Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ceny węgla szybują w górę. Rząd przedstawi kolejny pomysł, jak ulżyć Polakom

65
Podziel się:

Na Śląsku odbyła się odprawa premiera dotycząca sytuacji na rynku energetycznym. W odprawie uczestniczyli oprócz Mateusza Morawieckiego, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz prezesi m.in. Polskiej Grupy Górniczej, Polskiej Grupy Energetycznej i Węglokoksu. Według zapowiedzi we wtorek rząd będzie omawiać nowe rozwiązania, które mają rekompensować obywatelom wyższe ceny węgla.

Ceny węgla szybują w górę. Rząd przedstawi kolejny pomysł, jak ulżyć Polakom
Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami przyznał, że w "składach nie ma woli współpracy" (aldg) PAP/Tytus Żmijewski (PAP, PAP/Tytus Żmijewski)

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że sytuacja geopolityczna "wywołuje zamieszanie i trudności na rynku energetycznym". Choć ostatnio została przyjęta ustawa dotycząca dopłat do zakupu węgla, to sam premier Mateusz Morawiecki przyznał w weekend, że docierają do niego informacje o tym, że "w składach węgla nie ma woli współpracy".

Rząd myśli, jak rozwiązać problem drogiego węgla

Będziemy jutro na rządzie omawiać nowe rozwiązania służące temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli. W tej chwili trwa finalizacja prac w tym zakresie — powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że na ten temat dyskutowano podczas poniedziałkowego posiedzenia poświęconego sytuacji na rynku węgla z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina oraz szefów spółek PGG, PGE, Węglokoksu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Jak tłumaczył rzecznik rządu, z jednej strony wyzwaniem jest kwestia dostępności węgla, czyli tego, żeby na rynku była jego odpowiednia ilość, dotarcie tego węgla do Polski. Z drugiej strony wskazał na kwestie związane z dystrybucją i rozładunkiem surowca.

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały w ubiegłym tygodniu zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

12 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ustawa zakłada, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł.

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 zł brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
Edward z rodz...
2 lata temu
naprawdę poddajcie sie do dymisji - bo takiej nieudolności to nawet Uganda -nie doswiadczyla.Co to bedzie jak pryzjdzie zima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oby nie ostra bo wtedy nikt z tych ....................nie doczeka wiosny
Obatel
2 lata temu
Aby ulżyć w tej drozyznie Polakom trzeba natychmiast zdymisjonowac ten nieudolny rzad
Bell123
2 lata temu
Moje pytanie do premiera, dlaczego tylko są poszkodowani palący węglem, dlaczego nie dostaną także 3000 PLN opalający mieszkania gazem,lub posiadający kominki np z płaszczem wodnym ,peletem,przecież ten surowiec także poszybował okrutnie w górę,no ale premiera tylko no Śląsk ma oko bo górnicy zastrajkują i dym w stolicy,a reszta to plebs?,zobaczymy przed wyborami.
jan
2 lata temu
a co za banda nieudaczników zamykała polskie kopalnie , demolowała polski przemysł tylko dla tego bo jakieś ......... z uni sobie tego zażyczyli teraz mamy tego skutki,mamy górnictwo które wydobywa kase od panstwa a nie mamy wungla a jeszcze mamy spolki węglowe do handlu weglem ale nie do jego wydobywania
max
2 lata temu
Może dopłata do źródeł ogrzewania , gaz węgiel prąd ?
...
Następna strona