Forum Forum emerytalneZUS

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie

Andrzej51 / 89.77.72.* / 2010-04-16 13:45
Witam serdecznie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą
. Dostałem zwolnienie lekarskie ale nie wiem czy będę mógł otrzymać zasiłek chorobowy bo w ostatnich miesiącach miałem
pewne opóźnienia z wpłatami składek
. Mam pytanie za jaki minimalny okres muszę mieć zapłacone składki w terminie żeby otrzymać ten zasiłek. Słyszałem że to są trzy miesiące ale nie jestem pewny.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-04-16 18:07
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek przysługuje.
Te trzy miesiące to "okres wyczekiwania " do prawa do pierwszego zasiłku chorobowego od powstania tytułu do składek (przystąpienia do ubezpieczenia).W tym przypadku jest to 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, z tym że do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni.

W indywidualnych przypadkach dyrektor właściwego inspektoratu ZUS na pisemne podanie ubezpieczonego może zezwolić na zapłatę składki po terminie, a tym samym odwieszenie prawa do zasiłku.
Andrzej51 / 89.77.72.* / 2010-04-17 10:17
Dziękuję za informację. A konkretnie to u mnie wygląda to tak że styczeń i luty mam zapłacony w terminie a marzec z jednodniowym opóźnieniem. Czy mam szansę na wypłatę zasiłku?

Najnowsze wpisy