Forum Forum podatkowePIT

wspólne rozliczenie małżonków a miejsce zameldowania

wspólne rozliczenie małżonków a miejsce zameldowania

mariolaluczak25 / 2010-01-16 14:01
Mam pytanko! Czy małżeństwo może się razem rozliczyc, jeśli są w dwóch róznych miejscach zameldowani?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-01-16 14:27 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli pewnie maja dwa różne US-y... tak, jak cały rok byli małżeństwem i cały rok mieli wspólność majątkową oraz żadne z nich nie prowadziło działalności na ryczałcie, karcie czy liniowym to mogą składać wspólnego PIT-a (obojętnie w którym US)... warto wtedy do drugiego US wysłać takie oświadczenie, że się rozliczyło wspólnie z żona, czy mężem w US X.
Ale.... US jest właściwy dla podatnika wg jego miejsca zamieszkania... więc jeśli małżonkowie maja dwa różne US-y, to wygląda jakby mieszkali osobno :-)
mariolaluczak25 / 2010-01-17 09:16
Tzn. oni są zameldowani tam, gdzie mieszkali od urodzenia, a ogólnie mieszkają razem i wynajmują mieszkanie. Stąd nie są zameldowani razem. Ale to mogą się razem rozliczyć? tym bardziej że żona nie ma żadnego przychodu.
ewelina_z / 2010-01-17 10:14
Z US rozliczamy się według miejsca zamieszkania a nie zameldowania. US nie interesuje zameldowanie tylko adres zamieszkania. Mozemy być zameldowani w mieście X a mieszkać w miescie Y. Wtedy do właściwego US w mieście Y zgłaszamy adres zamieszkania i rozliczamy się w mieście Y czyli tu gdzie mieszkamy. Czyli jeśli osoby wspomniane przez ciebie mieszkają razem to niech najlepiej zgłoszą do właściwego US w mieście w którym mieszkają adres zamieszkania i będą się mogli rozliczać na miejscu. Tak chyba będzie bliżej i wygodniej.
mariolaluczak25 / 2010-01-17 21:10
Jeszcze jedno mam pytanko. Jest taka sytuacja. Kobieta zawarła związek małżeński we wrześniu i do tej pory nie wymieniła dowodu. a więc ma panieńskie nazwisko. I otrzymała też PIT 11 na panieńskie nazwisko. Czy może na podstawie takie PIT-u 11 się rozliczyć, mając panieńskie nazwisko?Proszę o pomoc
mariolaluczak25 / 2010-01-17 11:24
Tzn. Pit będzie odnoszony do Urzędu gdzie oficjalnie jest zameldowany mąż. i Jeszcze jedno pytanie. Teraz weszła zmiana odnośnie odliczenia za wychowywanie dzieci. jeśli dziecko urodziło się np. 9ego września to trzeba tą kwotę miesięczną przeliczyć też na dni?czy to liczymy już jako miesiąc?
belladonna / 2010-01-17 13:11 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT podajemy adres zamieszkania na dzień 31 grudnia rozliczanego roku, dlatego jakby ktoś teraz złożył w nowym US - NIP-3 podając datę zamieszkania np 5 styczeń 2010, to rozlicza się w starym US (bo stary jest właściwy dla zeznania z 2009 roku).
Jak dziecko urodziło się we wrześniu, to odliczasz ulgę za 4 miesiące (bez podziału na dni). Wiem, że nawet w gazecie prawnej pisali o dniach w tym przypadku... ale tak nie jest.... podział na dni ma zastosowanie w innych przypadkach :)

Najnowsze wpisy