Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Braster nie ma pieniędzy na spłatę obligacji. Potrzebuje ponad miliona złotych

2
Podziel się

Kolejna giełdowa spółka może mieć problem z wypłatą odsetek i spłatą obligacji. Za dwa tygodnie powinna wypłacić inwestorom ponad milion złotych, ale ma też inne wydatki.

Braster powinien wypłacić inwestorom ponad milion złotych.
Braster powinien wypłacić inwestorom ponad milion złotych. (East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEpCZyvF

Braster to jedna z bardziej innowacyjnych polskich firm biotechnologicznych, która opracowała m.in. prototyp urządzenia służącego do wczesnego wykrywania raka piersi. M.in. na potrzeby badań i rozwoju w przeszłości pożyczyła od inwestorów pieniądze poprzez emisję obligacji. Teraz okazuje się, że jest problem ze zwrotem pożyczonej gotówki.

Zarząd firmy Braster poinformował, że "istnieje wysokie prawdopodobieństwo braku terminowej spłaty przez spółkę całości lub części zobowiązań przypadających na 1 marca 2020 roku". Chodzi o wypłatę odsetek i wykup obligacji serii A w łącznej kwocie 1 mln 17 tys. 188 zł.

Zobacz także: Obligacje korporacyjne to nie to samo co skarbowe. Klienci dają się naciągać
bEpCZyvH

W związku z tymi problemami zarząd planuje w najbliższym czasie zwołanie zgromadzenia obligatariuszy, którego porządek obrad obejmować będzie m.in. poinformowanie ich o bieżącej sytuacji spółki, realizowanych przez nią procesach oraz podjęcie stosownych uchwał w zakresie zmiany warunków emisji obligacji serii A.

W reakcji na najnowsze doniesienia spadają notowania akcji Brastera. Nie jest to jednak wielka wyprzedaż. Kurs po godzinie 15:00 był niecałe 3 proc. niższy niż dzień wcześniej.

bEpCZyvN

Firma brak pieniędzy tłumaczy koniecznością pokrycia kosztów zespołów realizujących prace badawczo rozwojowe w ich finalnych etapach oraz koniecznością realizacji płatności zobowiązań związanych z bieżącym funkcjonowaniem spółki. Innymi słowy, Braster ma na tyle dużo wydatków, że pieniędzy nie starcza dla wszystkich.

Na przełomie lutego i marca spółka planuje wdrożenie nowej wersji całego systemu telemedycznego, w tym aplikacji mobilnej Braster Care. Ponadto, na koniec kwietnia planowane jest wydanie pierwszej wersji systemu Deep Braster, służącego do automatycznej interpretacji badań termograficznych przy wykorzystaniu systemu sztucznej inteligencji, opartego na głębokich sieciach neuronowych.

W ocenie zarządu, wyniki wskazanych powyżej projektów mogą być kluczowe dla dalszej działalności. Mają one charakter wysoce innowacyjny, a ich odpowiednia komercjalizacja może istotnie wpłynąć na stronę przychodową na przełomie 2020 i 2021 roku. Natomiast do tego czasu spółka zobowiązana będzie do ponoszenia podwyższonych kosztów obsługi zespołów ds. wdrażania programów innowacyjnych.

bEpCZyvO

Spółka podkreśla jednocześnie, że od momentu dokonania zmian w składzie zarządu w połowie stycznia, nowy skład podejmuje działania mające na celu racjonalizację wydatków oraz dostosowanie struktury kosztów do aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Efektem tych działań jest obniżenie w okresie ostatnich czterech tygodni kosztów stałych działalności o blisko 25% proc. w tym kosztów ogólnych zarządu o ponad 60 proc.

Zarząd prowadzi też rozmowy w celu pozyskania finansowania pomostowego oraz środków pieniężnych z tytułu emisji akcji.

bEpCZyvP

"Podjęte działania prawdopodobnie nie pozwolą jednak na terminowe równoczesne sfinansowanie zobowiązań spółki z tytułu obligacji serii A oraz jej bieżącej działalności, stąd konieczność publikacji niniejszego raportu. W ocenie zarządu emitenta, spłata zobowiązań wobec obligatariuszy akcji serii A możliwa będzie niezwłocznie po pozytywnym zakończeniu dla spółki któregokolwiek ze wskazanych powyżej procesów pozyskiwania finansowania. Spółka szacuje, iż efekty działań w tym zakresie powinny być znane w marcu 2020 roku" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpCZywi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Wojciech60lat
rok temu
Takie to jest inwestowanie w Polsce. Tak można powierzyć Polsce swoje ciężko zarobione pieniądze. Dorobek całego swojego życie.
ar
rok temu
ten produkt jest skazany na porazke a to dlatego że nie daje 100% pewnosci wykrycia raka.