Forum Forum prawneZmiany w prawie

Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Money.pl / 2012-05-12 08:07
Wyświetlaj:
bsf / 46.45.103.* / 2012-05-17 08:12
Śmierdzi manipulacją i oszustwem ale nic dziwnego przecież obowiązują STANDARDY POdwórkowe.
Rozgoryczona / 77.237.18.* / 2012-05-16 19:41
Bardzo krzywdząca ustawa jestem rozgoryczona i rozczarowana. Nie zagłosuję na PO
wojciechs0803 / 79.110.199.* / 2012-05-16 18:47
fajna przyszłość
rudaa / 83.31.163.* / 2012-05-15 15:54
ja nie wiem dlaczego wiekszosc siedzi i narzeka tylko i krytykuje...w polsce chyba zostalo troche milionow ludzi(nieliczac emigrantow)wiec w czym problem??........policja nie da rady gdyby wszsycy sie ruszyli.
mag887 / 195.177.66.* / 2012-05-15 15:11
Artykuł zawiera nie prawdziwe informacje, gdyż wiek emerytalny nie będzie podnoszony rocznie O TRZY MIESIĄCE TYLKO CO TRZY MIESIĄCE A WIĘC KAŻDEGO ROKU BĘDZIEMY PRACOWAĆ O CZTERY MIESIĄCE DŁUŻEJ!!!. Wystarczy zajrzeć do projektu ustawy emerytalnej ORAZ TABEL NOWEGO WIEKU EMERYTALNEGO
sibut / 85.198.196.* / 2012-05-15 00:23
Policzmy : to nie boli…!
Przeciętne wynagrodzenie 3400 x 16 mln /wg GUS/ zatrudnionych = 54 miliardów - miesięcznie!
ZUS pobiera z tego 19,5 % stawki emerytalnej – a zatem 54x 19,5%
Wynosi ~ 10,5 miliardów . Podzielmy tą kwotę przez 5 milionów emerytów /wg GUS/ = = = = =
Średnioooooo ! !!! 2100 zł miesięcznie EMERYTURY!
Srednia emerytura /wg GUS/ ok. 1700 , gdzie sa cztery STOWKI
GDZIEŚ… NIEWĄTPLIWIE….! SĄĄĄĄ…!
liczący / 159.245.16.* / 2012-05-18 08:30
Zapomniałeś że te 19 % to to co potrącane jest pracownikowi. Drugie tyle płaci pracodawca. Te cztery stówki + kolejne 19,5% to księża, policja, prokuratorzy, sędziowie, rolnicy i inni uprzywilejowani o których tu raczej cicho (ABW, żołnierze, BOR itp)
Do tego ZUS wypłaca renty. A jeszcze trzeba uwzględnić OFE - do którego się wpłaca, ale skąd i tak żadnych pieniędzy w Polsce nie zobaczysz.
beniasza / 83.16.249.* / 2013-02-14 13:40
mylisz sie 19,5% to skladka emerytalna Twoja i pracodawcy po 9,75%
JDES / 79.188.222.* / 2012-05-15 14:03
Jedno nie ma z drugim nic wspólnego. Emerytura zależy od Twoich zarobków i wyliczeń ZUS, a nie od tego, ile kasy jest w systemie i ilu emerytów.
Borandx / 86.63.115.* / 2012-05-16 13:59
Ktoś zabiera część pieniędzy z funduszu emerytalnego.
Myślę, że rząd posiłkuje się pieniędzmi emerytów na swoje rozdęte wydatki.
Mastodąt / 178.252.38.* / 2012-05-14 22:46
Po co przechodzić na jałmużnianą emeryturę jak mogę dostać solidną od własnego emerytalnego ubezpieczyciela nie wierzę w zus i w firmie założyłem własny. Po 13 latach funkcjonowania przewidywania są że ci z najmniejszym uposażeniem będą mieli większe emerytury niż 5 tyś. przewidywalna długość życia na emeryturze to 30 lat.
indi / 95.160.112.* / 2012-05-14 22:31
państwo tyrana.. policji dają przywileje, żeby miał kto bronić rządu... Społeczeństwo swoje a ten ... swoje.
Rozwalić ten rząd zanim będzie za późno!
wciąż te same mordy, fałsz i obłuda... i wciąż im mało.
Przestańcie chrzanić,że podniesienie wieku emerytalnego jest potrzebne, bo taki system. Skoro system chory i przestarzały to trzeba go zmienić, od podstaw. Każdy kto pracuje powinien mieć szansę na godne życie na starość.
I SKORO NIE MA PRACY DLA LUDZI MŁODYCH TO PO CO TRZYMAĆ STARYCH NA STANOWISKACH AŻ DO ŚMIERCI???
Cel jest jeden - niech pracują do śmierci, żeby emerytur wcale nie wypłacać. A sami sobie samolotem z domu do pracy będą latać.
Rafał722 / 109.173.162.* / 2012-05-14 16:23
Proszę niech mi ktoś powie z protestujących na tę reformę, czy wie jaka jest obecna sytuacja systemu emerytalnego w Polsce i na jakich zasadach się opiera? Czy protestujący krzycząc do prezydenta aby nie podpisywał ustawy wiedzą dlaczego jest ona podpisywana? Średnia wieku protestujących to 60 lat, a niekiedy więcej. Czy protestują oni dla samego faktu bo są przeciw rządom PO? Ich reforma nie obejmie w ogóle. Czy wiemy na jakich zasadach został oparty system emerytalny? Dopiero po zapoznaniu się z faktami możemy się wypowiedzieć na temat reformy. Żyjemy dziś w innym świecie niż ten kiedy powstał system emerytalny 132 lata temu. A działa on na takich zasadach jakby się nic nie zmieniło… Żyjemy dziś dłużej, pracę rozpoczynamy po 25 roku życia czyli pracujemy krócej, model rodziny to 2+1, rośnie szara strefa, dzieci rodzimy dopiero po 25-30 roku życia, jest lepsza opieka medyczna itd. Czasy zmieniły się zupełnie, a my działamy na systemie sprzed 130 lat. ZUS zadłużony jest na ponad 2 Biliony zł... Niech mi ktoś powie czy któryś z protestujących podał jakieś realne wyjście z tej sytuacji aby były wyższe emerytury? Rozwiązanie Oburzonych „S” i opozycji to pracować krócej i otrzymywać wyższe emerytury... BRAWO…Tak się niestety nie da. Rozwiązanie PO i tak jest kroplą w morzu zmian jakie należy przeprowadzić. Zastanówmy się najpierw dlaczego jest podnoszony wiek, zrozumiejmy na jakich zasadach działa system, a nie tylko narzekajmy... Więcej informacji na temat koniecznych zmian w artykule „Emerytura JTB - czyli jakoś to będzie” http://www.finansowy-doradca.pl/?p=98
Po przeczytaniu tego artykułu możemy kształtować nasze zdanie na temat reformy.
uciemiezona w markecie / 188.47.240.* / 2013-04-07 01:01
oooo jakie mądrości zus służba zdrowia raczkują dużo dłużej niz niemowlę i końca nie widac POPAPRANY KRAJ
fujara / 76.70.66.* / 2013-02-28 19:20
gdzies ty sie urodzil? Mlodziezy PO Zobacz ile zarabiaja pracownicy a ile sektorowka premie PO 60 tysiecy to jest tyle ile dostajae 100 emerytow miesiecznie.PO drugie gdybym te pieniadze odkladal na SKO moze bym mial na wlasna televizje i sral na ich emeryture niech oddadza mi moje pieniadze i sobie w d...ich laskie dyktuja co ja mam robic z moimi pieniedzmi Oni sie nie tlumacza co robia z moimi pieniedzmi tylko sobie sypia do koryta?
BorandX / 86.63.115.* / 2012-05-16 14:05
Drogi Rafale, co powiesz zatem na te wyliczenia?
Liczą się przepływy finansowe. Skąd taki dług w ZUS?
Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!!
mpj / 83.29.40.* / 2012-05-15 22:03
a więc zastanówmy sie dlaczego podnoszony jest wiek emerytalny: po pierwsze zbyt duze koszty pracy - co przekłada sie na prace nielegalną, umowy smieciowe, oburzająco wysokie umowy kontraktowe od których nie płaci się składek do ZUS, wysokie koszty utrzymania dzieci- brak jakichkolwiek zniżek na ubrania, przybory szkolne itd .Utrzymujemy zbyt wielu ludzi w polityce i biurokracji. No cóż dla nich tez są na rękę umowy kontraktowe.Jak nigdy teraz popieram ludzi którzy opuścili ten kraj, ja chyba tez to zrobie.
poloko / 31.41.81.* / 2012-05-15 14:32
Tak wszystkich do jednego wora tylko niektórzy zaczeli pracę w wieku 18 lat nie licze tu praktyki 3 letniej i pracują Ciężko fizycznie, nieporównuj studentów którzy sfinansowali swą naukę z naszych podatków zaczeli pracę w sektorze publicznym w wieku 30 lat i siedzą na dupie gdzie niewiedzą co to jest wysiłek, system powinien być różny dla różnych sektorów gospodarki tak jak np jest w systemie zawodowym sektora publicznego( czyli mundrówki i sądownictwa) ale polska to dziki kraj prawie jak Wietnam w latach 70-tch ubiegłego stulecia
Sławek41 / 193.193.181.* / 2012-05-23 11:14
...dlatego jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest przejście na emeryturę po konkretnym stażu pracy (np. te 40 lat) i wówczas ktoś, kto zaczął pracę w wieku 18 lat (pewnie po zawodówce, po w tym wieku innej szkoły nie mógł skończyć, więc pracował fizycznie) może przejść na emeryturę w wieku 58 lat. A ktoś kto skończył studia dzienne i zaczął pracę mając lat 25 zakończy pracę mając 65 lat. A kpiną z ludzi i patologią tego systemu są "uprzywilejowani" (najczęściej nic nie robiące p******-stołki - policja, wojskowi, nauczyciele itp.)
hmmmm / 89.231.248.* / 2012-12-04 12:08
Noooo nie tylko ta osoba, która zawodówkę skończyła mogła pracować od 18-tego roku życia... ja uczęszczałam do liceum dla pracujących po południu prosto po pracy.... proszę dokładniej sprawdzać. Poza tym popieram...
JAF / 79.188.222.* / 2012-05-15 14:02
System emerytalny powstał 132 lata temu ?! Taki jaki mamy dziś powstał pod koniec lat 90 tych... Aby były wyższe emerytury, to muszą być wyższe płace...
bsf / 77.253.99.* / 2012-05-14 16:11
Magister historii wraz z ferajną zafundowali Nam "współczesne niewolnictwo XXI" POdobno to jest takie nowoczesne i trendy wg. POdwórkowej POlityki.Cywilizowana Grecja i wkrótce Hiszpania oleją ten modny system zarządzania państwem i tylko matołom wydaje się,że przestaną żyć.
Będą żyć tak jak żyli przed POwstaniem EUROkołchozu.
dgen / 2012-05-12 17:57 / Tysiącznik na forum
czy tusk zapytał panią merkel co polski "połówkowy" emeryt kupi za 70 EUR ?

okazuje się, że za taką kase szykuje się całkiem niezła wyżerka - oto moja propozycja dla polskiego emeryta bazując na cenach z najtańszego hipermarketu w kraju(auchan), wszystkie ceny dzisiejsze !
- dojazd w obie strony do sklepu za free (busem z marketu)
- bułka kajzerka 50 g - 18 groszy
- "kiełbasa" domowa - 5,49 zł/kg
- jogurt 180 gram (termin ważności do dzisiaj) - 50 groszy
- marmolada "owocowa" - pół kilo (!) za 3,99 zł
- herbata czarna - 100 torebek (!) za 1,99 zł
- banan 1 sztuka za 50 groszy
- wyrób czekoladopodobny 100 gram- 1,19 zł
- woda gazowana 1,5 litra - 66 groszy
- substancja do smarowania pieczywa (tak jest napisane na opakowaniu !!!!) 1,99 zł za 250 gram !!!!
- serek topiony sertop (data ważności do jutra): 50 groszy

smacznego !

Wynika z tego, że całodzienne wyżywienie powściągliwego emeryta to raptem kilka PLN. Moja kalkulacja nie obejmuje kosztów mieszkania (emeryta przygarnie rodzina) oraz leków (wg rządu już niebawem polski emeryt bedzie tryskał zdrowiem). Z emerytury zostanie więc jeszcze coś na kulturę (gazeta z programen tv i opisem seriali za jedyne 99 groszy)a nawet odrobinę szaleństwa - piwo "marki piwo" za 1,19 pln puszka.
UCIEMIĘŻONA W MARKECIE 57 LATKA / 188.47.240.* / 2013-04-07 01:04
podoba mi sie ta wypowiedz SZABLE W DŁOŃ !!!!!
Regina20000 / 5.57.168.* / 2013-06-10 16:50
Zgadzam sie SZABLE W DLON!!!!! zawsze kopia w tylek biednego
Pilsener / 2012-05-12 16:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tusk wziął się za zmiany od d... strony. Powinien zacząć od likwidacji przywilejów, przecież uprzywilejowane grupy i tak go nie popierają (no może poza belframi).

Społeczeństwo odbiera to tak, że musimy pracować dłużej bo brakuje kasy dla 35-letniego emeryta agenta Tomka czy dlatego, że rolnicy płacą KRUS a nie ZUS - i słusznie, bo gdyby nie było przywilejów można by wiek emerytalny nawet skrócić.
ciao peel / 79.186.90.* / 2012-05-12 15:55
Ta tzw."reforma" to ostatni gwóźdź do trumny tego kraju w tej chwili już nie mam wątpliwości że ten kraj wkrótce przestanie istnieć i nie bedą potrzebni żadni zewnetrzni wrogowie bo rozbiórka tego złodziejskiego i operetkowego ustroju nastąpi rekami okradzionych tubylców
herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 14:03
Posłowie PO będą w sejmie z dumą głosowali za wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 lat! Natomiast Bartosz Arłukowicz brutalnie wyrzucił z pracy 64-letnią sekretarkę, Zofię Szczepańską - czytamy w "Super Expresie".
herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 14:40
Najpierw swojego długoletniego - a tym samym nie najmłodszego, bo 55-letniego - fotografa zwolnił premier. Teraz w ślady Tuska poszedł jego zaciężny minister, który za otrzymane stanowisko wyrzekł się wszelkich lewicowych zasad, czy nawet zwyczajnej ludzkiej empatii.

Najnowsze wpisy