Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarządzający pokonali WIG

Zarządzający pokonali WIG

Fot. Shutterstock

Pobicie benchmarku to dla zarządzającego funduszem akcyjnym sprawa honoru. Choć „pogoda” na rynkach nie sprzyjała, skuteczność ekspertów od kierowania naszymi portfelami inwestycyjnymi była niezła

To był bardzo trudny rok dla zarządzających. Zwłaszcza tych, którzy musieli konstruować portfel w oparciu o polskie akcje. Od początku roku WIG stracił na wartości ponad -11,0%. Można by wymieniać długo - niepewność, jaką dostarczyli politycy, rekordowo niskie ceny surowców uderzające w polskie blue chipy i odpływ inwestorów zagranicznych, związany z ogólnie złym nastrojem wobec rynków wschodzących. Mówiąc krótko, klimat nie sprzyjał.

Mimo trudnych warunków, był to jednocześnie bardzo dobry okres dla zarządzających, jeśli chodzi o bicie najważniejszego w naszym kraju benchmarku, jakim jest indeks WIG. Okazuje się bowiem, że aż dwie trzecie funduszy akcji polskich uniwersalnych osiągnęło do połowy grudnia wynik lepszy od tego indeksu w skali całego roku.

W sumie aż 38 produktów o charakterze otwartym pokonało WIG. Nie zmienia to jednak faktu, że klienci, którzy zdecydowali się zainwestować w fundusze akcji polskich nie mogą być zadowoleni. Tylko sześć z nich wypracowało zysk, a średnia stopa zwrotu w całej grupie wyniosła -7,5%.

Zdecydowana większość z wyżej wymienionych funduszy ma benchmark zbudowany właśnie w oparciu o WIG, czasem w 100%, ale nierzadko z dodatkiem komponentu płynnościowego (np. 10% rynku pieniężnego). W dość krótkiej historii GPW często zarządzający nie osiągali jednak założonego celu. Jak jest to trudne niech świadczy fakt, że żaden z zarządzających nie był w stanie przebić indeksu szerokiego rynku dłużej niż cztery lata z rzędu. Najbliżej tego osiągnięcia są NN Selektywny (NN FIO) i UniAkcje Wzrostu (UniFundusze FIO), którym ta sztuka udawała się dotychczas przez trzy ostatnie lata.

W ciągu ostatnich 11 lat kalendarzowych średni wynik funduszy akcji polskich tylko pięć razy był lepszy od WIG-u. Wszystko wskazuje na to, że teraz uda się to po raz szósty. Jaką taktykę zastosowali zarządzający? W gąszczu negatywnych informacji, które dotknęły warszawski parkiet, jeden z sektorów obronił się lepiej od innych i to tam głównie szukano ratunku. Chodzi mianowicie o małe i średnie spółki. Licząc od początku roku akcje największych polskich firm straciły jedną piątą wartości, podczas gdy mWIG40 był tylko nieznacznie pod kreską (-0,2%), a sWIG80 zyskał +4,8%. Te fundusze, których portfele złożone były z akcji, lub innych funduszy polskich małych i średnich przedsiębiorstw, wypracowały lepszy wynik.

Między innymi dlatego najlepszą stopę zwrotu w swojej grupie w 2015 r. osiągnął…

Więcej w tekście Zarządzający pokonali WIG opublikowanym w serwisie analizy.pl.

http://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/19443/zarzadzajacy-pokonali-wig.html

Analizy Online
Czytaj także
Polecane galerie