Forum Forum podatkowePIT

żona zus, mąż krus, różne zameldowanie, wspólne rozliczenie małżonków

żona zus, mąż krus, różne zameldowanie, wspólne rozliczenie małżonków

skomentuj
evvka3000@ / 2011-03-07 00:51
witam,
żona umowa o prace - składki zus, mąż brak przychodu, jest na gospodarstwie rodziców, opłaca składki krus.
Jesteśmy zameldowani w różnych miejscach, różne urzędy skarbowe.
Co nalezy wpisać w kwotach w rubrykach męża, czy tylko same 0 zł?
Do którego urzędu złożyć PIT 37 - żony czy męża? Czy drugi urząd poinformować, jesli tak w jakiej formie?
Wyświetlaj:
agawerka / 2015-03-23 13:23
Witam,
jestem w trakcie rozliczania pit i mam kilka nurtujących mnie pytań. Jednak najpierw opiszę sytuację: Jestem zatrudniona na umowę o prace (obecnie jestem na urlopie macierzyńskim), mój małżonek prowadzi gospodarstwo rolne i opłaca krus (żadnych dodatkowych umów i przychodów), mamy różne adresy zameldowania jednak jest to ten sam urząd skarbowy i moje pytania:
1. czy jest możliwość w tej sytuacji wspólnego rozliczenia?
2. czy jeżeli rozliczać się będziemy wspólnie po raz pierwszy- to czy musimy składać w US jakieś oświadczenie?
3. czy w tej sytuacji PIT możemy wysłać droga elektroniczną?
Proszę o poradę
Pozdrawiam
wiwan / 2015-03-24 11:23
Krótko:
1- tak
2- tak, tyle że tym oświadczeniem jest po prostu ów PIT roczny (PIT 37) z zaznaczonym kwadratem '2' w poz. 6 formularza
3- tak
pit37_2011 / 213.238.70.* / 2012-02-11 15:48
Witam, jestem w podobnej sytuacji. Pracowałem na umowę o pracę, a za żonę opłacałem KRUS. Czy mogę we wspólnym rozliczeniu odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne płacone do KRUS?
belladonna / 2012-02-11 16:00 / Tysiącznik profesjonalny
Ubezpieczenie społeczne płacone w KRUS nie, ale zdrowotne tak.
http://www.pit.pl/skladki_krus_i_zdrowotna_rolnikow_przedsiebiorcow_komentarz_pit_interp_1874.php

Tylko zastanawiam się po kogo stronie to wykazać, jak składki zony, a płacisz Ty.... ale w sumie skoro to składka żony, a podatek we wspólnym PIT staje się wspólny, to pewnie najlepiej po stronie żony :)
wiwan / 2011-03-07 12:24
Albo zera, albo nic. Nie może się Pani rozliczyć z mężem wspólnie, gdyż jako rolnik bez dochodów PIT podlegających nie jest on podmiotem ustawy o PIT.
Więc nie spełniają Państwo warunku wspólnego rozliczenia z art. 6 ustawy o PIT.

Rozlicza się Pani tylko sama w swoim US zaznaczając w PIT 37 poz. 6 kwadrat 1.
Innego urzędu się nie informuje.
evvka3000@ / 2011-03-07 21:46
wspólne rozliczenie jest możliwe jeśli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu, czy to nie obowiązuje w tym przypadku?
wiwan / 2011-03-07 23:32
Wspólne rozliczenie jest możliwe i przy dochodach- jest tylko tym bardziej opłacalne im większa różnica w dochodach małżonków.

Natomiast miałem wątpliwości, czy w ogóle można skorzystać z tego rozliczenia, gdy małżonek co do zasady podlega innemu podatkowi. To nieco egzotyczna sytuacja. Pogrzebałem jeszcze w necie.
Zbyt pochopnie przyjąłem wykluczenie z art. 6 ust. 8 i 9. ustawy o PIT.

Może Pani rozliczyć się wspólnie z mężem. Różne zameldowania nie są żadną przeszkodą. PIT 37 do Pani US. W rubrykach męża- zera.

Za zamieszanie bardzo przepraszam.
skomentuj

Najnowsze wpisy