Forum Forum podatkoweOdliczenia

wspólne rozliczenie małżonków - karta podatkowa+etat

wspólne rozliczenie małżonków - karta podatkowa+etat

boguśka / 82.177.75.* / 2009-01-23 21:58
proszę o podpowiedź, czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem w sytuacji, gdy:
on jest jednocześnie na etacie gdzie ma normalne dochody a dodatkowo jest na karcie podatkowej od listopada 2008 roku z której notabene nie miał żadnych dochodów i rozliczył się PIT-16A.
Czy z tych dochodów z etatu możemy się rozliczyć razem na PIT-37 (ja jestem na etacie) czy ja na PIT-37 a on na PIT-36 czo oboje ale osobno na PIT-37?
Jakieś sugestie?
belladonna / 2009-01-24 10:30 / Tysiącznik profesjonalny
Nie możecie się wspólnie rozliczać, ponieważ mąż rezygnując z zasad ogólnych co do działalności (wybrał kartę podatkową), pozbawił się możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem.
On sam składa dwa PITy w roku, PIT-16A do końca stycznia z DG (w tym roku ostateczny termin to 2 luty) oraz PIT-37 z dochodów z pracy do końca kwietnia. Ty sama się rozliczasz w PIT-37 też do końca kwietnia :-))

I nie ma znaczenia czy miał przychody z DG, czy nie. Tylko może być wspólne zeznanie jeśli DG przez cały rok podatkowy będzie na zasadach ogólnych.
Przy wyborze karty z DG składał też zaświadczenie z pracy, że pracuje na całym etacie? Bo wtedy ustalają mu stawkę karty ze zniżką 80%, a niewykorzystane zdrowotne do odliczenia z DG przerzuca się do PIT-37 i tym sposobem ma mniejszy podatek z dochodów z pracy, a nadpłatę do zwrotu. Bo pracując na etacie, z DG płaci tylko zdrowotne :-))

Najnowsze wpisy