Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Budżetowe sztuczki rządu. Raport NIK krytycznie o praktykach gabinetu PiS

38
Podziel się:

Rząd chętnie sięga po praktyki, które pozwalają manipulować wynikiem w publicznej kasie. Ostateczny wynik finansowy jest zależny od bieżących potrzeb – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK podkreśla, że chociaż sztuczki budżetowe stosowane przez gabinet Mateusza Morawieckiego są zgodne z prawem, to trzeba ocenić je negatywnie.

Budżetowe sztuczki rządu. Raport NIK krytycznie o praktykach gabinetu PiS
Budżet państwa. Rząd Mateusza Morawieckiego stosuje szereg wybiegów prawnych, które NIK ocenia negatywnie (PAP, PAP/Lech Muszyński)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która pochyliła się nad sejmową debatą o absolutorium budżetowe dla rządu za 2021 r. NIK rekomenduje udzielenie go, choć podkreśla, że PiS stosuje szereg rozwiązań, co prawda zgodnych z prawem, ale jednak ocenianych przez Izbę negatywnie.

Takie sztuczki stosuje rząd

NIK wskazuje przede wszystkim na trzy praktyki: przekazywanie obligacji skarbowych danym podmiotom (zamiast finansowania ich przez "zwykłe" transfery budżetowe), prefinansowanie zadań, które będą realizowane dopiero w następnym roku, a także wypychanie wydatków do tzw. funduszy pozabudżetowych.

NIK szacuje, że skalę tych operacji w 2021 r. można szacować na ok. 123 mld zł. A skutki tych działań są dla budżetu różne. W zależności od przyjętej metody rząd swobodnie zmniejsza lub zwiększa deficytzadłużenie w danym roku. Natomiast tworzenie kolejnych funduszy pozwala wyprowadzić środki poza kontrolę parlamentu, a ponadto nie zwiększają zadłużenia wedle metodologii krajowej.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy czyszczą konta i kupują mieszkania. "To ustabilizuje rynek najmu"

Tworzenie szeregu funduszy celowych w głośnym wywiadzie dla money.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) nazwał "kłamstwem budżetowym".

W rozmowie z "Rz" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, ocenia, że budżet za czasów rządów PiS nie pełni żadnej funkcji informacyjnej o kondycji finansów państwa. – Dlatego rynki finansowe, inwestorzy, w ogóle nie zwracają uwagi na jego wykonanie, jedyną miarą są dane o deficycie i zadłużeniu według metodologii unijnej, w ramach której Polska musi pokazywać w zasadzie wszystko, bez żadnych sztuczek – zauważa.

Budżet na 2023 r.

W połowie czerwca rząd przyjął założenia do budżetu na rok 2023. Zakłada on m.in. że inflacja w przyszłym roku będzie wynosiła średnio 7,8 proc., a PKB wzrośnie do 3,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Zadluzenie
2 lata temu
Ten bolszewicki nierząd zadłużył już Polaków na kilka bilionów.w budżecie jest brak kasy a nawet nainusie.mld euro długo nie otrzymamy z UE przez Kaczyńskiego.wiec wszystkie te obiecanki Kaczyńskiego na jego wiecach to same bzdety.niestety wciskają znowu Polakom kit.a tak z finansami źle jeszcze od ,89 nie było.pisowcy zniszczyli w tym kraju prawie wszystko.zistaly im jeszcze Wolne Sądy i sędziowie niezależni.ktorych zero chciał zniszczyć.
mafia
2 lata temu
Oto obraz oszustów i złodziei.
zatroskany
2 lata temu
Władza krętaczy za wszystko odpowie. w następnym roku już Polska wolna będzie.
artur
2 lata temu
czy zauważyliście komuchy z PISu ze nawet, zomo już wychowaliście? patrz akcje w INOWROCŁAWIU
widzu
2 lata temu
Hasła polityków piękne za komuny jak i teraz ...tylko dlaczego one sie nie sprawdzaj ą ?
...
Następna strona