Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

BNP Paribas bada klientów. Testy zdecydują o losach frankowiczów

43
Podziel się:

Drugi tydzień trwa sondowania klientów banku BNP Paribas. Chodzi o kwestię ugód z frankowiczami. Zarząd przyznaje, że przygotowuje i niedługo zrealizuje test takiego porozumienia na bardzo niewielkiej grupie klientów, aby sprawdzić reakcję na konkretne kalkulacje i zapisy umowne.

BNP Paribas bada klientów. Testy zdecydują o losach frankowiczów
BNP Paribas zabrał głos w sprawie ugód z frankowiczami. (money.pl, Rafał Parczewski)

BNP Paribas Bank Polska wkrótce przeprowadzi test porozumienia w sprawie przewalutowania kredytów we frankach na złotowe na bardzo niewielkiej grupie klientów i ocenia, że obecnie jest za wcześnie, by wyrokować, czy bank będzie gotów oferować masowo tego typu ugody.

- Jesteśmy od początku w tej grupie banków, która od momentu wyartykułowania przez przewodniczącego KNF tej koncepcji, pracuje analitycznie nad ocenianiem jej zasadności ekonomicznej i wpływu na bank - przyznał prezes Przemysław Gdański.

- Te prace analityczne kontynuujemy w dużym tempie. Jesteśmy w drugim tygodniu badania na znaczącą skalę na naszej bazie klientowskiej, które ma nam odpowiedzieć na pytanie, jak oszacować liczbę klientów, którzy ewentualnie byliby zainteresowani taką formą ugody - wskazał.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Dodał, że badanie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu, a zakończy w bieżącym. Następnie zarząd przeanalizuje jego wyniki.

- Przygotowujemy i niedługo zrealizujemy test takiego porozumienia na bardzo niewielkiej grupie naszych klientów, aby sprawdzić, jak klienci reagowaliby na konkretne kalkulacje i konkretne zapisy umowne. To znowu będzie elementem rozbudowującym naszą wiedzę - wyjaśnił.

- Na dzisiaj uważam, że jest za wcześnie, aby wyrokować, czy bank będzie gotów takie ugody klientom oferować, czy też nie. Chcemy do decyzji - którą będziemy musieli w którymś momencie podjąć - być jak najlepiej przygotowani od strony intelektualnej, analitycznej, kalkulacyjnej. Nie będziemy takiej decyzji podejmowali przed 25 marca - zaznaczył prezes.

Bank szacuje, że koszty propozycji dotyczącej ewentualnego podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego KNF wyniosłyby dla BNP Paribas Bank Polska około 700 mln zł przy założeniu, że propozycja przewalutowania skierowana będzie tylko do kredytobiorców posiadających kredyty denominowane albo 1,3 mld zł przy założeniu, że propozycja obejmie cały portfel kredytów frankowych.

Frankowicze idą do sądów

Na koniec 2020 roku bank był pozwanym w 644 sprawach sądowych. Tylko w ostatnich trzech miesiącach roku przybyło 155 spraw od frankowiczów.

Łączna wartość dochodzonych roszczeń wynosiła 217,8 mln zł. Około 92 proc. tej kwoty BNP Paribas odłożył w postaci rezerw na ewentualne wypłaty.

Dotychczas z 24 prawomocnie zakończonych postępowań 14 roszczeń sądy oddaliły, 2 postępowania zostały umorzone, 1 pozew odrzucony a 6 razy pomimo oddalenia roszczenia stwierdzono nieważność umowy. Raz zostało zasądzone wyłącznie roszczenie z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(43)
Papa riba
2 lata temu
Po roku od propozycji szefa KNF, niejaki Gdański mówi że bardzo intensywnie nad nią pracują od roku, ale … jest za wcześnie! Skoro rok pracy mu nie wystarczył, to znaczy że prezesowi pociąg z ugodami juz odjechał.
tlc
3 lata temu
najgorszy bank na świecie , beznadzieja
Malina
3 lata temu
Wy sobie testujcie, nawet 10 lat. Następne pozwy w toku, a po 25 marca 2021... lawina pozwów. Nawet jeśli procesy będą trwały 10 lat, dostaniecie w d... tak, że Wam się odechce.
Franka
3 lata temu
LICHWA W POLSCE JEST ZABRONIONA. Dlaczego dotyczy TYLKO ODSETEK?! Kiedy bank naliczy zbyt duże oprocentowanie to sąd i KNF go zlinczują. A gdy bank każe spłacić 3 razy więcej niż dał to jest OK. Co to za LOGIKA?????
Zdzicho
3 lata temu
A czemu mamy im pomagać? Kupiłem w życiu kilka nieruchomości, biorąc 2 kredyty w tym jeden w CHF, oba splacilem uczciwie. Czemu teraz mam płacić na kogoś, kto kupił droższe mieszkanie niż było go stać? Dalej od centrum i dojeżdżać do pracy dłużej jaśnie państwo nie mogli, co?
...
Następna strona