Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

80 chińskim spółkom grozi wyrzucenie z amerykańskiej giełdy. Na liście prawdziwi giganci

14
Podziel się:

Na listę niezgodności Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wpisane zostały kolejne chińskie firmy, do których audytów nie mają dostępu organy nadzoru. Wśród nich są chińscy giganci, jak JD.com, Pinduoduo, Bilibili, China Petroleum & Chemical Corp., JinkoSolar Holding, NetEase czy NIO. W sumie usunięcie grozi 80 podmiotom z Państwa Środka.

80 chińskim spółkom grozi wyrzucenie z amerykańskiej giełdy. Na liście prawdziwi giganci
Sinopec (WhisperToMe Creative Commons CC0)

Chiny mają się czego obawiać. Już blisko 300 firm jest zagrożonych usunięciem z amerykańskich giełd lub Nasdaq. Do dotychczasowych 200 spółek Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dopisała ponad 80 kolejnych - donosi Bloomberg.

Portal ekonomiczny wylicza te największe, jak choćby platforma zakupów online JD.com, aplikacja pośrednicząca w handlu produktami rolnymi Pinduoduo, popularny serwis streamingowy z teściami video Bilibili, słynny gigant petrochemiczny Sinopec (China Petroleum & Chemical Corp.), producent paneli słonecznych JinkoSolar Holding, technologiczna spółka NetEase czy producent elektrycznych samochodów marki NIO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Powód? Amerykańskie regulacje. Pod koniec 2020 r. w USA weszła w życie ustawa tzw. Holding Foreign Companies Accountable Act, która daje SEC prawo do wyrzucenia zagranicznych firm z Wall Street, jeśli nie pozwolą amerykańskim organom nadzoru na wgląd w ich audyty przez trzy kolejne lata.

Stany Zjednoczone i Chiny spierają się od dwóch dekad w kwestii przyznania dostępu do dokumentów kontrolnych wszystkim firmom prowadzącym działalność publiczną w Ameryce. Jest jednak szansa na przełom w tej sprawie.

Jak donosił na początku kwietnia CNN, Chińska Komisja Regulacyjna Papierów Wartościowych (CSRC) zaproponowała zmianę w przepisach, która umożliwiłaby amerykańskim organom nadzoru wgląd w raporty z audytów chińskich spółek notowanych w Nowym Jorku.

To oznaczałoby zmianę obowiązujących od dziesięciu lat przepisów, które zabraniają chińskim firmom udostępniania poufnych danych i informacji finansowych zagranicznym organom regulacyjnym.

Komisja proponuje, aby inspekcje były "prowadzone w ramach transgranicznej współpracy regulacyjnej", a CSRC zapewni potrzebną w tym pomoc. Dodatkowo wszystkie spółki notowane za granicą miąłby być odpowiedzialne za właściwe zarządzanie poufnymi i wrażliwymi danymi oraz za ochronę bezpieczeństwa narodowego - wyjaśniał CNN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
wojtek
2 miesiące temu
A w Polsce: kredyt o stałej stopie: 5,5% + 2,5% marży=8% !!! Europa: od 0,7% do 2% . Europa dba o swoich obywateli, o młode pokolenie. Zachęca do kupna mieszkań, domów przez swoich. Kupi mieszkanie to zostanie, będzie pracował, założy rodzinę. W Polsce banki łupią tych odważnych, co zdecydowali się na kupno mieszkania. Ponad 6,5% różnicy. A polski rząd i Glapiński nie widzą problemu. Wojciech Kornowski szef partii Akcja Zjednoczonych Emerytów i Rolników (AZER). ,,Koalicja Ponad Podziałami”, obecnie składająca się z 14 partii i organizacji.
Obserwator
2 miesiące temu
Myślę iż wielu z to obecnych otrzymuję wynagrodzenie w rublach.Warto by było sprawdzić?
piekne
2 miesiące temu
to usa ma sie czego bać ponad 70% długu jest chińskich rekach. usa juz jest bankrutem który szuka nastepnej wojny. wszyscy zapomnieli jak mieszają na świecie w imie demokracji jak niszczą narody.
Walenty
2 miesiące temu
Te wasze artykuły coraz bardziej przypominaja artykuły z brukowcow
Im szybciej
2 miesiące temu
wyjdą, albo zostaną wyrzucone tym dla nich lepiej.