Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zatrudnienie mnie jako bezrobotny w firmie a ZUS?

Zatrudnienie mnie jako bezrobotny w firmie a ZUS?

Maniek79 / 2009-07-15 13:13
witam.mam zapytanie jak będzie z Zusuem jeśli jako bezrobotny chciałbym żeby mnie ojciec zatrudnił do swojej firmy?Firma na dzień dzisiejszy ma zawieszoną działalność a ojciec pracuje w instytucji naukowej i tam ma odprowadzane składki ZUS.Ja chciałbym żeby ojciec wznowił działalność i mnie zatrudnił a sam dalej pracował w instytucji naukowej a był prawnym właścicielem tej firmy.I tu mam kilka pytań:
Czy ojciec jako właściciel może starać się na dofinansowanie -dotacje z PUP na utworzenie nowego miejsca pracy ( czyli "walka" z bezrobociem)?A czy jeśli bym się zatrudnił na zasadzie umowa o samozatrudnienie lub umowa o dzieło i pracował dla ojca przysługuje mi płacenie małego ZUSu (24miesiace)i czy mogę się starać z PUP o dofinansowanie (byłbym wtedy jako bezrobotnym) - dotacje dla młodych przedsiębiorców (kwota podajże 14-16tys zl)?
Czy ojciec jako właściciel firmy i pracownik instytucji będzie płacił większe podatki - będą większe dochody?
Jak można starać się oto bym na początku jako pracownik płacił małe składki ZUS?
Mam jeszcze jedno pytanie:jeśli ojciec by chciał zatrudnić :
1.Rencistę to jaki będzie płacił ZUS?
2.Emerytura jaki będzie płacił ZUS?
3.Osobę zarejestrowaną w KRUSIE (osoba ma działalność rolną:pole,traktor,trzodę chlewną) jaką wtedy będzie płacił ZUS czy KRUS?
A jak jest z osobami co pracują na:1/2etatu ; 3/4 etatu itp. czy wtedy ZUS płaci się mniejszy?
Bardzo proszę o odpowiedz

Najnowsze wpisy