Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki kulą u nogi PZU. Ubezpieczyciel podsumował wyniki 2020 roku

5
Podziel się:

PZU chwali się, że w pandemii poprawił wyniki o kilkanaście procent. Zyski całej finansowej grupy są jednak o ponad miliard złotych mniejsze niż w 2019 roku. Wszystko przez problemy banków, których duże udziały ubezpieczyciel przejął w ostatnich latach.

Banki kulą u nogi PZU. Ubezpieczyciel podsumował wyniki 2020 roku
Największy polski ubezpieczyciel PZU zaprezentował roczny raport finansowy. (Materiały prasowe, PZU)

"Grupa PZU skutecznie buduje swoją rentowność, przy utrzymaniu wysokiego poziomu sprzedaży. Wynik netto z wyłączeniem działalności bankowej wyniósł w 2020 roku 3,1 mld zł, co stanowi wzrost o prawie 12 proc. w stosunku do roku 2019" - czytamy w komunikacie spółki.

Ubezpieczyciel dodaje, że po oczyszczeniu wyniku z wpływu zdarzeń związanych z pandemią, zysk netto wyniósł 3,8 mld zł, co stanowi wzrost o 17 proc. w stosunku do roku 2019.

Problem w tym, że PZU chwali się głównie wynikami, które wypracowałby bez pandemii i bez uwzględniania problemów banków, których jest głównym udziałowcem. Fakty są jednak takie, że koronakryzys jest, tak jak i są konsekwencje repolonizacji np. Pekao.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

Grupa PZU ostatecznie więc wypracowała 1 mld 912 mln zł zysku netto, a to o grubo ponad miliard mniej niż rok wcześniej. W poprzednim rocznym raporcie zarząd mógł się pochwalić prawie 3,3 mld zł zysku.

Przez sam fakt, że do PZU należą udziały w Pekao i Alior Banku, porównanie wyników rok do roku wypada słabo. Przypomnijmy, że zyski Pekao spadły w 2020 roku o połowę, a działalność Aliora przyniosła 311 mln zł strat wobec prawie 250 mln zł zysku rok wcześniej.

Sama działalność ubezpieczeniowa okazała się jednak odporna na kryzys. PZU ma około 16 mln klientów, którzy w składkach wpłacili blisko 24 mld zł. Blisko 15 mld zł składek przypadło na ubezpieczenia majątkowe, a niecałe 9 mld zł na ubezpieczenia na życie.

PZU Życie w rynku ubezpieczeń na życie w Polsce osiągnął rekordowy udział na poziomie 42,3 proc. W skali roku zwiększył przewagę nad konkurencją - udział wzrósł o 2,4 pkt. proc.

PZU podkreśla też, że osiąga jedne z najwyższych współczynników wypłacalności wśród europejskich ubezpieczycieli, co potwierdza wysokie bezpieczeństwo prowadzonej działalności.

Na raport i szczegółowe dane finansowe czekali m.in. inwestorzy giełdowi. Ich reakcja jest całkiem pozytywna, bo analitycy zapowiadali gorsze wyniki. Akcje PZU przed południem były na plusie - ponad 1 proc. wyżej niż w środę.

Zysk grupy PZU w samym czwartym kwartale 2020 roku spadł do 721 mln zł z 935 mln zł rok wcześniej. Okazał się więc o 17 proc. wyższy od średniej prognoz ekspertów, którzy spodziewali się 618 mln zł.

Oczekiwania sześciu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się od 549 mln zł do 734 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Klient PZU
rok temu
Ciekawe kiedy firmy będę wypłacać pieniądze z OC sprawcy tak jak biegły sądowy naliczy, nie mówiąc że w serwisie aut nie naprawili. To jest mój aktualny ubezpieczyciel
misiek
rok temu
W PZU pewnie samo będzie co w Orlenie, tylko się dziennikarze za to wezmą. Nieudacznictwo, nepotyzm, zatrudnienie znajomych. Obajtek był zatrudniony w Lotosie Biopaliwa, tam szefem rady nadzorczej całego Lotosu jest Chyła, która jest prezesem PZU. A Chyłę do Lotosu "wpuścił" Pietryszyn. I mamy całe to towarzystwo jak na dłoni..
akcjonariusz
rok temu
skoro jest tak dobrze , to kiedy dywidenda za .... 2019 rok
Arek
rok temu
Super. Nareszcie coś dobrego dla kraju. Logiczne każdy podczas pandemii traci lub zyskuje mało.
Kroolik
rok temu
PZU jak na dłoni pokazuje bezsens politycznych decyzji implementowanych w gospodarkę. Rząd rzucił koło ratunkowe międzynarodowym grupom bankowym i wykupił od nich kiepskie aktywa powyżej wartości. Słabe bardzo.