Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC:WRP pozostał bez zmian w marcu, możliwości spadku bezrobocia wyczerpały się

0
Podziel się:

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - pozostał bez zmian w marcu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy wskazują, że nawet gdyby gospodarce nie zagrażał kryzys koronawirusa, należało spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

BIEC:WRP pozostał bez zmian w marcu, możliwości spadku bezrobocia wyczerpały się

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w marcu nie zmienił swej wartości. Przez poprzednie pięć miesięcy odnotowywano spadek wartości wskaźnika, choć o różnej dynamice. Jeśli jednak poddać analizie średniookresowe tendencje, to widoczne są symptomy odwrócenia trendu w kierunku wzrostu bezrobocia. Przede wszystkim w okresie ostatnich trzech lat lokalne minima wskaźnika przestały przebijać wartości z roku poprzedzającego, z kolei lokalne maksimum zrównało się w 2019 z poprzednim maksimum z 2018 roku. Wskazuje to, że możliwości spadku stopy bezrobocia zostały w dużej mierze wyczerpane i nawet gdyby gospodarce nie zagrażał kryzys koronawirusa, należało spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że pandemia z pewnością odbije swe piętno na rynku pracy, ale o skali jej wpływu trudno w tej chwili przesądzać.

Cztery zmienne oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, co wskazywałoby na spadek stopy bezrobocia. Tyle samo zmiennych zapowiada wzrost wartości wskaźnika, a tym samym prognozuje pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost stopy bezrobocia, podaje BIEC.

Siódmy miesiąc z rzędu nieznacznie przeważał odsetek firm zapowiadających redukcję liczby pracowników nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy, podano także.

W najbliższym czasie należy spodziewać się skokowego wzrostu negatywnych opinii na temat ogólnej sytuacji w firmach oraz wielkości zatrudnienia, podaje Biuro.

"W najbliższym okresie należy spodziewać się spadku wielkości napływu do bezrobocia, co będzie wynikało ze znacznego ograniczenia funkcjonowania urzędów pracy w okresie pandemii. Po ustabilizowaniu się sytuacji, zapowiadane znaczne zwolnienia pracowników mogą spowodować nagły napływ rejestrujących się bezrobotnych" - podsumowano w raporcie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)