zmiana pracy a OFE?

Agnieszka Woźniak / 213.70.39.* / 2006-10-18 10:36
Witam!
Mam pytanie: zmieniam pracę, a ponieważ jest to moja pierwsza praca, nie jestem pewna co do formalności związanych z OFE. Czy w Funduszu musze zgłaszać zmiane pracodawcy, czy też moja składka idzie tam bezpośrednio z ZUS i nic nie musze zgłaszać? Bo z tego co wiem zmianę w ZUS zgłasza nowy pracodawca. Bardzo proszę wtajemniczonych o podpowiedź!
Wyświetlaj:
Marcin1979 / 88.156.65.* / 2006-10-20 21:13
Witam.
Anieszko nie musisz zgłaszać do OFE zmiany pracowdawcy. Fundusz poprostu otrzymuje składkę z ZUS w wysokości 7,3% od twojego wynagrodzenia brutto. Fundusze nie posiadają informacji gdzie kto pracuje i nie ma potrzeby aby zgłaszać takie zmiany jak zmiana pracowdawcy. Pamiętaj aby analizować stabilność funduszu i wybierz taki który jest stabilny od początku reformy. Rankingi są co pół roku i najważniejsze aby fundusz mieścił się w tych rankingach powyżej średniej stopy zwrotu.Miejsce od 1-4 w rankingu. Im więcej razy fundusz od początku reformy czyli od roku 1999 w rankingu był w czołówce tym lepiej. Są tylko dwa fundusze które spełnuiły te kryteria PZU ZŁOTA JESIEŃ i ING NATIONALE NEDERLANDEN chociaż ING NN ostatnio słabiutko wypada a PZU ciągle na podium, a wynika to z tego że PZU inwestuje w małe i średnie spółki a te przeżywają duży wzrost. Pamiętaj fundusz możesz zmieniać bezpłatnie co 2 lata , i warto to robić bo chodzi o twoją emeryturę. Wiele osób zostało wylosowanych i nie zwracają wogóle uwagi na fundusz i to się odbije za kilkadziesiąt lat kiedy pójdą na emeryturę ale wtedy będzie za późno.
Pozdrawiam
wk / 83.25.64.* / 2006-11-03 22:28
skoro ING slabiutko to czemu prasa i KNUIFE wciaz komentuje "lider wciaz ten sam INGNN" Jesli chodzi o inwestowanie to wszyscy maja takie same ograniczenia prawne co do skladu portwela, te dane ktore Pan podaje troszke wprowadzaja w blad, ale oczywiscie warto byc w dobrym funduszu.
janma / 213.199.194.* / 2006-11-10 18:17
Dlaczego takie rozbieżne opinie (Złota Jesień i ING NN)? Domyślam się że pan Marcin1970 jest akwizytorem Złotej Jesieni. "Niewierzących" ;-) odsyłam do "rzeczpospolitej" 12.10.2006. Znajdziecie tam cokwartalne zestawienie wyników inwestycyjnych i ranking OFE. Dodam jeszcze że ścisła czołowka to: ING NN, Polsat, Generali. W takiej właśnie kolejności.
Profit / 83.6.233.* / 2006-11-23 19:02
A ja mówie że to nie ma zadnego znaczenia,czy to NN czy Pzu.To i tak nie da jakiś bajonskich pięniędzy.Natomiast już to inaczej wygląda w przypadku funduszy inwestycyjnych.Jak ktoś by miał jakieś watpliwości,badz pytania chętnie udzielę informacji.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy