Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

BNP Paribas bada klientów. Testy zdecydują o losach frankowiczów

41
Podziel się

Drugi tydzień trwa sondowania klientów banku BNP Paribas. Chodzi o kwestię ugód z frankowiczami. Zarząd przyznaje, że przygotowuje i niedługo zrealizuje test takiego porozumienia na bardzo niewielkiej grupie klientów, aby sprawdzić reakcję na konkretne kalkulacje i zapisy umowne.

BNP Paribas bada klientów. Testy zdecydują o losach frankowiczów
BNP Paribas zabrał głos w sprawie ugód z frankowiczami. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSckEPV

BNP Paribas Bank Polska wkrótce przeprowadzi test porozumienia w sprawie przewalutowania kredytów we frankach na złotowe na bardzo niewielkiej grupie klientów i ocenia, że obecnie jest za wcześnie, by wyrokować, czy bank będzie gotów oferować masowo tego typu ugody.

- Jesteśmy od początku w tej grupie banków, która od momentu wyartykułowania przez przewodniczącego KNF tej koncepcji, pracuje analitycznie nad ocenianiem jej zasadności ekonomicznej i wpływu na bank - przyznał prezes Przemysław Gdański.

- Te prace analityczne kontynuujemy w dużym tempie. Jesteśmy w drugim tygodniu badania na znaczącą skalę na naszej bazie klientowskiej, które ma nam odpowiedzieć na pytanie, jak oszacować liczbę klientów, którzy ewentualnie byliby zainteresowani taką formą ugody - wskazał.

bDSckEPX
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Dodał, że badanie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu, a zakończy w bieżącym. Następnie zarząd przeanalizuje jego wyniki.

- Przygotowujemy i niedługo zrealizujemy test takiego porozumienia na bardzo niewielkiej grupie naszych klientów, aby sprawdzić, jak klienci reagowaliby na konkretne kalkulacje i konkretne zapisy umowne. To znowu będzie elementem rozbudowującym naszą wiedzę - wyjaśnił.

bDSckEQd

- Na dzisiaj uważam, że jest za wcześnie, aby wyrokować, czy bank będzie gotów takie ugody klientom oferować, czy też nie. Chcemy do decyzji - którą będziemy musieli w którymś momencie podjąć - być jak najlepiej przygotowani od strony intelektualnej, analitycznej, kalkulacyjnej. Nie będziemy takiej decyzji podejmowali przed 25 marca - zaznaczył prezes.

Bank szacuje, że koszty propozycji dotyczącej ewentualnego podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego KNF wyniosłyby dla BNP Paribas Bank Polska około 700 mln zł przy założeniu, że propozycja przewalutowania skierowana będzie tylko do kredytobiorców posiadających kredyty denominowane albo 1,3 mld zł przy założeniu, że propozycja obejmie cały portfel kredytów frankowych.

Frankowicze idą do sądów

Na koniec 2020 roku bank był pozwanym w 644 sprawach sądowych. Tylko w ostatnich trzech miesiącach roku przybyło 155 spraw od frankowiczów.

bDSckEQe

Łączna wartość dochodzonych roszczeń wynosiła 217,8 mln zł. Około 92 proc. tej kwoty BNP Paribas odłożył w postaci rezerw na ewentualne wypłaty.

Dotychczas z 24 prawomocnie zakończonych postępowań 14 roszczeń sądy oddaliły, 2 postępowania zostały umorzone, 1 pozew odrzucony a 6 razy pomimo oddalenia roszczenia stwierdzono nieważność umowy. Raz zostało zasądzone wyłącznie roszczenie z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSckEQy
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(41)
Monika
miesiąc temu
25 marca jest tak blisko że niech sobie darują te pozory !
Zenon
miesiąc temu
jestem pod wrażeniem wytężonej pracy banksterów
warszawiak
miesiąc temu
Oczekujemy od sądów krajowych takiego wyroku jaki wydano we Francji. Jesteśmy obywatelami Europy i mamy takie same prawa . Paribas poległ z kretesem i zapłacił zadość uczynienie dla każdego poszkodowanego.
bDSckEQz
Ręcznik
miesiąc temu
Dlaczego pseudo rząd nic nie robi w tym temacie. Mają rezerwy a więc przyznają się do złodziejstwa i oszustwa w białych rękawiczkach. Czy wiadomości o rezerwach nie są przyznaniem się do winy. Tylko sprawy sądowe bez litości.
frankowicz
miesiąc temu
Sektor bankowy od kilkunastu lat zwiększał dochódy w Polsce. Teraz gdy trzeba oddać kasę bo umowy były niezgodne z prawem to kwiczą ? I jak TVP1 szczują , że koszty przełożą się na wysokość marż i wysokość usług !!! Czy na pewno musisz mieć konto i kartę kredytową ?
...
Następna strona