Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Zaliczenie pracy górniczej do wcześniejszej emerytury.

Zaliczenie pracy górniczej do wcześniejszej emerytury.

mb1104 / 2016-06-01 17:29
Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy kiedykolwiek będę mógł ubiegać się o wcześniejszą emeryturę za lata pracy w górnictwie podziemnym. Urodziłem się w 1961 r. Od 25.07.1983 do 30.04.1999 r. pracowałem w pełnym wymiarze na dole w kopalni jako ślusarz. Po tym czasie kopalnie wałbrzyskie zostały zlikwidowane , a ja podjąłem pracę w innej gałęzi przemysłu. Obecnie mam 55 lat i nadal pracuję . Czy i kiedy będę mógł ubiegać się o emeryturę? Czy dniówki tzw. półtorakrotne za pracę w kopalni mają znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytury , czy skracają także czas przejścia na nią. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-06-02 11:09
Górnicze przeliczniki mają znaczenie dla uzyskania prawa i ustalenia wysokości emerytury górniczej. Nie mają zastosowania przy ustalaniu innych rodzajów emerytur.

Byłaby szansa w Pana przypadku na e. pomostową w wieku min. 60 lat.
mb1104 / 2016-06-02 15:00
Dziękuję za odpowiedź. Jednak w dalszym ciągu nikt mi nie odpowiedział co z latami przepracowanymi na kopalni. Czy dają mi one prawo do ubiegania się o wcześniejszą emeryturę,czy skrócą mi tym samym czas pracy w moim konkretnym przypadku.
wiwan / 2016-06-02 16:58
E. pomostowa jest wcześniejszą przecież, skoro Pana powszechny wiek emerytalny wynosi wg. obecnego stanu prawnego 67 lat, a nie ma żadnego wymaganego minimalnego stażu ogólnego.

E. pomostowa w Pana przypadku wymaga wieku już tylko min. 60 lat oraz stażu ogólnego min. 25 lat - w tym stażu pracy w war. szczególnych min. 15 lat.

Najnowsze wpisy