Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Są założenia do budżetu na 2023 r. Rząd odkrywa karty

14
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym (14 czerwca) posiedzeniu założenia makroekonomiczne do projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Rząd zakłada m.in., że inflacja, która obecnie jest na poziomie blisko 14 proc., w przyszłym roku będzie wynosiła średnio 7,8 proc. Minister Finansów jednak zaznacza, że decydująca jest w tej kwestii sytuacja geopolityczna.

Są założenia do budżetu na 2023 r. Rząd odkrywa karty
Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska (PAP, Marcin Obara)

Magdalena Rzeczkowska, Minister Finansów, która przedstawiła założenia, podkreśliła, że "krótkookresowe perspektywy polskiej gospodarki obarczone są dużą niepewnością". Ze względu na dynamiczną sytuację na świecie. Chodzi nie tylko o wojnę w Ukrainie, ale też np. o powrót polityki lockdownów w Chinach.

Rząd w tej niepewnej sytuacji, że tempo wzrostu PKB w całym roku wyniesie 3,8 proc. Z kolei w 2023 r. spadnie do 3,2 proc. Inflacja ma natomiast w tym roku osiągnąć średnią wartość 9,1 proc. a w następnym obniżyć się do 7,8 proc.

Rząd zakłada ponadto, że przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2022 r. będzie wyższe niż rok wcześniej o 1,2 proc. W 2023 r. nieznacznie się obniży do 0,1 proc. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec tego roku wynieść ma 5,1 proc. (tyle, co obecnie) i utrzymać na takim poziomie w przyszłym.

Rząd zakłada spadek tempa podwyżek pensji Polaków

Rada Ministrów prognozuje także, że nominalne tempo wzrostu przeciętnych pensji w gospodarce narodowej przyspieszy do 10,2 proc. w 2022 r., a w 2023 r. wyniesie 9,6 proc. Spadek ma odzwierciedlenie w zakładanym spożyciu prywatnym przez gospodarstwa domowe. Czyli wydawaniu na własne potrzeby.

Z rządowych założeń wynika także, że konsumpcja prywatna w 2022 r. wzrośnie realnie o 5,9 proc. Rada Ministrów twierdzi, że będzie to możliwe dzięki m.in. niskiemu bezrobociu, obniżkom podatków, ale też wydatkami uchodźców. W 2023 r. tak dobrze już nie będzie - wskaźnik ma wynieść 4 proc.

Z kolei realne tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe - czyli inwestycje firm w rozwój, np. nowe linie produkcyjne - wyniesie w latach 2022-2023 odpowiednio 4,8 proc. oraz 4,0 proc.

Spadnie polski import i eksport

Realny wzrost eksport ma wynieś odpowiednio 4,5 proc. i 4,0 proc. w latach 2022 i 2023. Natomiast szacowany realny wzrost importu w latach 2022 i 2023 wyniesie odpowiednio 4,1 proc. oraz 3,1 proc.

W sierpniu Ministerstwo Finansów ma opracować i przesłać Radzie Ministrów wstępny projekt budżetu, a następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu budżetu na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, rząd ma czas do 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Werwa
2 lata temu
W roku wyborczymi spadnie inflacja ? Przecież fundusz wyborczy PiS to miliardy publicznych pieniędzy !
Wss
2 lata temu
Wielka improwizacja.
Z Gen. Gubern...
2 lata temu
WPROWADZAJĄ PROJEKT CHRUST+ CZYLI KARTKI NA WĘGIEL PO CENACH Z 2021 DEFRAUDUJĄC ZŁOŻA WĘGLA I DOPROWADZAJĄC DO UBYTKU PODATKÓW I DEFRAUDUJĄC KASÉ Z BUDŻETU NA DOPŁATY DO ZANIŻANYCH CEN WĘGLA... A W TYM CZASIE ELEKTROWNIE MAJĄ WĘGIEL PO NIECAŁE 300 ZŁ INDEX PSCMI-1. KOMUSZY CHLEW NIEGOSPODARNOŚCI TRWA W ROZUMIENIU KODEKSU KARNEGO I BĘDZIE TRWAŁ W NAJLEPSZE. WSZAK SKARBU PAŃSTWA ZNACZY NICZYJE. Art 256 kk i inne każdego dnia jest wypełniany przez funkcjonariuszy publicznych. A jak słyszę propagandę z abonamentu o dawkowaniu chrustu w Generalnej Guberni Polin i że to Putin i jego fejki to pora otwierać BEREZĘ KARTUSKĄ
kkk
2 lata temu
znowu okradną ludzi metodom na inflacje
emeryt
2 lata temu
Obniżyli podatek z 17 na 21% sukces jak oni to zrobili ? ja wiem 17 na 12 % +9 % zdrowotnego i sukces obniżyli to mogą wmówić pisowcom oni nawet wierzą w zamach Maciarewicza ale nie wiedza że na kasę