Forum Forum prawnePracy

zmiana miejsca pracy a umowa na stale...?

zmiana miejsca pracy a umowa na stale...?

zub2 / 80.54.98.* / 2011-01-14 18:26
Witam
Bylam zatrudniona w ZOZ na kuchni. 5 lat temu ZOZ oddal kuchnie szpitalna wedlug paragrafu 23^1 po tych 5 latach wracamy do ZOZu. Dyrakcja ZOZu chce nas zatrudnic na umowe probna. caly czas (od 35 lat lacznie) jestem na umowie stalej i teraz proponuja mi umowe probna... czy to jest zgodne z prawem? bardzo prosze o odp
szklarek / 2011-01-14 22:37
Bardzo mało Pani napisała. Co to znaczy 'wracamy'. Jest to oferta ZOZ-u, czy informacja dotychczasowego pracodawcy. Czy było wypowiedzenie ?
Więc też krótko odpowiem. Jeżeli "powrót" jest ponownym przejęciem w trybie art. 23-1 Kodeksu Pracy, to nie ma mowy o umowie próbnej, zakład przejmujący przejmuje również umowę o pracę tj. jej "długość" i warunki płacowe. Dopiero po przejęciu może to zmieniać na normalnych warunkach kodeksowych jak u dotychczasowego pracodawcy, czyli np. wypowiedzeniami zmieniającymi warunki pracy i płacy.
W innym przypadku właściwie może być Pani traktowana jak inna osoba, która pierwszy raz będzie podejmować zatrudnienie. Dotyczy to również umowy próbnej, poza sytuacją, w której już w tym ZOZ-ie i na tym stanowisku na umowie próbnej Pani była ( nawet 35 lat temu).
Tyle, że ma Pani w porównaniu z innymi długi staż zakładowy co przekłada się np. na korzystniejsze warunki wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Najnowsze wpisy