Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

1 bilion dolarów straty. Jeśli ta "bańka" pęknie, kryzys będzie potężny

154
Podziel się:

Czy mamy do czynienia z drugą bańką dotcomów, która właśnie pęka? Coraz więcej amerykańskich inwestorów skłania się ku takiemu myśleniu. Wszystko przez pikujące notowania kryptowalut. Rynek ten od początku roku stracił 1 bilion dolarów. Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z bańką, to jej pęknięcie może doprowadzić do krachu i recesji gospodarki USA.

1 bilion dolarów straty. Jeśli ta "bańka" pęknie, kryzys będzie potężny
Czy mamy do czynienia z drugą bańką dotcomów? To może mieć katastrofalne skutki dla gospodarki USA (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, 2022 Getty Images)

Amerykańscy inwestorzy widzą podobieństwa obecnej sytuacji na rynku do okresu z początku XXI w. Dlatego też obawiają się, że właśnie przeżywają deja vu.

Z bańką dotcomów mieliśmy do czynienia pod koniec lat 90., kiedy wyceny firm z branży internetowej rosły do ogromnych rozmiarów. Wystarczyło, że miały końcówkę ".com" w nazwie. Potem - w 2001 roku - ich notowania załamały się, co spowodowało ogromne spadki na giełdach. Zbankrutowało wtedy wiele firm z sektora technologicznego uznawanych za obiecujące.

Spadki na Wall Street

Trudną sytuację obrazują spadki na Wall Street. Serwis Fortune.com zauważa, że od początku roku indeks S&P 500 skurczył się o 19 proc., a Nasdaq - na którym prym wiodą spółki z sektora tech - spadł o ponad 28 proc.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Oleje z konopi. "Klienci myśleli, że to narkotyk"

Portal podkreśla, że jeżeli następuje powtórka z historii, to nie można wykluczyć, że to być może jesteśmy dopiero w połowie bessy. W okresie od marca 2000 roku do października 2002 roku Nasdaq-100 stracił 78 proc.

George Ball, prezes Sanders Morris Harris, firmy inwestycyjnej, w rozmowie z Fortune.com stwierdził, że "istnieje duże podobieństwo" między krachem z początku XXI wieku a obecną sytuacją.

Można by pomyśleć, że inwestorzy, zarówno profesjonalni, jak i detaliczni, wyciągnęli wnioski z lekcji z 2000 roku. A jednak stało się coś bardzo podobnego - twierdzi George Ball.

Winne kryptowaluty?

Podobieństwami między obiema epokami jest mentalność inwestorów, którzy przekładają wzrost spółek ponad zyski z nich płynące, a także zwiększające się znaczenie inwestorów detalicznych. Coraz więcej inwestorów stawia na spółki wręcz "puchnące", które nie przyniosą natychmiastowego zarobku, lecz kuszą perspektywą zgarnięcia majątku w momencie, gdy już się rozrosną.

- W erze dotcomów, a także podczas obecnego wzrostu i spadku rynku w tym roku, panowało żarliwe, w dużej mierze bezmyślne przekonanie, że pewna grupa inwestycji będzie wiecznie drożeć - zwraca uwagę rozmówca Fortune.com i podkreśla, że jest to myślenie "nieoparte na logice".

Kiedyś zwiastunem krachu były pikujące notowania firm z ".com" w nazwie. Teraz eksperci upatrują się go w drastycznie spadającej wycenie kryptowalut. Sektor ten od początku roku stracił około 1 biliona dolarów. Prezes firmy inwestycyjnej punktuje, że inwestorzy w ich przypadku również wierzyli w niekończący się wzrost.

Podobnie sytuacja ma się z firmami technologicznymi, które dziś rosną do niebotycznych rozmiarów, choć nie wszystkie przynoszą zysk. Jest wręcz odwrotnie, część z nich co roku odnotowuje straty.

Krach z początku XXI wieku zakończył się krótkotrwałą, ale bolesną recesją. Część analityków obawia się, że rynek zmierza dziś w tym samym kierunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(154)
Jaku
2 lata temu
Założę się że będzie to następne odkrywcze widzenie naszego jasnowidza pan Jackowskiego
Bbnbb
2 lata temu
Money jesteście okrutnym propagandystą... dajcie już spokój tym barankom
Stefan
2 lata temu
Rubel powala na kolana petrodolara. Koniec walut FIAT masowo drukowanych przez Zachód, to początek walut opartych na złocie lub na surowcach. Upadek powoli się zaczyna i pójdzie szybko. Powstanie nowy system QFS, zdecentralizowany poza kontrolą dotychczasowych globalistów ciągle okradających ludzi. Trzeba cierpliwości i spokoju.
Idzie sroga z...
2 lata temu
Lawina ruszyła już dawno, a "obawy" analityków, to krokodyle łzy. Banki centralne są pod ścianą i będą podnosić stopy co miesiąc, aż do skutku.
ala
2 lata temu
12styczeń 2022 rynek kryptowalut był wart 2bln dol USA
...
Następna strona