Forum Forum prawneZmiany w prawie

zaświadczenie o zarobkach do opieki społecznej?????

zaświadczenie o zarobkach do opieki społecznej?????

Tomasz2013 / 31.41.136.* / 2013-05-23 22:11
witam, mam pytanie czy opieka społeczna może żądać od mojej żony zaświadczenia o zarobkach, jeśli moja matka stara się w ośrodku pomocy społecznej o jakiś zasiłek.Nie mieszkam z matką, nie pozostajemy we wspólnym gospodratwie domowym, matka nigdy mi nie pomagała, wcześniej tez nie wywiązywała się z obowiązków rodzicielskich.Czy jakiś przeis prawny , który tego wymaga? Czy mogę raz na zawsze odmówić, zgodnie z prawem, prosić w opiece ,zebym nie musił byc wzywany na te ich wywiady, a tym bardziej moja zona w takiej sytuacji?
szklarek / 2013-05-24 12:13
Moim zdaniem MOPS/GOPS nie ma prawa żądać żadnych zaświadczeń, bo to nie żona, ani nie państwo jako rodzina wnioskujecie o świadczenie z pomocy społecznej.

Wiadomo, że na potrzeby takich świadczeń matka musi uzyskać status osoby samotnie gospodarującej. Wywiad ma być jednak przeprowadzony co do zasady u niej, bo to ona wnioskuje.
Owszem na potrzeby szeregu świadczeń jest niezbędna wiedza również o relacjach rodzinnych itd. ale ani Ustawa o pomocy społecznej, ani ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 czerwca 2012 r.
w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego
nie przewidują sankcji za odmowę uczestnictwa w nim . Oczywiście poza taką, że jeśli odmawia wnioskujący to pomocy nie uzyska. No i ogólnoprawnej dotyczącej fałszywych oświadczeń.

Myślę że ma Pan b. dobry pomysł na cywilizowany sposób załatwienia tej sprawy, wygodny również dla pracownika GOPS - który ma szereg papierów do wypełnienia. Po prostu napisać oświadczenie o braku kontaktów, pomocy rzeczowej i finansowej, niezamieszkiwaniu z matką i odmowie z tego powodu uczestnictwa w wywiadach czy dostarczania dokumentów teraz jak i na potrzeby przyszłych ewentualnych świadczeń dla matki. Zostanie w dokumentacji zamiast tej części wywiadu i dokumentów jakie nadgorliwy pracownik chciał uzyskać.

Kluczowe- art. 107 USTAWY
z dnia 12 marca 2004 r.
o pomocy społecznej

oraz ww rozporządzenie.

Najnowsze wpisy