bank nie będzie skłonny do naprawienia swojego błędu). Pracownik odpowiada za swoje czyny wykonywane w czasie pracy. Póki co dałem szansę na naprawienie bledu bankowi. Ale jesli nie...

Pozdr.,

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: